חדשות טובות : כל מה שידעתם על עונג נשי כנראה לא נכון

למה אנשים מתכוונים כאשר הם משתמשים במושג "שיא מיני"?

אפשר להבין שהביטוי הזה מתייחס לנקודה בחיים בה אדם מרגיש הכי בטוח במיניות שלו וגם מעוניין לקיים יחסי מין.

שני הדברים האלה לא בהכרח מתקיימים בו זמנית: רק בגלל שאתם רוצים לקיים יחסי מין, לא מצביע כל כך שאתם מרגישים מדהים בנוגע לגופכם.  זה קשור מאד לעובדה שהתפיסה המסורתית שלנו על מתי (ואם בכלל) מישהו מגיע לשיא המיני שלו, כנראה שגויה.

via GIPHY

 

מחקר מוקדם על שיאים מיניים נעשה על ידי ד"ר אלפרד קינסי, כנראה שמעתם על העבודה שלו "התנהגות מינית של הזכר האנושי" (פורסם בשנת 1948) ו-"התנהגות מינית של נקבה אנושית" (פורסם בשנת 1953) או אולי שמעתם על ההתייחסות לסולם קינסי.

סולם קינסי

(סולם קינסי)

קינסי טען שהשיא המיני של גבר מגיע בערך בגיל 18 ואילו של נשים קורה בסוף שנות ה-20 המאוחרות או שנות ה-30 המוקדמות. בגרסתו של קינסי בנוגע למיניות ראשונית, אנחנו מדברים על התקופה בה רמות ההורמונים אסטרוגן וטסטוסטרון גבוהה ביותר.
כמובן, אנחנו יודעים שתשוקה מינית לא קשורה רק להורמונים ולכן לא יפתיע אותנו שגברים מעל גיל 18, 25 או 30 גם רוצים לקיים יחסי מין ויש אנשים שלעולם לא מגיעים למה שנחשב בכלל לשיא מיני.
במשך עשרות שנים האמינו לרעיון שאנשים, במיוחד נשים בגיל מסוים, כבר לא בעלי תשוקה מינית (או נחשקים). למשך תקופה ארוכה הייתה הנחה כללית שככל שעולה הגיל, כך יורדת התשוקה המינית וזה משפיע על ההתנהגות והרצון לקיים יחסי מין. עם זאת, מסתבר שהגוף שלנו ממשיך להיות מסוגל לענג ולהתענג גם בגיל מבוגר יותר.
שאלות שנשאלו על נשים, מיניות ותרבות הובילו ליצירת רעיונות חדשים בכל הנוגע לשיא מיני. ייתכן ויש אנשים שהאנרגיה המינית שלהם גבוהה יותר משל אחרים או נמוכה יותר, בהתאם לנסיבות – כולל הריון, הבאת ילדים לעולם, נטילת כדורים נגד דיכאון, חרדות והחוויה של להיות אישה בחברה בה שולטת מיזוגיניה.

אז האם אפשר להסיק מסקנות לגבי השיא המיני של נשים?

אומרים שאצל נשים אין דבר כזה מגבלת גיל. זה יכול לקרות לאישה בגיל צעיר כמו לגברים, או מאוחר יותר. תלוי מתי היא מרגישה בטוחה ובנוח עם המיניות שלה.
אולי זה לא מפתיע כל כך, אבל גם התפיסה וגם המציאות של "שיא מיני" יותר מורכבים ממה שקינסי ניסה לגרום לנו להאמין. ליבידו יכול להיות מושפע על ידי גורמים חיצוניים רבים, כולל מצב בריאותי, לחץ, אירועים בחיים ופרטנרטים מיניים. ככל שזה קשור ליחסי מין, לכל אחד יש נרטיב משלו.