8 טעויות שאתם עושים בטיפוח השיניים

נדיר שמישהו מאתנו מזניח צחצוח שיניים, אבל מתברר שרק לצחצח שיניים בבוקר ובערב – זה לא מספיק לחיוך מושלם.

להלן מספר טעויות שכולנו עושים כאשר אנחנו שומרים על השיניים שלנו והדרכים לתקן אותן.

 

1. לוחצים חזק מדי על מברשת שיניים במהלך הצחצוח

כאשר אנחנו לוחצים יותר מדי על המברשת, הסיבים שלה מתכופפים ולא מנקים היטב את רובד הפלאק מהשיניים. מעבר לכך, זה יכול לגרום לפגיעה בחניכיים.

s1.jpg©adme

 

2. לא שמים לב לתזונה

כולנו יודעים על הקשר בין סוכריות לעששת, אבל מעטים מאד יודעים על כך שכדי לשמור על שיניים בריאות חושב באופן קבוע לאכול מוצרים המכילים אשלגן, זרחן ופלואור. להלן כמה מהם.

מכילים אשלגן: מוצרי חלב, קליפת הפירות והירקות, דגים, קטניות.

מכילים זרחן: דגים, דגנים, אגוזים, עדשים

את הפלואור אנחנו מקבלים בעיקר מהמים, אבל אפשר להשלים את המאגרים גם מחל או מלח ועוד.

s2.jpg©adme

 

3. לא משתמשים בתכשירים נוספים לטיפוח שיניים

מברשות שיניים, בלי קשר לאיכות ולקשיחות לא מסוגלות להסיר את כל הפלאק, לכן לפני הצחצוח כדאי לנקות בין השיניים בחוט דנטלי. אם בין השיניים יש רווחים מספיק רחבים, אפשר להשתמש במברשת אינטרדנטלית. כדי לנטרל את פעילות החיידקים שנותרו במקומות אליהם לא מגיעים חוט דנטלי ומברשת שיניים – השתמשו בנוזל לשטיפת פה.

אפשר לרכוש גם מכשיר לניקוי השיניים במים תחת לחץ. אפשר להשתמש בו כל פעם אחרי צחצוח במברשת שיניים רגילה. זרם מים מכוון מנקה את הלשון ואת הרווחים בין השיניים וגם מעסה חניכיים.

s3.jpg©adme

 

4. לא מטפלים בחניכיים

אם החניכיים שלכם חלשים ואספקת הדם אליהם לא טובה, זה יכול לגרום לנסיגת חניכיים – תחילה דימום, בהמשך דלקת, דלדול ובסופו של דבר אף נפילת השן.

כדי לחזק את החניכיים ולהמריץ את זרם הדם, עסו אותם באמצעות המברשת או ע"י תנועות סיבוביות של האצבע. אכלו אוכל קשה, לעסו אותו היטב. כמו כן – ניתן לפני שינה לשטוף את הפה עם מי מלח. אם החניכיים סובלים מדימומים, כדי לציין זאת בביקור הבא שלכם לרופא שיניים, הוא יוכל להמליץ על תכשירים מיוחדים לשיפור המצב.

s5.jpg©adme

 

5. לא מסירים אבן מהשיניים

אבן שיניים – רובד קשה מחוספס על פני השן המורכב ממלחים מינרליים ושאריות מזון. לאבן השן יש צבע צהבהב-חום ואי אפשר להסיר אותו בעזרת מברשת שיניים בלבד. אבן השן יכולה להופיע גם מעל החניכיים וגם מתחת. מעבר לכך, אבן השן היא בית מאד חם לחיידקים וכאשר מדובר בכמויות גדולות של אבן הוא מחליש את רקמות החניכיים סביב השיניים. זה יכול לגרום לנסיגת חניכיים ואובדן שיניים בהמשך.

ניתן להסיר אבן השן רק בטיפול של שיננית. יש לבצע טיפול זה לפחות פעם בשנה, אבל כל אחד צריך לבדוק עם הרופא את לוח הזמנים באופן אינדיווידואלי.

s4.png©adme

 

6. חושבים שכבר מאוחר ליישר שיניים

רבים בטוחים שיישור שיניים זה משהו שעושים רק בגיל ההתבגרות ואם פספסנו, אז פספסנו. אבל זה לא בדיוק כך. ייתכן והתהליך ייקח יותר זמן, אבל שורות שיניים ישרות זה לא רק יפה, אלא גם מאפשר לשמור לאורך זמן על בריאות השיניים.

אגב, אם אתם לא בטוחים איך תיראו עם ה"ברזלים" על השיניים, ישנם מתקנים שקופים שמותקנים מהצד הפנימי של השן. את שאר הפרטים תוכלו לקבל אצל רופא אורתודונט.

s6.jpg©adme

 

7. לועסים בצד אחד בלבד

לעיסה בצד אחד בלבד גורמת לעומס יתר על השיניים, הן מתחילות להישחק ולהיהרס. מצד שני, השיניים מהצד שלא מופעל נחלשים ולא מתנקים כמו שצריך. בנוסף לכך, משתנה גם פעילות מפרק הלסת ועם הזמן זה עלול לגרום לכאבים ואפילו לבעיות שמיעה.

אם יש לכם צד "מועדף" השתדלו ללעוס באופן שווה על שני הצדדים. אל תשכחו לאכול אוכל קשה – פירות וירקות – זה מחזק את השיניים.

s7.jpg©adme

 

8. לא מלמדים ילדים טיפוח שיניים נכון

יש הורים שבטוחים שאין מה להשקיע בשיני חלב, כי מדובר בשיניים זמניות. זה לא נכון, יש ללמד ילדים לצחצח שיניים מילדות, לא פחות מ-3 דקות בתנועות למעלה-למטה.

אמייל של שיניים קבועות ראשונות לא כל כך עמיד כמו אצל המבוגרים והחריצים על השיניים הטוחנות עמוקות יותר ולכן מאד קשה לנקות אותם ע"י מברשת שיניים רגילה. למדו את הילד לנקות אל השיניים הטוחנות בצורה מאד יסודית ואם יש אפשרות עשו איטום חריצים (מילוי שלהם ע"י תמיסה מתקשה מיוחדת ששומרת על השיניים ועם הזמן נשחקת מעצמה).

s8.jpg©adme