5 הדברים שאנשים הכי מצטערים עליהם לפני המוות

אחות אוסטרלית בשם בוני ווארי ,תיעדה את החרטות הגדולות ביותר שיש לאנשים לפני המוות. בוני תיעדה במשך 12 שבועות עשרות אנשים בבלוג שנקרא “Inspiration and Chai” ובסופו של דבר הפכה את כל המחקר שלה לספר שנקרא: "The Top Five Regrets of the Dying".

ניתן ללמוד רבות מהמחקר הקטן שביצעה בוני.במחקר, היו מספר חרטות שהופיעו באופן גורף אצל כל החולים הסופניים.  ניתן ללמוד מכך רבות על האנושות, ועל קבלת ההחלטות של אנשים במהלך חייהם.  בנוסף, ניתן להבין כי החרטות חזקות מאוד ומשותפות לאוכלוסיה רבה של אנשים.

אחת החרטות הגדולות ביותר היא ‘הלוואי שלא הייתי עובד כל כך קשה’.

מפליא לגלות כי " לא קפצתי בנג'י " לדוגמא, לא הייתה אחת החרטות הגדולות.

מה הייתה החרטה הגדולה שלכם אילו ידעתם שמחר אתם מסיימים את חייכם?

הנה חמשת החרטות הגדולות ביותר לפני המוות כפי שתועדו על ידי וואר בספרה "The Top Five Regrets of the Dying":

1. "הלוואי שהיה לי את האומץ לחיות את החיים כפי שאני רוצה, לא את החיים שאנשים אחרים ציפו ממני לחיות"

“זאת הייתה החרטה השכיחה ביותר. כשאנשים מבינים שהחיים שלהם כמעט נגמרו ומביטים אחורה, זה קל לראות כמה חלומות הם לא הגשימו. רוב האנשים לא הגשימו אפילו חצי מהחלומות שלהם והם צריכים למות עם הידיעה שזה קרה עקב ההחלטות שהם לקחו, או שהם לא לקחו. בריאות נותנת חופש שלא רבים מבינים, עד שהם מאבדים אותה.”

 

2. "הלוואי שלא הייתי עובד כל כך קשה"

“החרטה הזאת הגיע מכל גבר שטיפלתי בו. הם הפסידו את הילדות של הילדים שלהם ואת החברה של ההורים שלהם. נשים גם הביעו את החרטה הזאת, אך מפני שרובן היו מדור עתיק יותר, רובן לא היו מפרנסות את הבית. כל הגברים שטיפלתי בהם התחרטו עמוקות על כך שבילו את רוב חייהם בשגרת העבודה.”

shutterstock_121481821.jpg©shutterstock

 

3. "הלוואי שהיה לי את האומץ להביע את הרגשות שלי"

“אנשים רבים מדחיקים את הרגשות שלהם כדי לשמור על שלום עם אחרים. כתוצאה מכך, הם מתפשרים על קיום ממוצע ולעולם לא מגיעים להיות באמת מי שהם מסוגלים להיות. הרבה מהם פתחו מחלות שנבעו בעיקר מהמרירות והכעס שהם שמרו בפנים במשך כל השנים.”

 

4. "הלוואי שהייתי שומר על קשר עם החברים שלי"

“פעמים רבות הם לא היו מבינים את החשיבות של חברים וותיקים עד לשבועות האחרונים שלהם ולא תמיד זה אפשרי לאתר אותם. רבים מהם נלכדו עמוק כל כך בחייהם הפרטיים שהם נתנו לחברות אמיתית לחמוק להם מהידיים עם השנים. ישנן כמה חרטות עמוקות בנוגע לכך שהם לא הקדישו לחברות את הזמן והמאמץ שמגיע לה. כולם מתגעגעים לחברים שלהם כשהם גוססים.”

shutterstock_128072579.jpg©shutterstock

 

5. "הלוואי שהייתי נותן לעצמי להיות מאושר יותר"

“באופן מפתיע החרטה הזאת עלתה הרבה. רבים לא הבינו עד לסוף שאושר הוא בחירה. הם נשארו תקועים בהרגלים ודפוסי התנהגות ישנים. ה”אזור הבטוח” והחיים המוכרים והנוחים הפריעו לרגשות שלהם ולחיים הפיזיים שלהם. הפחד משינוי גרם להם לשקר לאנשים אחרים ואפילו לעצמם, שהם מאושרים, למרות שעמוק בפנים הם רצו לצחוק כמו שצריך ולעשות קצת שטויות כמו שהם נהגו לעשות כאנשים צעירים ובריאים.”

החיים חמקמקים, אין לדעת מה יקרה מחר, בעוד שעה ואפילו בעוד דקה. אולי כדאי בדיוק עכשיו, לקחת החלטה לעשות שינוי בחייכם. לפני שיהיה מאוחר מידי.