10 סימנים רפואיים שאסור לנשים להתעלם מהם

נשים בימינו צריכות לתת חשיבות גובהה לבריאותן בכדי שיוכלו להיות בכושר ובריאות למען עצמן ולמען משפחותיהן.

כשנשים מתחילות להשקיע בגופן ומחליטות לשים את נושא הבריאות במרכז, מחלות רבות ניתנות לאיבחון מוקדם, וטיפול מתאים יכול למנוע תוצאות נוראיות אם לא נאמר, קטלניות.

לנשים יש בעיות בריאתיות מיחודות שמופיעות אצל נשים בלבד בעקבות ייחודיות גופן. הבעיות הבריאותיות שמופיעות בקרב נשים לא משפיעות רק על גופן ויופיין אלא גם על היכולת להביא ילדים לעולם ולדאוג למשפחותיהן.

 

1. עייפות ותשישות תמידיים

תשישות ועייפות הוא נושא שאין להתעלם ממנו. אם את מתעייפת מידי פעם בשל לוח זמנים עמוס אך לאחר מנוחה העייפות עוברת, אז הכל בסדר, התחושה טבעית. לעומת זאת, אם העייפות הפכה לחלק אינטגרלי מחייך, זה יכול להיות מקרה קלאסי של תסמונת העייפות הכרונית.

תסמונת העייפות הכרונית, נפוצה פי ארבע יותר בקרב נשים מאשר גברים. על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, בין 1 ל- 4 מיליון אמריקאים סובלים מתסמונת העייפות הכרונית.

עייפות זו יכולה גם להיות סימן של בעיה רפואית. ישנם מספר מצבים רפואיים הקשורים לעייפות  כמו אי ספיקת כבד, דכאון, אנמיה, סרטן, אי ספיקת כליות, מחלות לב וכלי דם, דום נשימה בשינה, סוכרת, מחלות בלוטת התריס.

מחקר מ -2008 שפורסם ב-American Journal of Physiology – Regulatory, Integrative and Comparative Physiology, מראה כי עייפות היא תופעה שקיימת יותר בקרב נשים מאשר גברים.

בנוסף, ההבדלים ברמת העייפות בין גברים לנשים מושפעות מהורמון הטסטוסטרון והן באקטיבציה של  ASIC3. אם מרגישים עייפות בצורה תכופה, ביקור אצל רופא יכול לעזור בבחינת הסיבה לכך.

e1.jpg©rd

 

2.שומות חדשות

גם לגברים וגם לנשים יש שומות על העור. בממוצע, אצל רוב האנשים יש כ-10 שומות והן יכולות להופיע בכל אזור בגוף. נשים במיוחד, צריכות לשים לב היטב על השומות שלהן, כיוון ששינוי כלשהו בשומות יכול להיקשר למלנומה. מחקר משנת 2015 שפורסם בכתב העת הבריטי לדרמטולוגיה מצא כי נשים בעלות שבע שומות ויותר על הזרוע הימנית היו בסיכוי גבוה פי תשע ל-50 שומות נוספות בכל רחבי הגוף שלהן. ככל שיש יותר שומות הסיכון גבוה יותר לחלות במלנומה. נשים צריכות להיות מודעות לסימנים הבאים בכדי לגלות את המחלה בזמן:

1.צורה א-סימטרית

2. גבולות לא אחידים

3. שינוים בצבע

4. שינוים בקוטר

5. השומה גדלה לאורך בזמן, או שחל במה דימום

בנוסף, לא להתעלם מכתם חדש שמופיע. כל אלה הן הסיבות לגשת להערכה של השומות אצל רופא מומחה.

e4.jpg©rd

 

3.גושי שד

במידה ואת שמה לב לכל סוג של אדמומיות, נפיחות או גוש כלשהו באחד או שני השדיים, הדבר עשוי להצביע על סרטן השד. התסמין המרכזי ביותר של סרטן השד הוא ריכוז או גוש חדש וזאת על פי האגודה האמריקנית לסרטן. גם גוש נטול- כאבים, קשה עם קצוות לא תקינים נמצא בסיכוי גבוה יותר להיות סרטני, אפילו גוש רך מעוגל ועדין וכואב יכול להיות סרטני. בנוסף לגושים, נפיחות או שינוי צבע (כתמים אדומים או סגולים) יכולים להופיע סימנים של סרטן שד דלקתי.

