האמנם גברים עדיין מפחדים מנשים שאפתניות?

בימים בהם נשים הן חלק אינטגרלי מהכלכלה העולמית, הן נמצאות בעמדות מפתח ובראשי ארגונים והן מנהלות מערכות צבאיות ופוליטיות -  עדיין ישנם גברים אשר מפחדים מנשים מצליחות ושאפתניות, כאשר אותן נשים מוצאות עצמן מצמצמות את השאיפות שלהן על מנת למצוא בן זוג.  

אבל למה גברים עדיין מפחדים מנשים שאפתניות? וכיצד מוצאים את האיזון במערכת יחסים שבה בן הזוג נבהל מהשאפתנות? הכל בהמשך.

כאשר לירון בת 27, מהנדסת מכונות, פגשה את בן הזוג שלה במסיבה היאהתאהבה בו באופן קשה. "הוא הצחיק אותי, יחסי המין היו נהדרים, והוא היה מגרה מבחינה אינטלקטואלית", אומרת לירון. נשמע נפלא נכון? אז זהו שלא. לירון ממשיכה " לאט לאט גיליתי שהוא נבהל מהבחירות שלי במסעדות יוקרתיות לדייטים שלנו, עד שלילה אחד שאל אותי כמה אני מרוויחה – ואז הכל השתנה... מאותו הרגע הוא לא יכל להסתכל מעבר לעובדה שאני מרוויחה יותר כסף ממנו", היא מסבירה, "הוא אפילו אמר לי שמשלמים לי יותר מידי!"

לירון מספרת כי בן זוגה (לשעבר כמובן!) הודה שהוא חש חוסר בטחון בשל הקריירה המצליחה שלה, ומאוחר יותר בזמן שהיא הייתה בנסיעת עבודה, הוא בגד בה!

הסיפור של לירון אולי נשמע הזוי, אבל חשוב לדעת כי הוא מוכר לנשים רבות וכי מסתבר כי יותר נשים בתרבות המערבית הן בעלות תואר ראשון ושני בזמן שנשים מהוות 40 אחוזים מכוח העבודה בשוק העולמי. בנוסף 40 אחוזים אלה של הנשים בעולם המערבי הן המפרנסות העיקריות של המשפחה.
עם זאת, למרות ההצלחה הנשית עדיין ישנה רתיעה של גברים מנשים מצליחות. מחקרים מראים כי כאשר שואלים גברים איזה נשים הם מעדיפים רובם עונים כי הם "מעוניינים באישה שאפתנית". עם זאת המציאות מראה תוצאות שונות לחלוטין וזאת משום שרוב הנשים בעלות הקריירה צריכות 'להקטין' את עצמן מול בן הזוג על מנת לשמר את מערכת היחסים.

strong

 

מחקרים מסבירים כי...

במחקר שנעשה בארצות הברית נשאלו סטודנטים אודות השאיפות בחייהם. קבוצת המחקר כללה גברים ונשים, כאשר סטודנטיות בודדות הוצבו בקבוצות עם נשים אחרות הן הודו כי הן רוצות משרות בעלות שכר גבוה. אבל שאותן נשים הוצבו בקבוצות עם גברים בודדים, הנשים הנחקרות נטו יותר לומר שהן רוצות עבודה ידידותית למשפחה עם תשלום נמוך יותר אך עבודה  גמישה יותר.
 

אז מהו הפתרון?
 

האם צריך לבחור בין השאיפות לבין בן הזוג? מסתבר שלא. למרות המציאות המרה, חשוב לדעת כי עדיין ישנן נשים שאפתניות שלא צריכות להקטין את השאיפות שלהן תוך שהן מצליחות למצוא בן זוג תומך שמעודד אותן להצליח.
זה נכון, גברים פמיניסטיים ישנם בשפע, כאשר בסקר נוסף שהתבצע בארצות הברית, גברים סימנו נשים כמושכות יותר כאשר הם הוצגו לפניהן כיזמיות או נשות קריירה ועסקים.  הסקר מצא כי 87 אחוזים מהגברים אומרים שהם יהיו עם אישה שעשתה יותר ממה שהם עשו, תוך שלכמעט 90 אחוזים לא היה אכפת אם היא הייתה משכילה יותר מהם.
 
