את לא לבד: כאבים בזמן האקט-מה עושים?

על פי מחקרים בין 15% ל30% מהנשים חוות כאבים עזים בזמן יחסי המין ובמיוחד בזמן החדירה.

למרות שהתופעה נפוצה - רבות מהן מתעלמות מהכאב ואף מסתירות אותו.

לפני שנבין מדוע כואב לנו בזמן יחסי המין, ואיך אפשר לטפל בזה נעשה קצת סדר- כאבים בזמן יחסי המין הם לא מצב תקין. הנאה במהלך יחסי המין הם חלק מהמתכון המנצח לבריאות מינית תקינה וזוגיות מאושרת וכאשר חווים תחושות אי נוחות וכאב בזמן קיום יחסי מין אסור להשלים עם המצב וחייב לפנות לטיפול כמה שיותר מהיר. הכאבים האלו מורידים את החשק המיני ומשפיעים לרעה על כל תחום בחיים.

איך אנחנו מגיעות למצב שאנחנו מתעלמות מהכאבים בחדירה?

אנו רגילות לחשוב על מין בצורה לינארית, זאת אומרת, מתחיל בנשיקה ונגמר בחדירה ורצוי מאוד בגמירה ( של הגבר כמובן). כאשר אנחנו חושבות בצורה זו, אנחנו מתעלמות לא רק מהעונג של עצמינו, אלה משאלות בריאותיות של ממש. כך מוצאות את עצמן נשים רבות חוות כאב ואי נוחות בזמן החדירה ומתעלמות או מסתירות זאת. הן ממשיכות לסבול מבלי להבין שמצב זו הוא אינו חייב להיות כך, אלא רק מחשבה אוטומטית שהרגילו אותנו לחשוב על יחסי מין. ובכן, כדאי להתנער מין התחושה הזו. מין הוא אינו רק חדירה, והנשיות שלנו אינה נמדדת לפי היכולת להיחדר ללא כאב.

על פי מילותיה של שרון אורשלימי חוקרת מגדר ומיניות :

"הנשיות שלנו היא מה שאנחנו מגדירות אותה. המיניות שלנו היא מה שאנחנו בוחרות שהיא תהיה. אנחנו מעצבות את האופן בו אנחנו מביעות אינטימיות, חשק מיני,עוררות, משיכה, עונג ואהבה עצמית וזוגית".

בנוסף, אורשלימי מספרת כי הכאב שנשים חשות בזמן החדירה, הביא אותה לצאת כנגד הנורמות החברתיות שנראות לנו מובנות מאליהן כמו שמין חייב להסתיים בחדירה. זה לא קרה רק מהמקום של הכאב עצמו אלא גם ממקום שבו נשים רבות בכלל אינן נהנות ממין ופעמים רבות מוצאות את עצמן משתעממות ומגלגלות עיניים בזמן האקט ורק רוצות שיגמר בכדי ללכת לישון.

הסיבה לכך, מסבירה אורשלימי, היא שמין שמתמקד בחדירה - פמפום פנימה והחוצה הוא מונוטוני, משעמם ולא מענג במיוחד. הוא ממוקד באזור ספציפי בעוד שנשים וגברים רוצים עונג במקומות נוספים בגוף, בקצב משתנה ואינטנסיביות מגוונות.

ועכשיו בואו נבין מהן הסיבות לכאבים שאנו מרגישות בזמן החדירה:

 

סיבות לכאבים בזמן החדירה

יש סוגים שונים של כאבים בחדירה בינהם : ויסטיבוליטיס, וגיניסמוס, ו-וולוודיניה. התופעה הזו היא תופעה נורמלית לגמרי, אבל מלווה בתחושות קשות של אשמה ותסכול, מכיוון שנשים תופסות את אקט החדירה כמעשה טבעי ואבולוציוני, ואם הן לא מצליחות להיות חלק ולהשתתף בו כראוי, הן מרגישות פגומות.

אז מה בעצם אנחנו צריכות לעשות מכאן?

להקשיב לגוף. הוא אומר לנו הכל. הוא אומר אם כואב, ואם בעצם אנו רוצות כרגע דווקא מין אוראלי, או יבש, או סתם ליטוף, או שבכלל בא לנו באותו הרגע מגע עצמי או נשיקה. שאלו את עצמכן את השאלות האלה, לימדו לזהות את הסימנים האמיתיים של גופכן (למשל, מתי אתן רטובות, מתי אתן רפויות ומתי מתוחות וכך הלאה )

הדיון הפנימי שיש לך בראש על כך שהוא בטח רוצה חדירה לא יתפוגג כל כל מהר, אבל כן כדאי להתחיל לעלות את הנושא מול הפרטנר ולא לאפשר לו לחדור רק כי "צריך". את צריכה להנות ממין בדיוק כמוהו, להיות נוכחת בזמן האקט, ולאפשר לגופך להפיק עונג ולתת מעצמך באמת. רק במקום שלם כמו זה, המיניות שלך תוכל לפרוח ותטיב גם איתך וגם עם הפרטנר שלך.

מה הסיבות לכאבים ומה הפתרונות הפרקטיים?

נתחיל מכך, שניתן לוותר על חדירה לגמרי אם זה משהו שאת לא מרגישה איתו בנוח. בסופו של דבר זו בחירה שלך, המיניות שלך, ואת לא חייבת דין וחשבון לאף אחד.

