מדענים הסיקו חד משמעית: גברים בוגדים הם בעלי אינטליגנציה נמוכה יותר

נשים שנבגדות על ידי בן הזוג שלהם לרוב יתארו אותם כמתועבים, נבזיים או פשוט כרעים, לרוב הן לא יבינו או יודו בינן לבן עצמן שהם פשוט טיפשים.

לעומתן, מדענים שחקרו את הנושא הקשור לגברים בוגדניים, הגיעו למסקנה שלרוב הם אכן טיפשים. לא סתם טיפשים המתפתים לפזול למקומות אחרים, אלא פשוט גברים בעלי מנת משכל נמוכה יותר משל אחרים.

אידיוט

ממצאים אלו מצדיקים את התנהגותה של הזמרת שריל קול, אשר בוחנת את התנהגותו הבוגדנית של בן הזוג שלה אשלי.
ד"ר סאטושי קאנאזאווה, פסיכולוג אבולוציוני מבית הספר של לונדון לכלכלה ומדעי המדינה, טוען שככל שהאדם, או במקרה שלנו הגבר, חכם יותר, כך הסבירות שיבגוד בבת הזוג שלו יורדת.

הוא מבסס את התאוריה שלו על הטענה כי לאורך כל ההיסטוריה האבולוציונית גברים נטו קצת פחות לאמץ את מוסד המונוגמיה והיו קצת יותר פוליגמיים לעומת הנשים. אולם לטענתו של קאנאזאווה, בימינו התאוריה הזו פחות רלוונטית. הוא מסביר זאת בכך שאומנם הכניסה למערכות יחסים מיניות מונוגמיות נחשבת לפיתוח חדשני אבולוציוני עבור הגבר, הגברים בימנו כבר נולדו לתוך המערכת והחברה כפי שאנחנו מכירים אותה כיום ולכן הצורך שלהם במערכות יחסים שכאלו, אמור להיות שווה פחות או יותר לזה של הנשים.

לכן על פי התאוריה של קאנאזאווה, גברים שעדיין לא מצליחים ליישם בצורה מלאה את היחסים המונוגמיים, לרוב יהיו יותר "טיפשים" או בעלי מנת משכל נמוכה יותר. שמירה על יחסים מונוגמיים נחשבת לפרקטיקת התנהגות חדשה יחסית במונחים אבולוציוניים ולכן גברים בעלי מנות משכל נמוכות יותר לא הצליחו לאמץ אותם, בעוד גברים אינטליגנטים יותר הצליחו לאמץ אותם וליישם אותם ללא קושי.
לכן גברים שאינם מסוגלים לעמוד בפיתוי של בגידה בבת הזוג איתה הם מנהלים מערכת יחסים בלעדית, צפויים להיות טיפשים יותר או במילים אחרות בעלי מנת משכל נמוכה יותר.

בגידה

לפי התאוריה של קאנאזאווה, גברים נבונים ואינטליגנטים יותר נוטים להעריך את היתרונות של הבלעדיות ביחסים מיניים וזוגיות עם אישה אחת מאשר גברים נבונים פחות. שכן לגברים הנחשבים נבונים פחות, יש פחות יכולת לראות כי היתרונות ביחסים מסוג זה עולים על החסרונות. דבר שמקל עליהם ללכת עם התשוקות והפיתויים שלהם, לבגוד בבת הזוג שלהם ולפגוע במערכת היחסים שנבנתה בין השניים ובכל מה שמתלווה אליה.

נראה שלפי התאוריה של קאנאזאווה, הקשר בין זה ובין נאמנות לאינטליגנציה אינו רלוונטי עבור נשים, מפני שבניגוד לגברים, גם בחברות עתיקות יותר ציפו מנשים להישאר נאמנות לבן הזוג שלהן, בלי קשר למעשים שלו וללא קשר לחברה בה היא חיה, גם אם זאת חברה פוליגמית.