10 עובדות מפתיעות על זקפת בוקר

תמיד היה מעניין לדעת – על מה הגברים חולמים שכל בוקר הם מתעוררים עם אוהל בין הרגליים? בפועל, מנגנון זקפת בוקר הוא לא כל כך פשוט: קבלו 10 עובדות מפתיעות מאד על התופעה.

 

גם לתינוקות יש זקפה

זקפה מופיעה לא רק אצל גברים בוגרים, אלא גם למתבגרים ובנים שטרם הגיעו לבשלות מינית ואפילו אצל עוברים בבטן של אמם. זה נורמלי לחלוטין, למשל, שלילד בן שלוש מופיעה זקפה בתוך שינה.

 

"זקפת בוקר" מתרחשת לא רק בבוקר

בדרך כלל זקפה מופיעה בשלב שנת REM (כאשר אנחנו חולמים) ויכולה להופיע כמה פעמים במהלך הלילה. הגברים פשוט לא יודעים זאת כי הם לא מתעוררים.

 

gfsd.jpg©cosmo

 

יש כזאת גם לנשים

כן, כשהמוח מזרים דם לאיברי המין, נשים מסוגלת לחוות משהו שמזכיר זקפה, כאשר הדגדגן מתנפח בדומה לאיבר המין הגברי.

 

לגבר בריא יכולות לקרות 3-5 זקפות בלילה

לרוב הגברים אפילו לא מתעוררים מזה, אם כי לפעמים חייהם האינטימיים בחלום בדרך כלל הרבה יותר פעילים מאשר במציאות.

 

שלפוחית מלאה יכולה לגרום לזקפה

לרוב, זקפות לילה הן תוצאה של רפלקס וקיומן ממש לא אומר שגבר חולם משהו מיני. סיבת הופעת הזקפה – עצבים של עמוד השדרה. מאחר ותאי העצב האחראיים על השלפוחית ממוקמות באותו אזור, לעתים, כאשר השלפוחית מלאה, נוצרת גם הזקפה.

 

אימון לאיבר המין

זקפות מחזקות את רקמות איבר המין ומעשירות אותן בחמצן. זה מסייע לשמור על האיבר ב"מצב טוב" כך שאפשר לומר שבזמן שגבר ישן איבר מינו "מתאמן בחדר כושר".

 

זה עוזר לאבחן בעיות זקפה

אם גבר סובל מאין-אונות, היעדר או נוכחות של זקפת בוקר יכולות לספר הרבה מאד על הסיבה האמיתית של הבעיה. למשל, אם האיבר לא עומד בזמן שגבר מנסה לקיים יחסי מין, אבל בבקרים הזקפה מופיעה כרגיל, זה אומר שמדובר בבעיה פסיכולוגית ולא פיזיולוגית. ואם איבר המין נשאר רפוי לאורך כל הזמן, רוב הסיכויים מדובר בבעיה גופנית ולא נפשית.

לפעמים עשים בדיקה פשוטה. מלבישים על איבר המין "צמיד" מנייר מאד דק. אם הנייר קרוע בבוקר, זה אומר שבלילה קרתה זקפה.

אגב, הסיבה להיעדר זקפת בוקר יכולה להיות כל דבר, כולל הפרעת דיכאון וחרדה.

 

במקום שיר ערש

בזמן שינה המוח שלנו בודק תקינות של כל מה שקורה עם הגוף שלנו. כמו לפני המראת המטוס. התפרצות הורמונלית יכולה לעורר זקפה במהלך הלילה – רוב הסיכויים המצב הוא ששינה של גבר חזקה מספיק והמוח רק עושה את עבודתו.

 

נוירונים נרדמים, זקפה מתעוררת

במהלך שנת REM מתנתקים תאים נור-אדרנליניים. תאי עצב האלה אחראיים על שחרור של נור-אדרנלין – חומר המעכב את הזקפה אם הגוף שלנו לא מקבל אותות של גירוי מיני. בלילה, כאשר תאי העצב האלה "ישנים", הם לא יכולים לשלוט על מה שקורה לאיבר המין.

 

מעט טסטוסטרון – אין זקפה

רוב הגברים לא מתעוררים כל בוקר עם זקפה, אבל אם לבן הזוג שלך לא הייתה זקפת בוקר במשך כמה חודשים, משמעות הדבר שייתכן ורמת טסטוסטרון אצלו בגוף נמוכה וזו כבר סיבה מספקת לשלוח אותו לרופא.