איפה אנחנו נראית אמיתיים יותר – במראה או בתמונה?

רבים מאיתנו מכירים את המצב הזה: במראה אנחנו נראים כמו בן אדם אחד ובתמונה – בן אדם אחר לגמרי. כאילו המצלמה קובעת פילטר חדש. או שאולי זאת המראה?

בואו ננסה לראות באיזה מהמצבים אנחנו קרובים יותר למראה האמיתי שלנו – במראה או בתמונה. ומדוע קורה שלפעמים אנחנו תופסים את עצמנו במראה ובתמונה בדרך שונה.

 

ההיבט הפסיכולוגי

לרוב אנחנו מתבוננים על עצמנו במראה כאשר אנחנו בבית. בבית אנחנו מרגישים את עצמנו לרוב הכי חופשיים ורגועים. כאשר מדובר בתמונה, זה סוג של "שטח זר" ולכן אנחנו יותר לחוצים ולא מוכנים. כך קורה, שלפעמים אנחנו יוצאים מהבית מתוקתקים ואילו התמונות מהמסיבה מראות מצב אחר לגמרי.

r1.jpg©adme

 

הזווית

הבעיה היא שהפנים שלנו אינן סימטריות. וזה קורה לכולם. יש כאלה שהפנים שלהם סימטריות יותר ויש כאלה שפחות. זאת הסיבה לכל הבלבול. כל בוקר במראה אנחנו מסתכלים על עצמנו ממקום קבוע בזווית קבועה וכתוצאה מתרגלים לראות את עצמנו רק ככה. בתמונה – אף אחד לא מעדכן אותנו מאיזה צד נצולם. אם אתם לא כוכב קולנוע, כמו אודרי הפברן, שתמיד צולמה בזווית אחת בלבד.

r2.jpg©adme

 

איזון צבע לבן

לכל תאורה יש דרגת חום. כאשר אנחנו מסתכלים במראה, אנחנו לא שמים לב לנקודה זו כי המוח שלנו הוא סוג של "מחשב על", מזהה את כל ההבדלים, מיישר אותם ומראה את צבע הפנים אליו אנחנו רגילים. ואילו בתמונה נתפסת התאורה האמיתית, עם כל ההבדלים. לכן בחיים הפנים שלנו יכולים לספוג תאורה מכל מיני כיוונים ובמראה נראה את עצמנו כרגיל. במקרה זה התמונה יכולה לעצבן, כי היא מציגה את המצב כפי שהוא.

r3.jpg©adme

 

מיקוד במקומות מסוימים

אל תשכחו שבמראה אנחנו מתבוננים בחלק אחד בלבד של ההשקפה שלנו ולא רואים את התמונה המלאה. בתמונה אנחנו רואים הכל יחד ושמים לב למשהו שלא שמנו לב אליו במראה: למשל, תנוחה לא נכונה, ידיים מוסתרות וכד'.

r4.jpg©adme

 

השתקפות

בהשתקפות במראה אנחנו רואים את עצמנו הפוך ורגילים ככה לתפוס את עצמנו. בתמונות אנחנו נראים כפי שאנשים אחרים רואים אותנו. וזה לעתים קרובות מפתיע אותנו בתמונות.

r5.jpg©adme

 

המסקנה: אנחנו רואים את עצמנו כפי שאנחנו באמת – בתמונות. אל תתאכזבו אם לפעמים אתם לא אוהבים את התמונות שלכם: אולי צולמתם ברגע לא מתאים או נלחצתם או פשוט לא הספקתם לתפוס פוזה מתאימה ולהכניס את הבטן