איך לומר לא מבלי להרגיש אשמה?

המילה 'לא' היא אחת המילים השגורות ביותר בפיהם של בני אדם וזאת מסיבה מוצדקת - כאשר אנחנו אומרים 'לא' אנו מבטאים את אי הרצון שלנו מפעולות שונות, אנו יכולים למנוע תאונות ואסונות כמו גם להתנגד בנחרצות לגורמים או אנשים שמגיעים להרע לנו.

עם זאת ולמרות חשיבות של המילה 'לא' (אשר בה יש להשתמש בעת הצורך), עדיין ישנן דרכים לסרב או לומר 'לא' בדרך מנומסת ונחמדה יותר, וזאת בעיקר שמדובר בניהול מערכות יחסים ארוכות, דינמיקה משפחתית, חברויות ואף יחסי עבודה.

אז כיצד ניתן לומר 'לא 'בדרך אסרטיבית אך גם שאינה פוגעת? קבלו 10 אפשרויות שכדאי לכל אחד ואחת לאמץ:

 

1."אני אוותר על זה הפעם"

רבים המצבים בהם אדם מציע לכם הצעה, החל מהצעה בתהליך מכירה, בעת הגשת דבר מאכל לשולחן או בעת תהליך עבודה. כאשר אתם מחליפים את המילה 'לא' במשפט זה, אתם לא מראים התנגדות או רתיעה, אלא מסבירים כי הסיבות שאתם מסרבים תלויות בגורמים שונים שמובילים אתכם לוויתור. בכך אתם מעדנים את ההתנגדות.

 

2. "אולי בהזדמנות אחרת"

כאשר אתם לא מתנגדים לחלוטין להצעה, אלא משאירים פתח להזדמנויות אחרות, אתם נראים פחות שליליים לגבי הצעה שהציעו לכם או לגבי הזדמנות שנקלית בדרככם. בכך אתם לא מבטלים לגמרי את האופציות ומשאירים אותן פתוחות גם בעבורכם, וגם עבור האדם שעומד מולכם.

 

3. "זה נשמע רעיון מעולה! בוא נשמור אותו בצד..."

כאשר אתם משתמשים במשפט מפרגן, אתם כבר הופכים לחביבים יותר בעיני מי שעומד מולכם. משפט כזה מתאים בעיקר ליחסי עבודה וזאת כאשר אתם רוצים לשמור על המוטיבציה של העובדים שלכם, תוך אופציה להעלאת רעיונות או עשיית פעולות בצורה אחרת. בנוסף ולהבדיל, משפט כזה יכול להתאים גם כאשר ילדכם מציע הצעות שאינן מתאימות ואתם רוצים לעודד אותו לחשוב על משהו מבלי לדכא את רוחו.  

shutterstock_530421862.jpg©shutterstock

 

4. "אני חושב אחרת"

אם מישהו מעלה רעיון, דעה או אפילו מתווכח עמכם, תמיד תוכלו בצורה דיפלומטית ולא שלילית לנהל ויכוח או סיעור מוחות בצורה טובה. אם תוותרו על המילה 'לא' ותשתמשו בהסבר הנוגע למחשבות שלכם, תראו כיצד הדעה שלכם מתקבלת בצורה הרמונית יותר.

 

5. "בואו ננסה לבדוק אופציות אחרות"

כאשר אתם משתפים את מי שנמצא מולכם בתהליך קבלת ההחלטות ואינכם 'מוצאים לו את הרוח מהמפרשים' עם המילה 'לא' אתם בעצם מראים לו שאתם מנסים עמו לחשוב על כיוון אחר. משפט זה מתאים לכל סיטואציה, בין אם מדובר בקונפליקט משפחתי, עד לעבודה מול צוות עובדים.

 

6. "זה לא הטיימינג הנכון"

אם אתם מרגישים כי מה שקורה כרגע או שנמצא מולכם לא מתאים לכם, אתם תמיד יכולים להסביר את הסירוב שלכם בצורה ברורה ולהודות כי ההצעה, או למשל מערכת היחסים אינה קורית בזמן הנכון. בכך אתם לא יוצרים אנטגוניזם בקרב האדם שנמצא עמכם, ומאפשרים פתח לבאות.

shutterstock_692207794.jpg©shutterstock

 

7. "זה מקסים, אבל לא שימושי עבורי"

שוב התנגדות שיש בה פרגון. כאשר אתם מסבירים למי שאתם באינטראקציה עמו, (כמו למשל עם מוכר בחנות) כי מה שהוא הציע זה נפלא אבל לא מתאים לכם, ואינכם מבטלים אותו ב'לא' שעלול להעליב, אתם מסרבים להצעתו בצורה אסרטיבית וגם מנומסת.

 

8. "אני אחשוב על כך"

דרך זאת לומר 'לא' היא אחת הדרכים המנומסות, אך גם כזאת המתאימה למי שמאד לא נעים לו לסרב. כאשר אתם אומרים כי 'תחשבו על כך', אתם מייצרים אמפתיה כלפיכם אך לא מתחייבים לכלום. בצורה זאת הדלתות תמיד נשארות פתוחות.

 

9. "אני מעדיף משהו אחר"

שימוש במילה 'מעדיף' מאשר המילה 'לא' יוצרת את דרך המלך אל תקשורת נכונה. בכך בכל מצב אתם יכולים לסרב אך גם לאפשר לעצמכם ולזה שעומד מולכם להתפתח. בשימוש במשפט זה אתם לא בולמים את מי שאתם באינטראקציה איתו, ואתם פותחים צוהר לתקשורת חיובית יותר.

 

10. "זה כמעט מתאים, אבל דורש עוד חשיבה"

תהליכים של סיעור מוחות, העלאת רעיונות, תהליכי עבודה ויצירה, הם תהליכים רגישים מאד בעיקר לאנשים היצירתיים ביננו. כאשר אתם מכוונים את מי שמולכם אל מה שאתם שואפים אליו בצורה כזאת, אתם יכולים לנווט את הספינה למקום הנכון מבלי לעורר רגשות קשים או להעליב.

 

אז כעת שאתם חמושים בארסנל של דרכים לומר 'לא', זה הזמן לנסות להשתמש בהם, ואם זה לא מצליח, או לא ברור, תמיד אפשר לחזור להרגלים ישנים ופשוט לומר 'לא'!

 

 

איך תדעי שהוא לא דושבג?