זה מדעי: ככל שתעשו את הדברים הבאים עם התינוק שלכם, כך המוח שלו יתפתח יותר

מקלחת לתינוק מלאת חיבוקים ונשיקות, היא פעולה שרוב האנשים מבצעים באופן טבעי. אבל האם ידעתם כי פעולה זאת עוזרת למוח של התינוק שלכם להתפתח?

ממצאי מחקר חדש מראים שככל שתחבקו יותר תינוקות, כך המוח שלהם יתפתח. המחקר נערך על ידי בית החולים לילדים באוהיו אשר חקר 125 תינוקות, בטווח הקצר וארוך.

המטרה הייתה לבדוק כיצד המוח שלהם מגיב למגע פיזי, כאשר התוצאות היו, אם כי לא מפתיעות, מאד מפקחות.

 

e1.jpg©shareably

 

"הקפדה על כך שתינוקות בגיל מוקדם יקבלו מגע חיובי ותומך, כמו מגע בעור התינוק, יסייע למוחם להגיב למגע עדין שיהפוך למגע שהתינוקות זוכרים עוד מזמן היותם ברחם", אומרת החוקרת, דר' נטלי מאיטרה, למגזין המדע 'דייליס'.

לפי המחקר, מגע רצוף עם התינוקות שלנו גורם לתינוקות להרגיש טוב, בזמן שהורים מתארים את המגע הזה גם כתחושה חזקה ומוברכת. הרגשה מבורכת ואושר זה נוצרים בזכות הכימיה הנפלאה והקסומה המתרחשת בגופנו בעת המגע – הידועה בשמה אוקסיטוצין.

"כימיקל האהבה" הלוא הוא האוקסיטוצין, אחראי על ההתנהגויות הרבות שלנו, והוא זה שאחראי על תחושת האימהות. במהלך ההיריון של האם, הקשר בין אם לתינוק כבר התחיל. הגוף של האם במהלך ההיריון שיחרר אוקסיטוצין אשר מעודד התנהגויות חיוביות של האם אפילו לפני שהתינוק נולד!

בשל כך, מגע עם התינוק והבעת חיבה עקבית מעלים את הרמות של האוקסיטוצין הן בתינוק והן בהורה. האוקסיטוצין מעורר התפתחות רגשית וחברתית בריאה אצל תינוקות; מה שיכול לעזור להם להתמודד טוב יותר עם תחושות כמו לחץ או מצוקה.

 

e2.jpeg©shareably

 

לאחר המחקר הרשמי, ניתן היה להוכיח כי באמצעות מגע ובמיוחד באמצעות חיבוקים, האוקסיטוצין בגוף מתגבר. האוקסיטוצין לא רק יוצר ומקדם מערכת יחסים בריאה בין ההורה לבין הילד, אלא שהוא יכול להפחית בעיות חברתיות בקרב הילד בתהליכי ההתבגרות שלו.

בשל כך, פעולות פשוטות כמו נדנוד תינוק קדימה ואחורה או כל צורה של מגע גופני יכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על התפתחות המוח של התינוק.

מהיווצרות המין האנושי אוקסיטוצין תמיד היה אחראי על יחסי הורות בריאים ועל הרצון להביא ילדים לעולם. בשל כך שרדנו כמין אנושי, בזמן ששחרור האוקסיטוצין בגוף יצר את הצורך ואת הכמיהה להגן על המשפחות שלנו ועל הצאצאים.

לסיכום, חיבה ואהבה חיוניים לחלוטין להתפתחות המוח האנושי. לכן, זה הזמן להתחיל (או להמשיך) לחבק את התינוקות שלכם בכל הזדמנות!.

 

 

צפו: סרטון המוטיבציה שישנה לכם את החיים