 

4.כאבים בחזה או אי נוחות

לעולם אין להפחית בחשיבות של כל סוג של כאב או אי נוחות בחזה. הכאבים האלו יכולים להעיד על מחלת לב שהיא אחת הגורמים המרכזיים למוות בקרב נשים. למרות שמחלות לב וכלי דם אחראיות על 43 אחוזים ממקרי המוות של נשים בארה"ב, נשים ממשיכות להתעלם מכאבים אלו, ולא מייחסות אליהם חשיבות. לפעמים הן מאבחנות בעצמן את מה שקורה להן וחושבות שמדובר בצרבת או קלקול קיבה אבל זה גורם לאבחון מאוחר של מחלת לב.

בנוסף לכאבים בחזה, אם אתן חוות חולשה, קוצר נשמה,גלי חום, זיעה קרה וכאב בזרוע או בכתף שמאל, יש לפנות לרופא באופן מידי.

e3.jpg©rd

 

5.דימום נרתיקי לאחר גיל המעבר

דימום וגינאלי מכל סוג לאחר שעברת את גיל המעבר הוא אינו דבר נורמלי. זה יכול להיות גם בלתי מזיק, אבל גם יכול להוות סימן מקדים לסרטן, כולל סרטן רירית הרחם וסרקומת הרחם, כמו גם סרטן  צוואר הרחם או הנרתיק.

גורמים בולטים נוספים של דימום נרתיקי לאחר גיל מעבר יכולים לכלול דילול של רקמת רירית הרחם, שרירנים ברחם ופוליפים, זיהום של רירית רחם, טראומת אגן והיפרפלזיה של רירית רחם. הסיבה לדימום לאחר גיל המעבר שלכן יכולה להיות בלתי מזיקה לגמרי. למרות זאת, אין צורך להתבייש להעלות את זה מול הרופא שלכן משום שלפעמים זה יכול להיות מאוד רציני ונדרשת הערכה בזמן. באופן עקרוני, כל סוג של שינוי במחזור החודשי שלך כמו- דימום שנמשך יותר מהרגיל,דימום כבד מאוד ודימום המתרחש לאחר קיום יחסי מין או בין מחזור למחזור, יש לדווח לרופא.

 

6. מגע מיני כואב

על פי ארגון הבריאות העולמי, יחסי מין כואבים או דיספורניה, משפיעים על 8-22% מקרב הנשים בשלב כלשהו במהלך החיים שלהן, ובכך זו אחת בעיות הכאב הנפוצות ביותר שנשים נאלצות להתמודד עימן. קיימים מספר גורמים מאחורי זה, כולל גיל המעבר. עם גיל המעבר, רירית הנרתיק מאבדת מרמת הלחות הרגילה שלה והופכת ליבשה, ובכך גורמת לדיספורניה או מגע מיני כואב.

 

7.ירידה או עליה לא מוסברת במשקל

בפעם הבאה שתעלו על המשקל ותראו שינוי קל, אין סיבה להיכנס ללחץ. משקל הגוף שלך יכול להשתנות ולנוע בין 2 עד 4 קילו ליום בממוצע, וזה נורמלי לגמרי. יחד עם זאת, כאשר מופיעות תנודות בולטות במשקל וכאשר הן מתרחשות מבלי לבצע שינויים בתזונה ובשגרה היומיומית, כדאי להיות ערניות כי יכול מאוד להיות שמשהו אינו כשורה. ירידה או עליה פתאומית במשקל של 10 ק”ג או יותר לדוגמא יכולה להיות סימן לבעיות כמו סרטן, מחלת צליאק, סוכרת, מחלות לב, הפרעה בבלוטת התריס, דיכאון, מתח, בעיות עיכול, הצטברות נוזלים וחוסר תזונתי. לפעמים, שינויים ברמות ההורמונים יכולים לגרום לירידה או עלייה במשקל הגוף. עם זאת, במקום להניח הנחות על דעת עצמך, תמיד כדאי  להתייעץ עם רופא בכדי לבדוק את בסיס הבעיה האמיתי.

