10 מיתוסים על בריאות נשית שיכולים ממש להזיק

מחקרים מראים ש-40% מהנשים בגילאים שונים לא מכירות מספיק את הגוף של עצמן. בורות שכזאת גורמת לנו להאמין למיתוסים שונים. הבעיה שהמיתוסים האלה יכולים ממש להזיק. אספנו כמה מהם.

 

מיתוס 1: לגלולות למניעת הריון אין תופעות לוואי

נשים רבות בטוחות שגלולות למניעת הריון זו דרך קלה להיזהר ביחסי מין, אבל בעקבות השימוש בגלוגלות, הגוף עובר שינויים שאי אפשר להתעלם מהם. למשל, הפרעות במחזור החודשי, בחילות, הקאות, כאבי ראש, תנודות במצבי רוח. זה יכול לקרות בתחילת נטילת הגלולות או למשך כל תקופת השימוש. זכרו גם את הסיבוכים שמחייבים הגעה לרופא: אובדן הכרה, עלייה בלחץ דם וברמת הסוכר בדם.

מיתוס 2: אי אפשר להיכנס להריון בזמן נטילת הגלולות וגם לא בסמוך לסיום נטילת הגלולות

יש נשים שבאמת לא יכולות להיכנס להריון כמה חודשים אחרי שהפסיקו ליטול גלולות, אבל מחקרים מראים שבערך 20% מהנשים מסוגלות להיכנס להריון תוך חודש מרגע שהפסיקו את הגלולות.
דרך אגב, גם בזמן נטילת גלולות יש סיכון של הריון בלתי רצוי: 2-3 נשים מתוך 100 מספרות על כך שנכנסו להריון בזמן נטילת הגלולות. הסיבה לכך יכולה להיות בחירה לא נכונה של סוג הגלולה ולכן חשוב מאד להתייעץ עם רופא.

הריון1

מיתוס 3: היגיינה לקויה זו הסיבה לכל הזיהומים

איבר המין של אישה בעל חומציות מיוחדת – החיידקים הטובים צריכים להמשיך להתרבות והחיידקים הלא טובים – להיעלם. אם רמת החומציות גבוהה או נמוכה מהנורמה, החיידקים המזיקים ימשיכו להתרבות. זה יגרום לזיהומים, גרד, גירויים וריח לא נעים. סבונים יכולים לשנות את רמת החומציות הטבעית ולכן הזיהום דווקא יכול לקרות בגלל היגיינה מוגזמת. בחרו סבונים עם רמת חומציות נייטרלי או שטפו רק עם מים פושרים.

הריון2

מיתוס 4: הפלות טבעיות הן מקרה נדיר

למרבה הצער מחקרים טוענים אחרת – בערך 17% מההריונות מסתיימים בהפלה.

מיתוס 5: אין מה לעשות עם כאבי מחזור, רק לסבול

לפי הסטטיסטיקה, 59% מהנשים סובלות מכאבים חזקים בזמן המחזור. 20% מהנשים טוענות שהכאב מפריע להן לעבוד ובכלל לצאת מהבית. נכון שישנן כמה עצות שיכולות להוריד את רמת הכאב, למשל רטיות חמות על הבטן, ויתור על אלכוהול וקפה או מנוחה שיכולה לעזור להתמודד עם הכאב.
בערך כ-10% מהנשים סובלות מאנדומטריוזיס – מחלה בה תאי הרחם מגיעים לאיברים אחרים וגורמים להתכווצויות. אם את ממש סובלת מכאב בימי המחזור החודשי, אל תחשבי שמדובר במצב תקין, יש לפנות מיד לרופא כדי למצוא פתרון תרופתי.

מיתוס 6: אחרי ההריון הראשון הכאב בזמן המחזור פוחת

מיתוס מאד נפוץ שהריון ולידה עוזרים לטפל בכל הבעיות "הנשיות", אבל הוא לא אמין. הכל מאד אישי. ייתכן ובחודשים הראשונים אחרי הלידה תרגישו שכואב פחות, אבל לאחר מכן רוב הסיכויים שהכאבים כנראה יחזרו.

מיתוס 7: במהלך המחזור נשים סובלות משינויים במצבי רוח

מדענים עד היום לא יכולים להבין כיצד ההורמונים משפיעים על בני אדם. הם לא שמו לב לשינויים בתחושות בזמן המחזור החודשי. הרקע ההורמונלי משפיע על מצב הרוח שלנו לא יותר משאר הדברים שמשפיעים עלינו ביום-יום.

הריון3

מיתוס 8: ההריון השני יהיה דומה להריון הראשון

הרופא שלך יכול להשתמש בנתונים על ההריון הקודם שלך, אבל אי אפשר להבטיח שהכל יעבור אותו דבר. למשל, תסמיני ההריון יכולים להתחיל מוקדם יותר ולהיות יותר אינטנסיביים מאשר בפעם הקודמת.

הריון4

מיתוס 9: אפשר לישון עם טמפון

יצרני הטמפונים מזהירים – שימוש יתר יכול לגרום לתסמונת הלם רעלי. מדובר במחלה מאד נדירה שעלולה לגרום למוות. אל תשתמשו בטמפון בלילות אם אתם ישנים יותר מ-7-8 שעות.

הריון5
מיתוס 10: בגיל צעיר אפשר להשתזף, בגיל מבוגר – לא

קרינה אולטרה-סגולה מסוכנת באופן זהה לכל הגילאים: היא גורמת להזדקנות מוקדמת של העור ועלולה לגרום להופעת סרטן העור. מומחים ממליצים להשתמש בקרם הגנה גם אם נוסעים באוטו ביום שמש ולא לשכוח למרוח אותו על עור הפנים הצוואר ועל האוזניים.
חוסר הבנה וידע בכל הקשור לגוף שלנו עלולים לגרום לסיבוכים מצערים.

ובאיזה מיתוסים על בריאות האדם האמנתם אתם?