רעידת אדמה- איך להגן על עצמנו בצורה הבטוחה ביותר?

בטח הדבר הראשון שעולה לכם לראש כאשר אתם שומעים רעידת אדמה זה "רדו על הרצפה, החזיקו את הראש וכסו את עצמכם". אבל למרבה הפתעתכם, מומחי בטיחות כדור הארץ מספרים כי כל הסיפורים ששמעתם עד כה על אמצעי ההגנה העצמית בזמן רעידת אדמה לא תמיד מדויקים.

מומחי הבטיחות חוששים שהציבור החמיץ נקודות מפתח חשובה ביותר שמסבירות מה צריך לעשות באמת ברוב המקרים שבהם הטלטול מתחיל.

אז בכתבה הבאה אנחנו ננסה לחשוף את הטיפים המוכרים והידועים לכולנו, שהם מסתבר לא תמיד מדויקים ובנוסף נסביר מהם אמצעי ההגנה הבטוחים והאמינים ביותר שכדאי להשתמש בהם בזמן רעידת אדמה :

טיפ 1:

הפל את עצמך בכל מקום בו אתה נמצא. אל תרוץ בכדי למצוא שולחן. אם אתה יושב ליד שולחן, זרוק את עצמך תחתיו. אבל אם אתה רחוק משולחן, אל תנסה לרוץ למשרד אחר בכדי להגיע לאחד.

על פי מארק בנין, דובר מרכז רעידת האדמה בדרום קליפורניה: "ניסיון להגיע למקום כלשהו עלול להיות מסוכן"

g11.gif©latimes

 

למה?

כי אתה חושף את עצמך לסכנה גדולה יותר.

לעתים קרובות, סכנה מדאיגה יותר היא חפצים נופלים או עפים בחדר - כמו כונניות ספרים, טלוויזיות, מיקרוגל - שיכולים ליפול על ראשך ולהרוג אותך.

 

טיפ 2:

כסה את עצמך, גם אם אתה לא יכול להגיע לשולחן.

כסה את הראש או הצוואר בזרוע. אם אתה לא יכול להגיע לשולחן אז זחל אליו.

g22.gif©latimes

 

אם השולחן רחוק מדי, נסה להגיע לקיר, רק לא אל מול החלון שיכול להתנפץ.

על פי בנין :  "אם יש קיר לידך אתה הרבה יותר מוגן"

 

 

טיפ 3:

החזק במשהו, כל דבר. לדוגמא רגל של שולחן.

"להחזיק  במשהו" היא מילת המפתח. אתה יכול להיות מתחת לשולחן, אבל אם אתה לא מחזיק במשהו, אתה נשאר חשוף, אמר בנין.

 

למה לא סתם לרוץ מבניין בזמן רעידת אדמה?

על פי סיסמולוג לוסי ג 'ונס, "הדבר הראשון שנופל בבניין בזמן רעידת אדמה הוא האזור החיצוני.  אז אם יש לך מרפסות בבניין, אז החזית תיפול.  כאשר אתה יוצא מהבניין אתה מעמיד את עצמך במצב מסוכן יותר מאשר כשאתה נשאר בתוך הבניין. גם אם הקצוות החיצוניים של הבניין מתמוטטים, הבניין יכול להישאר בעמידה.

דוגמא לכך קרתה ברעידת האדמה של פאסו רובלס ב -2003: שתי נשים שעבדו בחנות בגדים נמחצו למוות על ידי נפילה של לבנים וטיח בשעה שברחו מבניין לבנים ישן, רעוע. אם הן היו נשארות בפנים, רוב הסיכויים שהן היו שורדות.

במהלך רעידת האדמה הקטלנית בכרייסטצ'רץ', ניו זילנד, בשנת 2011, גבר אחד עמד בפני החלטה של ​​שבריר שנייה בין בריחה החוצה למחבוא מתחת לשולחן. הוא בחר לרדת מתחת לשולחן ולכסות את עצמו. מאוחר יותר, הוא אמר שאם הוא היה בוחר לברוח, הוא כנראה היה נמחץ על ידי נפילת פסולת.

 

 

אבל מה אם בניין מתמוטט?

אין הרבה ראיות לכך שניסיון לברוח הוא רעיון טוב יותר, אמר ג'ונס. כאשר מתקיימת קריסה, זה יכול לקרות כל כך מהר שהדבר היחיד שנותר הוא רק לרדת על הרצפה ולכסות את עצמך.

גם כאשר בניינים מתמוטטים, צוותי החיפוש וההצלה המסרקים בין ההריסות מוצאים ניצולים שנמצאו מתחת לשטחים כמו שולחנות.

"הם מצאו אנשים מתחת לשולחנות שצנחו וכיסו את עצמם. יש הרבה הוכחות שזה יכול להציל אותך" אמר ג'ונס.

 

מה קרה כאשר אנשים ניסו לרוץ בעבר בזמן רעידות אדמה?

"יש לנו מקרים רבים של אנשים גוססים שמנסים לרוץ מחוץ הבניין", אמר ג 'ונס. לדוגמא רעידת האדמה בשנת  1987ב- Whittier Narrows, אשר היתה בעצמה 5.1.
 

בין שלושת האנשים שמתו ישירות בעקבות רעידת האדמה, היה אדם שקפץ מחלון הדירה רק בגלל הפחד. אחת אחרת הייתה סטודנטית של "קאל לוס אנג'לס" שברחה ממבנה חניה בן שלוש קומות ונמחצה בבטון שנפל.  

 

מה עלי לעשות אם אני לא בתוך בניין או לא ליד שולחן?

הנה כמה טיפים מה לעשות בזמן רעידת אדמה, באדיבות "FEMA" (הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום):

g5.jpg©latimes

 

במיטה

שכב עם הפנים כלפי מטה כדי להגן על האיברים החיוניים. כסה את הראש והצוואר בכרית, שמור את הידיים קרוב ככל האפשר לראש. החזק את הצוואר ואת הראש עד שרעידת האדמה מפסיקה.

g3.jpg©latimes

 

בחנות

התקרב אל עגלת הקניות והסתתר מאחוריה. ניתן גם להתיישב מתחת למתלה בגדים, או ליד אזור המדפים. אם אתם בעלי כיסאות גלגלים אתם צריכים דבר ראשון לנעול את הגלגלים, לאחר מכן להתכופף ולכסות את ראשכם.

g4.jpg©latimes

 

מחוץ לבית

התרחקו מקווי חשמל, בניינים, מכוניות וסכנות אחרות. כשאתם נשכבים על הרצפה אתם לגמרי מוגנים מפני חפצים אשר נזרקים הצידה בזמן הרעידות .

g66.gif©latimes

 

בנהיגה

עצרו בצד הדרך ובלמו את הרכב. הימנעו מעליות, גשרים, קווי חשמל, סימנים וסיכונים אחרים. עצרו עד שרעידת האדמה מפסיקה לגמרי.

g7.jpg©latimes

 

בתאטרון/אצטדיון

שכבו על הקרקע שלפני המושב שלכם, או השענו עליה כמה שאתם יכולים .כסו את הראש עם הידיים שלכם, והחזיקו את הצוואר עם שתי הידיים עד שרעידת האדמה מפסיקה. בסיומה, צאו לאט, תוך שאתם בודקים מסביבכם כל דבר שיכול ליפול עליכם.

g88.gif©latimes

 

 

 

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: