איך לזהות שקרנים על פי שפת גוף והודעות טקסט

לא נעים לתפוס את הגבר שלנו בשקר. היום, יש נשים בעלות מומחיות של ממש בתחום, יש להן מעין ראדר לזיהוי גברים שקרנים וכך הן יכולות למנוע את המצב מראש. אבל את האמת, רובנו, עדיין לא מצליחות לקלוט באופן מידי את השקר בזמן. ואנחנו לא מדברות רק על גברים שמשקרים, אלא בכלל- גם החברות והחברים שלנו משקרים, העובדים שלנו, החברים מהעבודה וכדומה.

בעשור האחרון, מאז עידן הרשתות החברתיות והאפלקציות, השקר הפך לקל הרבה יותר. על פי מחקרים, הסיבה המרכזית היא כי אנשים מרגישים הרבה יותר בנוח לשקר כאשר הם נמצאים מאחורי המסכים.

בכתבה הבאה, נפרוש את הטכניקות לזיהוי שקרנים בין אם מדובר בסימנים שניתן לראות על פי שפת גוף, ובין אם מדובר בסימנים שניתן להרגיש כאשר מקבלים הודעת סמס מהצד השני.

אין חוקר משטרה שלא מכיר את הטכניקות הבאות לזיהוי אנשים שקרנים. שימי לב :

 

שפת גוף

תנועות גוף סגורות ומצומצמות. שימוש מועט בידיים.

 

השקרן לא יוצר קשר עין

האדם המשקר נוגע בפניו ומגרד באפו ומאחורי האוזן.

 

 

משך הזמן בהם הם מביעים רגש יתקצר ולפעמים יקטע באופן בלתי מוסבר

תזמון מוזר בין הבעת הרגש לבין מחווה. לדוגמא: אדם קיבל מתנה, יעבור זמן מסוים מרגע קבלת המתנה עד שהוא יאמר "אני ממש אוהב את המתנה". בנוסף, ההבעות הפיזיות לא יהיו מותאמות להבעת הרגש עצמו.

חוסר התאמה בין ההבעה הפיזית להבעה הרגשית:

כאשר רק הפה זז ואין שום תנועה אחרת בפנים, האדם מזייף את רגשותיו. לעומת זאת, לדוגמא כאשר אדם שמח באמת, רוב שרירי הפנים יעבדו - הגבות יעלו מעלה, הסנטר והלסת תהיה בתנועה.

 

תגובות ותקשורת

במידה ואדם מרגיש אשם הוא יבחר להתגונן. ודווקא אדם חף מפשע יבחר לתקוף!

אדם שקרן, לא יאהב לענות על שאלות, ובדרך כלל ינסה להעביר נושא ויסיט את הראש מן השואל.

אדם שקרן, יניח חפץ כלשהו בינך לבינו בעוד שהוא בכלל לא מודע לכך.

 

 

תוכן השיחה

אדם שקרן ישתמש במילים שאת השתמשת כששאלת שאלה. לדוגמא: "למה אתה מסתיר ממני את ההודעה האחרונה בטלפון שלך?" והוא יענה : " אני לא מסתיר את ההודעה האחרונה בטלפון שלי".

אדם שקרן ידבר יותר מבדרך כלל, כדי לגרום למצב של הסחת דעת של הצד השני. אם תהיה שתיקה, הוא ירגיש לא בנוח וימצא נושאים לדבר עליהם.

השקרן ישמיט כינויי גוף (אני, אתה, את) ולרוב ידבר באינטונצייה חדגונית.

בשיחה עם אדם שקרן יבלטו טעויות תחביר רבות.

 

וכיצד ניתן לזהות שקרים בסמס?

 

הודעות מעורפלות

אחד הסימנים לכך שהודעה שקיבלת מכילה שקרים, הוא כאשר ההודעה לא מובנת, אם לא נאמר מעורפלת. העירפול מתבטא לדוגמא באי שקיפות לגבי המצב, לדוגמא: "אנחנו יוצאים למסיבה, יהיו שם כמה חברים.." או "אני נוסע לטייל, נדבר כשאחזור" הודעות שקריות אינן כוללות פרטים, הן אינן ספציפיות או ממוקדות.

 

כאשר המסמס כותב בצורה לא מחייבת

אנשים שקרנים לא רוצים להתחייב ולכן הם משתמשים בשפה שאינה מחייבת.  צירוף המילים "אני מניח" או "נראה מה יהיה", או "אני די בטוח" מעידים על כך  שהאדם שמסמס לך אינו רוצה לציין עובדות שיכולות ליצור מצב של התחייבות כלשהי וסביר להניח שיש לו תכניות שאינן כוללות אותך.

 

 

עודף אמפטיה

אמפטיית יתר בהודעות נועדה להסתיר משהו אחר. כאשר ההודעה מכילה יותר מידי מילות אהבה, חמלה והתלהבות (יותר מבדרך כלל), קיים סיכוי גדול כי מי שאת מתכתבת עמו מסתיר משהו.

 

עודף הצהרות

במידה והאדם שאת מסתמסת איתו שולח לך מידע בעל הקדמות משונות כמו: "אני שונא להגיד לך", "אל תיקחי את זה בדרך הלא נכונה", "אני אהיה כנה איתך", "אני רק אומר" וכדומה, את יכולה להסיק  מכך שיכול להיות שהוא אינו אמין במיוחד. הסיבה כמובן היא כי הוא מרגיש צורך עז להסביר את עצמו.

 

שינוי נושא שיחה

כמו שניתן לזהות זאת פנים מול פנים, כך הדבר גם בהודעות סמס. כאשר את שואלת שאלה ספציפית כגון "איפה היית אתמול?" ומקבלת תשובה לא החלטית ושינוי נושא בעקבותיה, זהו רמז עבה במיוחד לכך שהאדם מולך אינו אמין באותו הרגע. העברת הנושא היא אחד הטריקים הבולטים כאשר הדברים אינם אמינים.

 

כאשר לוקח למסמס זמן רב מידי לענות להודעה ממך

אם לוקח לצד השני זמן רב מידי לענות לך, יתכן שהוא מהנדס את התשובה האמינה ביותר לדעתו.

 

לסיכום, חשוב לזכור, כי לא כל מי שמתנהג על פי אחד מן הסימנים בכתבה הוא שקרן פתולוגי. כדאי שתבדקי אם את מוצאת כי הסימנים חוזרים על עצמם או שהם מופיעים באופן חד פעמי לפני שאת חורצת דינם של אנשים.