e5.jpg©rd

 

8.כאבי ראש תכופים או מיגרנות

זה נכון שנשים סובלות יותר ממיגרנות וכאבי ראש מאשר גברים. כאב ראש מדי פעם אחרי יום מלחיץ הוא לחלוטין דבר טבעי, אבל כאבי ראש פתאומיים שלא מרפים יכולים להצביע על בעיות בריאות מסוימות. כאב ראש חמור הוא אחד הסימנים הראשונים של שבץ מוחי( על פי המכון הלאומי האמריקאי להפרעות נוירולוגיות ושבץ). בנוסף, כאב ראש יכול להיות סימן אזהרה מוקדם של בעיות בריאות חמורות כמו לחץ דם גבוה.

מחקר משנת 2013 שהוצג בכנס השנתי ה- 65 של האקדמיה לנוירולוגיה, ציין כי מיגרנה עם אאורה יכולה לגרום להתקף לב או קרישי דם בקרב נשים. לכן, אם אתן חוות כאבי ראש פתאומיים או תכופים, כדאי מאוד לשוחח עם הרופא לגבי אופציות להקלה וכמובן בכדי לשלול את האפשרות כי כאבי הראש קשורים לכמה בעיות קשות יותר.

e6.jpg©rd

 

9. אי נוחות בבטן עם גזים או נפיחות

אם אתן חשות אי נוחות פתאומית בבטן ומרגישות גזים ונפיחות ברוב ימי החודש, יכול מאוד להיות שיש סיבה לדאגה. על פי דו”ח 2007 שפורסם על ידי הקרן הגניקולוגית לסרטן, כאבים אלו הם חלק מהסימפטומים המוקדמים של סרטן שחלות. גזים ונפיחות יכולים גם לסמן על תסמונת מעי דלקתית, צליאק, תסמונת המעי הרגיז או דיברטיקוליטיס, אשר צריכים להיות מאובחנים ומטופלים בזמן על מנת להפחית את הצורך בניתוח.

לפעמים, כאבי בטן יכולים להצביע על דלקת התוספתן, כיב קיבה או מחלה בכיס המרה. יש להתייעץ עם הרופא, במידה ואתן חוות חוסר נוחות חמור או תכוף בבטן, או כל שינוי שנמשך זמן רב מידי בהרגלי היציאות כמו שלשול חריף שנמשך שבוע או עצירות שנמשכת יותר מכמה שבועות, דחפים פתאומיים לפעילות מעיים, שלשול דמי וצבע צואה שחור או כהה.

 

10. נפיחות ברגליים

הריון הוא גורם נפוץ הקשור בהצטברות נוזלים ונפיחות ברגליים. למרות זאת,יש מספר מצבים בריאותיים אחרים שיכולים לגרום לנפיחות ברגל כמו –קרע גיד אכילס, בצקת פריפרית, מחלת כליות כרונית, שחמת, פקקת ורידים עמוקים, בורסיטיס בברך, דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית ונקע בקרסול. נפיחות ברגל אחת יכולה להפוך להיות קריש דם, וזה מסוכן מאוד אם לא מטפלים בכך בזמן. קריש דם יכול להגיע דרך הוורידים עד לריאות, לגרום לניתוק אספקת החמצן, והדבר יכול להוביל להתקף לב. אם אתם חווים נפיחות ברגל ללא כל סיבה מובנת, יש להיוועץ ברופא. יחד עם נפיחות, אדמומיות או שלפוחיות על הרגליים חובה שיבדקו על ידי רופא.

 

 

איך תדעי שהוא לא דושבג?