על פי מחקר של דר' מריסה ט כהן, ד"ר, ודר' קרן וילסון, נמצא שהמוטיבציה של גברים עולה ככל שבת זוגם שאפתנית יותר, וזאת משום שגברים מונעים מכוח הרצון ומהשראה.
 
עם זאת, סדרת ניסויים באוניברסיטה של ​​באפאלו, גילתה כי גברים אכן מופעלים על ידי נשים אינטליגנטיות, ומקבלים מנשים השראה, אך מחקר זה מצא כי לגברים קשה יותר להשלים עם הרעיון והם הופכים פחות רומנטיים ורגישים עם אישה מצליחה.
 
 
אבי, בן 33, אסטרטג דיגיטלי, תומך בידידות שלו בעלות הקריירה המצליחה, אבל גם הוא חש מבוהל בכל הנוגע לבת זוג שאפתנית "זה מפחיד ומאיים לפעמים להבין עד כמה אישה מצליחה ויפה תוך שהיא מנהלת את חייה בצורה מדהימה" הוא אומר וממשיך "לי אישית קשה בדרך כלל לחזר אחרי אישה מצליחה וזאת בשל פחד שלא אעמוד בציפיות." הוא מסכם.
 
עבור אבי  ובחורים כמוהו, הרגשות שמגיעים לידי ביטוי בכל הנוגע לנשים שאפתניות הן : פחד ואיום. הפסיכולוגית דר' לורה פארק, החוקרת הראשית של אוניברסיטת באפאלו מסבירה כי כאשר גבר מבין עד כמה אישה מרשימה, הוא ירגיש מאוים ובמקום לבקש את הטלפון שלה הוא פשוט ילך מהמקום.

afriad

 
מדוע זה קורה?

 
כדי להסביר את ההתנהגות הגברית המפוחדת חשוב לדעת כי הרבה מהדברים פשוט טבועים חזק ברגעים מהילדות ומתהליכי החברות. חלק מההתנהגות קשורה גם לרצון של גברים להיות במקום הראשון וגם לתכונות התחרותיות שיש להם. בכך הם תופסים נשים מצליחות כאיום על המטרות שלהם, למרות שאין קשר בכלל בין ההצלחה של הגבר לזאת של האישה.
 
אז כיצד מתמודדים? איזון וניטרליות הם שם המשחק!
 
נשים בכל העולם מנסות להתמודד עם מצב זה שבו הן נאלצות לבחור בין קריירה מצליחה למערכת יחסים, וזאת משום שבו הזוג לא מצליח להתמודד עם ההצלחות שלהן.
 
ואכן במציאות, ישנן נשים שמוכנות לוותר על קריירה כדי לתחזק זוגיות ומשפחה בכך שום דבר רע. אבל ויתור על חלומות ושאיפות הוא דבר אחר לגמרי! ובסופו של דבר הוא יתפרץ אל תוך מערכת היחסים ויגרום לסיומה.
 
כדי להתמודד ולא להדחיק את השאיפות וכן ללכת אחר המטרות שלך, אל תוותרי! חפשי אדם חזק, משכיל, בעל קריירה או עבודה שהוא אוהב, ותראי איך את מוצאת את בן הזוג התומך והמפרגן.
ברגע שתמצאי אדם מספיק משכיל, שיש לו תחומי עניין דומים לתחומי העניין שלך ורמתו האינטלקטואלית דומה – תוכלי למצוא את השותף הטוב ביותר.
 
יחד עם זאת, נשים צריכות להרגיש נוח יותר בתוך המערכת הזוגית ולהיות יותר 'שותפות' של בן הזוג ופחות נשים מסוג אלפא.
 
אז אם את אישה שאפתנית ומצליחה, נסי לפנות זמן לבן הזוג ולמשפחה ונסי לא לדבר במונחים של מי מצליח יותר, מי מרוויח יותר ומי שולט. בכך תוכלי למצוא את האיזון המופלא במערכת היחסים שלך.