תמונות שאנחנו מעלים לאינסטגרם יכולים להעיד לא מעט על המצב הנפשי שלנו

התמונות שלנו שאנחנו מפרסמים ברשתות החברתיות אומרות עלינו הרבה מאד דברים. מדובר כאן גם באמצעי לביטוי עצמי, וגם יומן המטייל והשתקפות של הסגנון האישי שלנו. מעבר לכך, לפי התמונות אפשר להבין באיזה מצב נפשי נמצא אותו בן אדם, כך טוענים שני חוקרים – אנדרו ריס וכריסטופר דנפורט

שני המדענים טוענים – לפי התמונות שאנחנו מעלים לאינסטגרם אפשר לזהות דיכאון. "אם לספור לפי פיקסלים, אז אותם משתתפי המחקר שהיו מאובחנים עם הפרעת דיכאון, יש יותר גוונים כחולים, אפורים וכהים בכלל בהשוואה לתמונות של אנשים שלא סובלים מהמחלה", מסביר אנדרו ריס.

לצורך ההשתתפות בניסוי החוקרים בחרו 166 אנשים. כולם משתמשי אינסטגרם פעילים, 71 מתוכם אובחנו עם דיכאון קליני. במהלך המחקר המדענים ניתחו כמעט 44 אלף תמונות.

כדי למצוא חוקיות בתמונות וליצור מודל שתסייע לזהות דיכאון לפי התמונות, השתמשנו בתוכנות מחשב מיוחדות. החוקרים ניתחו את הגוון, את עומק הצבע ובהירות של כל תמונה וגם ספרו מספר פנים בתמונות, כמות התמונות אצל כל משתמש, כמות הלייקים והתגובות לכל פוסט.

 

via GIPHY

 

ריס ודנפורט הצליחו לגלות שאנשים שסובלים מדיכאון לעתים מאד רחוקות משתמשים בפילטרים לעריכת צבע ובהירות ומעדיפים פילטר שחור לבן INKWELL. משתתפי המחקר מהקבוצה השנייה מעדיפים פילטר VALENCIA שמחייה את הצבעים בתמונות. חוץ מזה, משתמשים המאובחנים בדיכאון משתפים לעתים קרובות יותר תמונות עם פנים אבל בו זמנית כמות האנשים הממוצעת בתמונות נמוכה יותר.

ניתוח באמצעות תוכנת מחשב עזר לקבוע שפוסטים של מאובחני דיכאון לרוב צוברים מקסימום תגובות ומינימום לייקים. באופן כללי, בעלי דיכאון משתפים פוסטים לעתים קרובות יותר מאנשים ללא דיכאון.

אף על פי שהחוקרים מציינים שהקביעה הנ"ל לא כוללת את כל משתמשי האינסטגרם, הם בטוחים שהמודל הממוחשב שהם פתחו יום אחד יהפוך לכלי אבחון אמין לגילוי מחלות פסיכיאטריות בשלב מוקדם.

אינסטגרם, בתור כלי ניתוח ואבחון למומחים בתחום בריאות הנפש – זה רעיון שבהחלט יכול להתגשם. יכולים להשתמש בו גם חברים אכפתיים שדואגים למישהו שסובל או יכול לסבול מדיכאון. למשל, הצבעים המועדפים ופילטרים באמת מעניקים הרבה מידע. הגוונים הכחולים הכהים וגווני האפור לרוב נבחרים ע"י אנשים עם הפרעות חרדה או דיכאון. אם בן אדם לעתים קרובות "משחק" עם הדמות המצולמת שלו – מחליף פנים, חפצים מסביב בעזרת האפליקציות השונות ומשתף את התוצאה, אפשר להניח שהוא מסתתר, "בורח" מההפרעות של עצמו.

 

via GIPHY

 

חוץ מזה, בן אדם כזה יופיע בתמונות בסביבת אנשים אחרים, או כאילו רוצה להיעלם ביניהם או תוך כדי חיקוי של מצב רוח טוב של כל הקבוצה. "אני לא לבד, תראו כמה אנחנו וכמה שמח כאן ואין לכם מה להסתכל על הפנים שלי".

כמו כן, הוא יקפיד שמה שימשוך את תשומת הלב של הצופים – חפצים בתמונה: צלחות, בניינים, חפצים בודדים, עצים, בעלי חיים. אם כל אלה מופיעים בכל תמונה, יש סיכוי שבן אדם מנסה להציג משהו שיתקבל ע"י אחרים מבחינה חברתית, יקבל אישור, ירכך את המציאות, כדי שאף אחד לא יראה מה קורה איתו בפועל.

בשורה תחתונה, אם חשבון האינסטגרם של מישהו עושה רושם שהוא מנסה בנואשות להפגין כמה הוא נורמלי (וגם החיים שלו) זה יכול באמת להעיד על קיום מצב דיכאוני.