מי צריך לשלם בדייט?

כולן רוצות שיוון. אבל מה קורה בפועל? האם אנחנו באמת רוצות לשלם על הדייט חצי חצי ?

באיזשהו שלב נוצרה לה נורמה חברתית שעל פיה הגבר אמור לשלם את החשבון כאשר הוא מזמין בחורה לדייט. על אחת כמה וכמה אם מדובר בדייט הראשון. עם השנים, המודעות בנושא השויון בין המגדרים התפתחה, ונשים רבות מסתכלות על העניין במבט פמיניסיטי אשר אינו מקל ראש. ולמרות הכל, לעתים, גם אותן נשים שמגדירות עצמן פמיניסטיות ודוגלות בשיווין בין המינים, מוצאת את עצמן מתאכזבות במקצת כשהגבר לא ממהר לשלוף את הארנק. שלא נדבר על האמהות שלנו, אשר ממליצות בחום להתרחק כמה שיותר מהר מהבחור שלא מזמין אותנו ליין על חשבונו, כי הוא כנראה קמצן.

e2.gif©giphy

 

מה עושים, מה נכון ומי לעזאזל ישלם את החשבון?

העולם בנוי בצורה פטריארכלית והעובדות בשטח הן כי גברים משתכרים יותר מנשים. זוהי עובדה גורפת. למרות עובדה זו, כשאת יוצאת לדייט, יש סיכוי שתצאי עם איש הייטק מבוסס, אבל גם יכול להיות שתפגשי עם אמן דלפון. אז כן, קיימת ציפייה או נכון יותר מוסכמה חברתית ש"מבטיחה" לנו כי הגבר אמור לשלם, ובמידה ועושה זאת, הוא משדר נדיבות ורוחב יד, במיוחד אם השאיר גם טיפ שמן. נשים רבות מגלות את הפעולה הזו כדבר מושך. מנגד, ניתן כמובן לפעול אחרת ודווקא בדייט ראשון בו לא ברור עדיין לאן הרוח נושבת

shutterstock_451318267.jpg©shutterstock

 

האביר עם הארנק הלבן

מנקודת המבט הגברית, יש משהו נדיב ואבירי בפעולת התשלום בדייט הראשון ואולי גם על אלו הבאים אחריו (כמובן זו לא נקודת מבטם של כולם ). אם אתן מתחברות לאמירה זו, כדאי שתגלו אמפטיה למצב, ובחרו לשבת במקום צנוע והוגן במחירים, והסתפקו בהזמנת מנה לא מאד יקרה מהתפריט.

זכרו שבמידה והדייט שלכם לא צלח, יכול להיות שמחר אותו הגבר יצא לדייט עם מישהי אחרת, ושוב הוא יצטרך לממן את הוצאות הדייט.

חשוב לציין- כי אנחנו לא שופטים, אנחנו מציינים כאן עובדה שקורית עקב נורמה חברתית שחגה סביבינו.

במצב זה, וכמובן תלוי בסל ערכיו של הגבר שיושב עמכן- אם תבחרו לאכול במקום לא יקר, אתן תזקפו נקודות לזכותכן, מאחר ואתן מגלות התחשבות ורגישות למצב.

shutterstock_684792952.jpg©shutterstock

 

חצויים

אם אתן מרגישות לא בנוח שהגבר ישלם בדייט ואתן רוצות להעביר את המסר כי אתן נשים עצמאיות ומרוויחות בעלות אמירה בנושא זה, נסו בדיוק בשלב הזה להקשיב לצד השני. יכול להיות כי הגבר שיושב מולכן, עלול להרגיש כי נלקחה ממנו הגבריות ברגע שביקשתן לשלם את החשבון, דבר שיכול לפגוע בביטחון העצמי שלו ולהעמיד בספק את הסיכוי שאולי תצאו לדייט נוסף.

זכרי שוב- כל אחד מגיע עם סל ערכים שונה, ואם הקשר עם הגבר שיושב מולך חשוב לך, את צריכה לחשוב עם עצמך האם את מוכנה להתפשר בנושא זה או לא.

הדרך לאזן את הגישה הזו היא להציע לשלם חצי חצי אך מבלי להוציא מחשבון ולהתחיל לחשב מי אכל ושתה מה. כדאי פשוט לומר בצורה הטבעית ביותר "אני משתתפת" ולהניח בנונשלנטיות על החשבון גם את כרטיס האשראי שלכן. במידה ואתן מרגישות שהוא ממש לא רוצה שתעשו זאת, הציעו לשלם את הטיפ. זה לגמרי יכול לעשות את העבודה.

f3.jpg©shutterstock

 

היא ורק היא

ויש גם את הנשים הדעתניות שרוצות לשלוט במצב ולא להרגיש "חייבות" לגבר שנמצא מולן. אם זיהיתן תכונה זו בכן ואתן חשות צורך לשלם עבור הדייט, לכו על זה, אבל זכרו שבצד השני יש גבר שיכול להיות שהערכים שלו שונים משלכן, ומבחינתו כך הוא יוצא יותר ג'נטלמן.

אם מדובר בדייטים חוזרים, תוכלו להציע שפעם הוא ישלם ופעם אתן, פעם את תשאיר את הטיפ ופעם תשלמו את החשבון חצי -חצי.

לסיכום, זכרו כי גבר אשר בוחר שלא לשלם עליכן, אינו בהכרח קמצן וגבר שכן משלם אינו בהכרח האביר על הסוס הלבן. יש כאן עניין של חינוך וערכים, מוסכמות חברתיות שהושרשו עמוק בחברה שלנו ובנו.

המסקנה החשובה ביותר שכדאי שתזכרו- תהיו אתן ותצמדו לערכים ולדעות שלכן כל עוד אתן שומרות על פתיחות מחשבתית ואינכן ממהרות להדביק סטריאוטפים על הגבר רק מכיוון ששילם או לא שילם.

כשהדייטים יהפכו בסופו של דבר לזוגיות, השאלה מי שילם על מי תעלם כלא הייתה, כי הרבה דברים אחרים יקבלו חשיבות ועדיפות עליונה והכל יהפוך טבעי יותר ונוח.

f2.jpg©shutterstock