מסתבר שהגוף שלנו יודע כשהמוות קרוב והכל מתחיל באף שלנו

המדע כבר הוכיח שלגוף שלנו יש את היכולת להריח את המוות מתקרב. אנחנו לא בהכרח יודעים לאבחן מהו הריח הזה, אבל אנחנו כן יודעים להגיב אליו. אבל אם חשבתם שחוש הריח מסתמך על איך שאנחנו מפרשים את הריח הזה, אז מסתבר שטעיתם.

הגוף שלנו מסוגל לזהות המון ריחות שאת רבים מהם אין לו שום סיכוי לפרש באמת. לדוגמה כשאנחנו מזהים אותות כימיים אנחנו מפרשים אותם כמשיכה, איום או פחד.

באותו האופן כאשר אנחנו מריחים את המוות, אנחנו מזהים אותו מבלי להצליח לפרש מה זה באמת. מחקר שנערך לאחרונה הצביע על כך שכאשר אנחנו מריחים ריקבון, נגיב אליו באותה צורה שבה בעלי חיים מגיבים.

כשבעלי חיים מריחים ריקבון שמגיע כתוצאה מאמוניה, הם מקשרים אותו לסוגים שונים של סכנה. הסוג הראשון, הוא ההבנה כי טורף גבוה יותר בשרשרת המזון נמצא בקרבת מקום והשני הוא כי ישנה מחלה או וירוס שנמצא בסביבה ויכול לסכן את חייהם. בשני המקרים החיות הגיבו על ידי התרחקות מהאזור המסוכן או הנגוע.

מחקר זהה שנערך על בני אדם, בדק את התגובה שלנו על ארבעה היבטים שונים.

 

ערנות

בניסוי הראשון החוקרים בחנו את הערנות של הנבדקים לאחר חשיפה לריח של ריקבון בהשוואה לחשיפה לריח של אמוניה ומים. התוצאות הראו כי הנבדקים שנחשפו לריח הריקבון הגיבו בערנות גבוהה יותר ובמהירות רבה יותר מאלו שנחשפו לריח של אמוניה ומים.

r1.jpg©trendingpulse

 

בריחה

בניסוי השני חשפו החוקרים קבוצה של אנשים לריח של ריקבון וביקשו מהם לדרג אותו על בסיס של אינטנסיביות, סלידה והיכרות. בנוסף הם רצו לבחון את המהירות בו ילכו המשתתפים מרחק של 80 מטרים. התוצאות הראו כי אלו שהיו חשופים לריח בעבר הלכו מהמקום מהר יותר מאלו שלא נחשפו אליו מקודם, דבר שהוכיח כי הריח יוצר אצלנו אינסטינקט של בריחה.

 

בריחה ואיום

בניסוי נוסף ביקשו החוקרים מהמשתתפים להשתמש במילים לאחר שנחשפו לריח. המילים בהם השתמשו רוב המשתתפים היו קשורות לבריחה ואיום.

r2.jpg©trendingpulse

 

התגוננות ועוינות

בניסוי האחרון המשתתפים נחשפו לריח הריקבון במקביל לקריאה של טקסט. לאחר סיום הקריאה ביקשו מהמשתתפים להעריך את המחבר של הטקסט ובאופן מפתיע רבים מהמשתתפים הביעו יחס עויין ומגונן כלפי המחבר, דבר שמראה שחשיפה לריח  כזה יוצרת אצלנו התגוננות.

ניסויים אלו הוכיחו בעצם שהגוף שלנו יודע להתריע אותנו מפני מוות שמתקרב, רק על ידי הרחה שלו, גם אם אין ביכולתנו לזהות אותו בצורה מודעת. לכן תהיו מודעים לתגובות של הגוף שלכם, זה יכול להציל את חייכם.

 

אלו התופעות שמופיעות בגוף שלנו כשהמוות מתקרב:

 

שינויים בנשימה

ככל שאנחנו מתבגרים נהיה לנו יותר קשה לנשום ופעמים רבות ננשום עמוק או מהר יותר, אך כמות הנשימות שלנו לרוב תישאר קבועה. כשהמוות מתקרב דפוס הנשימה שלנו נעשה לא סדיר והנשימה תהיה עמוקה ומהירה ואחריה יבואו נשימות קצרות מאוד.

r3.jpg©trendingpulse

 

נמנום

כשהמוות מתקרב אנחנו נוטים להיות מנומנמים הרבה יותר לעיתים קרובות, גם אם אנשים סובבים אותנו או אפילו באמצע שיחה.

 

הזיה

פעמים רבות אנשים שגוססים יכולים להיות חסרי מנוחה או מבולבלים, כי כל החיים שלהם יכולים בעצם להתבלבל והם לא מצליחים להבחין בין יום ולילה או את מי שסובב אותם. בנוסף פעמים רבות כשהמוות, מתקרב אנשים הוזים דברים או דמויות שלא קיימים במציאות.

 

שינויים בעור

כשהגוף שלנו כבה, אחד השינויים המשמעותיים יהיה בעור שלנו. אנשים נראים חיוורים, כחלחלים או כתמתמים והעור נוטה להיות מאוד יבש וקשקשי. בנוסף ניתן לראות אדמומיות במפרקי הרגליים והידיים.

אז כמו שכבר רובנו יודעים, הגוף שלנו הוא מכונה חכמה ומשומנת שיכולה לגלות לנו לא מעט דברים הרבה לפני שאנחנו מבחינים בהם, גם את המוות.

r4.jpg©trendingpulse

 

 

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: