המדריך המלא לגני הילדים שכל הורה חייב להכיר

גני ילדים היו מאז ומעולם מקומות שבהם מתרכזים בבוקר הילדים, אוכלים ארוחת בוקר, רבים קצת אחד עם השני, ישנים צהריים, אוכלים, ולאחר מכן נלחמים לוחמה פסיכולוגית בגננות שבסך הכל מנסות להעביר עוד יום בגן בהצלחה וללא נפגעים.

עם זאת, בשנים האחרונות הגיעה הבשורה בכל הנוגע לגני ילדים וכיום ניתן למצוא גנים בקונספטים שונים שבהם הילדים יוצאים ממסגרת של גן סטנדרטי ומחונכים לפי הדרך החינוכית של ההורים שלהם.

אז מהם גני הילדים שכל הורה חייב להכיר? הכנו לכם רשימה של גני ילדים מקוריים, שונים ומגוונים:

 

גן יער

גן יער כשמו כן הוא: מדובר בגן שבו הילדים מבלים את רוב זמנם תחת כיפת השמיים. בגן זה הילדים לומדים ליהנות מאינטראקציה עם הטבע תוך שהם מתנסים במה שהטבע יכול להציע להם מבחינת משחק ושעשוע.

בגן יער, הילדים אינם משחקים במשחקי קופסא: להפך! הם יוצאים מהקופסא שנקראת 'גן ילדים' אל תוך היער או החורשה שם הם משחקים במשחקים כמו: מתקני טיפוס על עצים, גבעות חול שהפכו למגלשה, שתילת עציצים...

בנוסף, הילדים יכולים להתעסק ולחוש את האדמה והחול, תוך כדי הם לומדים להכיר פרחים ועצים ויוצאים לטיולים רגליים עם הגננים והגננות.

גן יער הוא כזה שנותן חופש לדמיון והוא גן שבו הילדים נפגשים למפגש בוקר, מכינים פיתות בשטח, חוקרים מחילות, מבינים את תופעות הטבע השונות, משחקים, אוכלים ונהנים מיום מלא הפתעות.

 

גן מוזיקה ואומנות

גני מוזיקה או גני אומנות הם כאלה שמטרתם לפתח מיומנויות מוזיקאליות ואומנותיות בקרב הילדים. הגנים שמים דגים על מוזיקה או על אומנות כאשר במהלך היום הילדים אוכלים, ישנים ומשחקים. בין לבין, הם עוסקים בעיקר בפעילויות מוזיקה ואומנות.

גנים כאלה שמים את הדגש על הקניית מיומנויות והתמקדות בתחומי המוזיקה והאמנות, כאשר בצדו השני של המתרס קיימים גם 'גני מדע', ששמים את הדגש על הקניית שיעורים ולימודים הקשורים למדעים שהתכנים בהם מותאמים לילדים בגיל הרך.

shutterstock_725143066.jpg©shutterstock

 

גן אימהות

גן אימהות הוא פתרון מושלם לאימהות (ואבות) שעובדות בחצי משרה או מהבית. גן אימהות הוא כזה המאורגן על ידי קבוצה של אימהות שרוצות לחנך יחד את ילדיהם תוך רוטציה בין האימהות שאמונות על הגן.

הגן מנוהל על ידי האימהות שעל בסיס יומי הופכות להיות גננות של הילדים של כולן לכמה שעות טובות.

גן אימהות הוא כזה שמנוהל בצורה שבה הילדים שותפים לכל, בין אם מדובר בהכנת ארוחת בוקר, יצירה עם האימהות, לימוד, ריקוד ומשחק. גן כזה הוא פתרון מושלם למי שרוצה להיות עם ילדיו וגם לחסוך כמה שקלים בתהליך.

 

גן אנתרופוסופי

גן אנתרופוסופי מגיע מתוך גישה חינוכית שבה  על הילד להיות עסוק בעיסוקים פיזיים וכאלה שמפתחים את המיומנויות שלו. הגן שם את הדגש על פיתח מיומנויות חשיבה ופיתוח היצירתיות מתוך כוונה לתת לילד כלים שימושיים לעתיד, תוך שהילד מרגיש את כל חושיו ומחקה את הסביבה.

הגן מעוצב בצורה מפנקת וחמה. הילדים בגן שותפים לכל העשייה שבו ואף לתפעול הגן כמו למשל הכנת הצעצועים בגן, ניגון בכלי נגינה, הכנת ארוחת הצהריים, שטיפת הכלים, מעגלי תנועה, מעגלי  סיפורים עם חבריהם לגן ועוד.

גן אנתרופוסופי מקנה אווירה של רוגע (עד כמה שניתן) וזאת באמצעות שימוש באוהלים, וילונות, שטיחים מפנקים שפרוסים על גבי הרצפות ואורות רכים.

הצעצועים בגן כולם עשויים מחומרים טבעיים כמו בובות שנתפרות במקום, אצטרובלים, קוביות עץ מלא ושלל משחקים טבעיים.

shutterstock_655869010.jpg©shutterstock

 

גן זורם

מסתבר שגם גני ילדים יכולים להיות 'זורמים', בעיקר כאשר מדובר על גן ילדים שמושתת על שיטת חינוך ישראלית. הרעיון שנהגה בשנות ה-70, מבוסס על משחק, למידה, יצירה ועבודה.

הגן מאפשר לילדים פעילות חופשית שבסיסה הוא עידוד לכך שהילד יבין מהם התחומים שמעניינים אותו. לאחר שהילד מוצא פעולה מועדפת, על אנשי חינוך הגן לנסות לפתח את התשוקה שלו ולנסות לעודד אותה.

 

אהבתם את הגנים? תייגו חברים שחייבים לשלוח את ילדיהם לגן כזה!

 

 

איך תדעי שהוא לא דושבג?