מסתבר שהסיבה שחלקנו אוהבים חיות מחמד וחלקנו לא היא בכלל גנטית

רוב האנשים די מחבבים חיות מחמד, בעיקר כשמדובר בגורים. אבל למרות זאת בעוד שחלקנו ממש אוהבים חיות מחמד, ישנם כאלה שבכלל לא מתחברים.

בישראל יש לא מעט בתים שיש להם לפחות חיית מחמד אחת ולרוב מדובר בכלב או חתול. על פי סקרים שנערכו כשליש ממשקי הבית בישראל מגדלים כלב או חתול, ללא תלות במצב הכלכלי של המשפחה. נראה שחובבי כלבים או חתולים מושבעים, יבחרו לגדל בבית חיית מחמד למרות ההוצאות הגבוהות המתלוות לכך. על פי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2016, שוויו של שוק חיות המחמד הישראלי עומד על כ-1.9 מיליארד שקל בשנה ואילו ההוצאה הממוצעת על חיית מחמד במשק בית היא 280 שקל בחודש - כלומר 3,360 שקל לשנה.

אז מה גורם לאנשים מסוימים להוציא סכומים די גבוהים על חיית מחמד בעוד שאחרים ממש לא מעוניינים? מסתבר שזה קשור לגנטיקה.

shutterstock_124152457.jpg©shutterstock

הקשר בין גנטיקה וחיבה לחיות מחמד

ישנם אנשים שמאוהבים בחיות מחמד ויעשו הכל על מנת לגדל אחד, או לפחות לעזור להם בכל דברך אפשרית. רבים מאנשים אלו מאמינים דבר ראשון כי לגידול של חיית מחמד בבית יש לא מעט יתרונות בריאותיים. אנשים מאמינים כי כלבים יכולים להקל על דיכאון, לחזק את המערכת החיסונים ובנוסף להפחית את הסיכוי למחלות לב. אבל חוקרים טוענים שזאת לא הסיבה העיקרית לכך שאנשים מסוימים מחבבים חיות מחמד ואחרים לא, כי מחקרים הראו שאנשים שמגדלים חיות מחמד לא דווקא מאריכים ימים יותר מאלו שלא.

הקשר הוא פעמים רבות בתא המשפחתי, ילדים שגדלו עם חיית מחמד בבית לרוב יחקו את דפוס ההתנהגות של ההורים שלהם ויגדלו גם בעצמם את אותה חיית מחמד כאשר הם יעזבו את הבית. בנוסף מחקר שנערך לאחרונה גילה שלחיבה לחיות מחמד יש בסיס גנטי.

מסתבר שאנחנו אוהבים או לא אוהבים חיות מחמד ללא קשר לחינוך שלנו או מתוך צורך לחקות את מה שלמדנו בבית, אלא בהשפעת הגנים שלנו.

לטענת החוקרים הגנים שיוצרים אצלנו את הרצון והחיבה לחיות מחמד ייחודיים אך ורק לבני האדם, אבל הם לא אוניברסליים ולא מופיעים אצל כולם. לכן חלקנו אוהבים חיות מחמד וחלקנו לא כל כך.

בנוסף החוקרים סבורים שיש לכך הסבר נוסף המתמקד בדנ"א של חיות המחמד. שכן בתקופה הפליאוליתית והניאוליתית המאוחרת, זכרים פראיים לא יכלו להגיע לנקבות המבויתות שחיו בישובים האנושיים המיושבים. לכן החיות המבויתות נשמרו מבודדות הרחק מאבותיהם הפראיים, שהפכו להיות החיות שאנחנו מכירים כיום. הגנים המדוברים היו קיימים אצל החקלאים הקדומים, שהיו אלו שבחרו לקחת על עצמם את חיות המחמד הראשונות.

shutterstock_649624228.jpg©shutterstock

 

אז איך זה מסביר את ההרגשה שלנו כלפי חיות מחמד?

לטענת החוקרים מנקודה מסוימת באבולוציה האסטרטגיות שנלוו לקבלת בעלי החיים המקומיים או השעבוד שבטיפול בהם הפכו לממשיים. בנוסף, מחקרים הראו כי החיבה לחיות מחמד לרוב הולכת יד ביד עם דאגה לטבע ולסביבה. בני האדם נחלקים בין כאלו שיש להם חיבור חזק לבעלי החיים ולסביבה, לעומת אחרים שיש להם חיבור יותר רופף לנושא וגם כאן השוני הוא בגנים.

כך שמסתבר שאהבה לבעלי חיים לא כל כך תלויה בנו, אלא בגרסה הרבה יותר קדומה שלנו. כך שאם אתם ממש מתים לכלב או חתול בבית ולא בטוחים איך תסתדרו עם זה, תזכרו שאין לכם איך לשלוט בזה, זאת הגנטיקה.

 

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: