מספר דברים שאין סיכוי שהרופא שלך יספר לך על גלולות

המצאת הגלולות למניעת הריון שחררה את האישה, אבל גם הביאה איתה כל מיני תופעות לא רצויות שרבות לא כל כך מודעות אליהן. אז נכון שהגלולות מאפשרות לך להרגיש בטוחה ולקיים יחסי מין מבלי להיכנס להיריון, אבל הן גם מביאות איתן כל מיני תסמינים שיכולים בהחלט להשפיע על הגוף שלך.

אם גם את נטולת גלולות, בין אם תקופה ארוכה או קצרה, יש כל מיני דברים שחשוב שתדעי על מנת שתוכלי לראות את התמונה השלמה.
 

גלולות גורמות לחוסר איזון הורמונלי בגוף

הגלולות מכניסות לגוף רמות גבוהות של הורמונים מסוגים שונים, דבר שיכול לגרום לשינויים הורמונליים בגוף ולהוציא אותו מאיזון. כאשר הגוף שלנו לא מאוזן מבחינה הורמונלית זה יכול להשפיע הן על המצב הפיזי שלנו והן על המצב הנפשי. השפעות אלו יכולות לבוא לידי ביטוי אצל נשים מסוימות רק בזמן נטילת הגלולות ואצל אחרות תהיה להi השפעה גם לטווח הרחוק.

 

הגלולות יכולות להשפיע על הפוריות

הגלולות יכולת להשפיע על אי סדירות המחזור החודשי שלכן, לגרום להפסקה של קבלת הוסת החודשית בצורה חלקית או מלאה. בנוסף הן עשויות לגרום להופעה של בעיות פוריות קיימות ואף להחמיר בעיות קודמות.

 

shutterstock_510951196.jpg©shutterstock

 

גלולות יכולות לגרום לקרישי דם

גלולות מגדילות את הסיכוי להיווצרות של קרישי דם במיוחד לבנות בעלות נטייה לקרישיות יתר, או לנשים מעל גיל 35 שמעשנות. מצבים כאלה יכולים להיות מסוכנים מאוד ולגרום במקרים חמורים גם לשבץ, התקפי לב ולהגיע אף לתרדמת או למוות.

 

הגלולות גורמות להזדקנות מואצת

מחקרים שנערכו מצאו אצל נשים שהשתמשו בגלולות רמות גבוהות של הורמון קורטיזול שהוא הורמון המופרש בבלוטות יתרת הכליה. רמות כאלה של הורמון הקורטיזול יכולות לגרום לדיכוי של המערכת החיסונית, דבר שיכול להוביל לעלייה ברמת הכולסטרול בגוף, הזדקנות של העור והשיער, עייפות ועוד.

 

גלולות יכולות לגרום לפיגמנטציה

אחד מהגורמים הנפוצים להופעת כתמי פיגמנטציה על העור הוא שינויים הורמונליים. כאשר אנחנו נוטלות גלולות אנחנו חשופות לשינויים הורמונליים אשר מגדילים את הסיכוי להופעת פיגמנטציה, במיוחד כאשר אנחנו לא מקפידות על חשיפה מבוקרת לשמש.

 

גלולות מאיצות נשירה של שיער

נטילה של גלולות באופן קבוע יכולה לגרום להיחלשות של השיער, דבר שיכול לגרום לנשירת שיער בתקופה בה אנחנו נוטלות גלולות. השינויים ברמות האסטרוגן בגוף שנגרמים כתוצאה מהגלולות גורמים לאיבוד השיער, אך לרוב מדובר בתוצאה זמנית המתרחשת בתקופה הראשונית של נטילת הגלולות.

 

גלולות לא "מסדרות" את המחזור

הגלולות לא באמת יוצרות מחזור קבוע וחשוב להבין כי הן אינן מסדירות מחזור כפי שנהוג לחשוב וכפי שפעמים רבות רופאים רושמים לנו אותן למטרה זו. הן יוצרות מחזוריות קבועה שמבוססת על הורמונים סינתטיים במינון נמוך, שהפסקתם כל חודש מובילה לדימום. אבל הן לא עוזרות לאזן את המאזן בגוף ולכן שנפסיק ליטול אותן הבעיה תצוץ שוב ואף תהיה חמורה יותר.

 

shutterstock_92522698.jpg©shutterstock

 

גלולות יכולות לגרום לירידה בחשק המיני

אומנם רוב הנשים נוטלות גלולות על מנת לאפשר לעצמן לקיים יחסי מין בצורה יותר חופשית, אבל במציאות פעמים רבות גלולות גורמות לירידה בחשק המיני או יובש בנרתיק, דבר שיכול בהמשך לגרום לכאבים בעת קיום יחסי מין, שלו השפעה רבה על הירידה בחשק המיני.

 

במקרים מסוימים גלולות יכולות לגרום לסרטן

אמנם הגלולות יכולות במקרים מסוימים להפחית את הסיכויים לסרטן מסוגים מסוימים כמו סרטן השחלות, סרטן רירית הרחם וסרטן המעי הגס. אך בקרב אוכלוסיות מסוימות הגלולות יכולות להעלות את הסיכון לחלות בסרטן הכבד ואף בסרטן צוואר הרחם.

 

גלולות יכולות להגדיל את הסיכוי לדיכאון

הגלולות גורמות למינונים גבוהים של אסטרוגן ופרוגסטרון בגוף, דבר שמקטין את כמות הסרטונין במוח. הסרטונין הוא מוליך עצבי שיש לו תפקיד ראשי ביצירת מצב רוח טוב והקטנה שלו יכולה לגרום במקרים מסוימים להרגשה של דיכאון או החמרת דיכאון שכבר היה קיים בעבר.

 

הגלולות יכולות לגרום להשמנה

בגלל הפגיעה במאזן ההורמונלי בגוף, הגלולות יכולות לגרום להשמנה ונפיחות כתוצאה מהצטברות של נוזלים בגוף. נשים רבות אף מדווחות על תחושה של נפיחות בזמן נטילת הגלולות ומשמינות בתקופת נטילת הגלולות ומרזות שוב כשהן מפסיקות ליטול אותם.

 

אז אנחנו חלילה לא מעודדים אתכן להפסיק לשמור על עצמכן ולהתהולל מבלי לקחת בחשבון את התוצאות האפשריות. אבל אנחנו כן מציעים לכן לקחת בחשבון את כל ההיבטים שמתלוות אליהן נטילת הגלולות.

 

 

איך תדעי שהוא לא דושבג?