אם עברת חלק מהדברים הבאים, כנראה שעברת הטרדה

הטרדה מינית היא התנהגות של כפייה או התנהגות בריונית עם אופי מיני. לקטגוריה זו משתייכים הבטחה לא רצויה או לא ראויה לטובת הנאה, מחוות מיניות בלתי רצויות, בקשות לחובות מיניות והטרדה מילולית או פיזית בעלת הקשר מיני.

קמפיין Metoo שרץ ברשת לאחרונה, הציף שוב בעיה כאובה ומוכרת: אין כמעט אשה שלא עברה בשלב כלשהו הטרדה מינית.

בדרך כלל קל מאד לזהות אותה, ואין כלל ספק שבזה מדובר. אך לעתים, נדמה כאילו מדובר בשטח אפור, ואת עשויה למצוא את עצמך תוהה האם אכן היתה זו הטרדה מינית, או "רק" התנהגות בלתי נעימה, אך לא חורגת מגבולות הנורמה. כדי שלא להותיר מקום לספק, להלן ההתנהגויות הנמצאות באופן חד משמעי בתחום ההטרדה המינית.
 

סחיטה באיומים

כאשר את נדרשת לעשות מעשה בעל אופי מיני, תוך איום שאם לא תעתרי לבקשה תיפגעי באופן כלשהו, זו הטרדה מינית.

איומים כאלה יכולים להיות מנוסחים כתנאי שלילי או חיובי:

שלילי: "אם לא תיפגשי אתי בערב, לא תקבלי את התפקיד שרצית".

חיובי: "אם את רוצה לקבל העלאה במשכורת, בואי ניפגש הערב בבית מלון".

shutterstock_686342854.jpg©shutterstock

 

הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני

אם את מקבלת הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני, למרות שהבהרת שאינך מעוניינת בהן, זו הטרדה מינית. מה נחשב הבהרה שאינך מעוניינת? כל מה שאת אומרת או עושה באופן חד משמעי: בקשה להפסיק את ההתנהגות, התחמקויות המביעות חוסר עניין,  עזיבת מקום ההטרדה בצורה מופגנת, הפניית גב, או כל ביטוי אחר שמביע חוסר שביעות רצון מהסיטואציה.

 

אמירות מבזות ומשפילות בעלות אופי מיני

אם ספגת אמירות הכוללות התייחסות מבזה, משפילה או מעליבה המופנית אלייך וקשורה למינך או מיניותך, זו הטרדה מינית.

shutterstock_515889076.jpg©shutterstock

 

מעשים מגונים

כל מעשה שהוא חד צדדי -  ללא הסכמה של הצד השני - שנעשה במטרה להגיע לסיפוק, גירוי או ביזוי מיני הוא מעשה מגונה. בקטגוריה זו נכללות אחת או יותר מהפעולות הבאות, כשהן נעשות למרות שאינך מעוניינת בהן:

נגיעה בחזה, ליטוף הישבן, נשיקה בעלת אופי מיני, אוננות בפרהסיה, חיבוק בעל אופי מיני וכו'.

 

התנכלות הקשורה בהטרדה מינית

אם הגשת תלונה או תביעה על הטרדה מינית, ובעקבותיה חווית פגיעה מכל סוג (איומים, מניעת זכויות בעבודה, שיימינג) – זו התנכלות הקשורה בהטרדה מינית.  התנכלות הקשורה בהטרדה מינית עלולה להיות גם כלפי עדים מטעמך, או צד שלישי אחר שנקט עמדה בפרשה.

אם את אכן חווה או חווית הטרדה מינית, זכרי שלא היא זו שצריכה לחוש בושה או מבוכה. הזכות שלך לנוע בחופשיות בכל מרחב ולחוש בטוחה תמיד היא זכות בסיסית ואינה משתמעת לשתי פנים. אנו ממליצים בכל פה: כשאת מרגישה שנפגעת באופן מיני, עוד לפני שאת מתלבטת באשר להגשת תלונה - פני לעזרה ואל תישארי לבד עם המצוקה, הכעס והתחושות הקשות.

חוששת שהוטרדת? זה הזמן לדבר על זה :