אך אם זה נושא שאת רוצה לטפל בו ומעוניינת לחקור אם קיימת אופציה בה לא תרגישי כאבים ותוכלי להינות סוף סוף , אז כדאי שקראי את התשובות בהמשך:

 

1. הגודל כן קובע

ברוב המקרים, אישה מגורה יכולה להכיל כל גודל של איבר מין.

הנרתיק הוא איבר גמיש אשר נמתח ומתאים את עצמו לגודל איברו של בן הזוג. למרות זאת, לפעמים אורך האיבר יכול להוות בעיה משום שבחדירה עמוקה שלו נוצר מגע עם צוואר הרחם שיכול להכאיב מאוד.

מה הפתרון במצב כזה? כדאי להימנע מתנוחות אשר מעודדות חדירה עמוקה ( לדוגמא שכיבה על הגב כשרגלי האישה באוויר). כדאי להעדיף תנוחות חדירה מאחור לדוגמא דוגי סטייל, שבהן החדירה פחות עמוקה. אפשרות נוספת היא להשתמש באביזר דמוי טבעת שניתן לקנות ברשתות המין, אשר מתלבש על בסיס איבר המין ומונע ממנו לחדור עד הסוף. מה שבטוח, אין סיבה לסבול אם יחסי המין אגרסיביים מידי בשבילכן.

 

2. יובש וגינלי

אפילו שרמת הגירוי גבוהה, יכול לקרות מצב שמתקיים יובש וגינלי. הסיבה לכך היא דלקת, פטריה, מחלת מין כמו הרפס, שימוש בגלולות, שינויים הורמונאליים כמו הריון, הנקה או גיל המעבר. גם מקלחת חמה לפני קיום יחסי מין יכולה לייבש את רירית הנרתיק ואפילו תרופות נגד אלרגיה והצטננות.

במקרה של בעיה כמו פטריה, כדאי מאוד לבקר אצל רופא נשים. חשוב להקפיד על הנחיות השימוש בתכשיר שהרופא רשם ולא לחזור לקיים יחסי מין במהרה. אם היובש מופיע בתחילת השימוש בגלולות או בתרופה אחרת, יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולשקול להחליף את סוג הגלולה או התרופה. כפתרון זמני, בזמן קיום יחסי המין, ניתן להשתמש בנוזל סיכה על בסיס מים שניתן לרכוש ללא מרשם באחד מן הפארמים.

e2.gif©bustle

 

3. אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית אשר גורמת לכאבים בחדירה עמוקה. המחלה מתבטאת בצמיחה של רירית הדומה לרירית הרחם מחוץ לאזור הרחם.

אם בזמן הוסת, את סובלת מדימום קשה הכולל הקאות, בחילות, תחושת עילפון, כאבים באגן, בגב ובבטן התחתונה, הפרעות במערכת העיכול במתן השתן או בזמן הווסת, חשוב מאוד לדווח על כך לרופא כאשר את מתלוננת על כאבים בזמן יחסי המין.

 

4. תסמונת המעי הרגיז

מחקרים מצביעים שיש קשר בין תסמונת המעי הרגיז לכאבים בזמן המחזור אצל נשים. ישנן דרכים רבות להקלת הסימפטומים כמו שינוי תזונתי, טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי. במקרים רבים, הטיפול בבעיות העיכול יכול לשפר משמעותית את הכאבים בזמן יחסי המין.

e3.gif©bustle

 

5. וסטיבוליטיס או וגיניסמוס

וסטיבוליטיס היא דלקת ברקמות שבכניסה לנרתיק. היא מאופיינת בתחושת צריבה קשה אשר מתחזקת בזמן קיום יחסי המין ועלולה להמשך מספר שבועות לאחריו. נשים הסובלות מהדלקת, לעתים בוחרות להימנע לחלוטין מזוגיות ולהתחמק ככל האפשר מיחסי מין.

רוב הסובלות מוסטיבוליטיס יסבלו גם מוגיניסמוס, שהוא כיווץ לא רצוני של שרירי הנרתיק שלא מאפשר את אקט החדירה. במקרה שיש שילוב בין השניים, הכיווץ נגרם כתוצאה מזיכרון הכאב בניסיונות קודמים ורצון של התת מודע של הגוף להימנע מאותו הכאב. במקרים אחרים, יכול הוגיניסמוס להיגרם כתוצאה מחינוך שמרני בנוגע למיניות, או מטראומה מינית שחוותה בעבר, או חוויה מינית לא מוצלחת .

בתופעות אלו אפשר לטפל בהצלחה רבה בשילוב טיפול מיני ופיזתיורפיסתי על רצפת האגן. הטיפול לא כולל ניתוח אלא עזרה נפשית ולאחריהם תרגילי הרפיה והיכרות עם הגוף. יותר

מ -80% מהנשים שמטפלות בצורה זו מדווחות כי הכאב נעלם לאחר 12 פגישות.

e4.gif©bustle

 

לסיכום, יחסי מין אמורים להיות מהנים, אם הם אינם מהנים מבחינתך, גם אם אין סיבה פיזיולוגית לכך, אל תתפשרי, אל תפחדי, תדברי על הרגשות שלו, הקשיבי לגוף שלך, וכמובן שבמידת הצורך פני לטיפול מיני ותוכלי לשפר לעצמך את החיים.

 

 

איך תדעי שהוא לא דושבג?