15 דברים שהופכים את הגוף האנושי לייחודי

בן אדם הוא אולי פלא הבריאה הגדול ביותר. אף על פי שרופאים ומדענים אחרים כבר כמה מאות שנים חוקרים את הגוף האנושי, עדיין לא מפסיקים להופיע גילויים חדשים בתחום.

להלן מספר עובדות מסקרנות על הגוף האנושי שלרוב אנחנו לא יודעים.

 

מדענים מעריכים שנפח הזיכרון של המוח האנושי הוא 1 פטה-בייט (או 1000 טרה-בייט)

חוקרים באוניברסיטת טקסס גילו שנפח הזיכרון של סינפסה אחת (מקום החיבור בין שני נוירונים) הוא 4.7 ביט. לפי כך ובהתחשב בכמות סינפסות ממוצעת במוח, נפח הזיכרון המשוער שווה לפטה-בייט אחד – פי 10 ממה שחשבו קודם. אם להציג את זה בדפוס, דמיינו לכם עמוד ברוחב 20 ס"מ שאורכו 77 אלף קילומטר.

 

רוב הסיכויים שתחטפו התקף לב ביום שני, מאשר ביום אחר בשבוע

מחקר שוודי מראה שהסיכון ללקות בהתקף לב גבוה יותר ביום שני, בתקופות החגים בסתיו ובחורף ונמוך ביותר בשבתות, באמצע הקיץ ובמיוחד ביולי.

c1.jpg©adme

 

עצמות של בן אדם חזקים יותר מבטון

ההסבר לכך – עצמות שלנו בנויות מחומר מאד קשיח, אבל בו זמנית אלסטי. 60% מהעצמות שלנו זה תחמוצת אשלגן וקולגן, מה שמסביר את העמידות שלהם. עם הגיל מאגרי הקולגן בגוף שלנו מידלדלים ולכן יש צורך בתוספים ייעודיים.

 

כדי לשרוף 1 קילו של שומן, צריך לבזבז 7,700 קילו-קלוריות

כאשר אנחנו מרזים, שומן עודף מתפרק לתחמוצת דו-פחמנית ומים ויוצר אנרגיה. כדי להיפטר מקילוגרם אחד של שומן עודף, יש לבזבז בערך 7700 קילו-קלוריות, מה שזהה בהוצאה אנרגטית לריצה במשך 10 שעות, 16 שעות שחייה או 24 שעות של מרתון ריקודים.

c2.jpg©adme

 

 

שטח הריאות האנושיות זהה בערך לשטח של מגרש טניס

הריאות שלנו בנויות ממאות אלפי אלוואולות – גופיפים דמויי בועה שלוקחים חלק בחילוף הגזים. אם לחשב יחד את שטחן של כל האוואולות, נקבל שטח שזהה למגרש טניס.

c3.jpg©adme

 

אפשר לשהק במשך שנים

גברים סובלים מזה הרבה יותר מנשים. אמריקאי צ'רלס אוסבורן אפילו נכנס לספר השיאים של גינס, כי הוא שיהק בלי הפסקה במשך 68 שנים, משנת 1922 לשנת 1990. אחרי זה השיהוק שלא היה ניתן לריפוי נעלם פתאום. למרות הצרה, צ'רלס חי חיים נורמליים, עבד, הקים משפחה וחי 96 שנים.

c4.gif©adme

 

לבן אדם יש הרבה יותר מחמישה חושים

ראייה, שמיעה, חוש הריח, חוש המישוש וחוש הטעם – זה לא כל החושים שאנחנו מרגישים. מדענים טוענים שקיימים סה"כ 9 עד 20 חושים. למשל, תחושת הזמן, תחושת חום, תחושת איזון ותחושת הגוף של עצמך. תודות לתחושה זו, למשל, אנחנו מסוגלים לגעת באף שלנו עם עיניים עצומות, כי אנחנו מרגישים איפה הוא נמצא בלי לראות אותו.

c5.jpg©adme

 

קרנית – רקמת הגוף היחידה שאין בה כלי דם

תודות להיעדר כלי דם הקרנית של העין שקופה וזה נהדר, כי כלי דם בטוח היו מפריעים לנו לראות. ההזנה של רקמה זו בחמצן מתרחשת בזכות דיפוזיה של חומרים חושבים מהמבנים המקיפים את הקרנית.

 

רוב הילדים נולדים עם עיניים כחולות

לילדים רבים יש עיניים כחולות מיד אחרי שנולדו אבל המשך צבע זה לא נשאר אצל כל אחד. זה תלוי בכמות הפיגמנט מלנין. כמה שיותר מלנין יש סביב האישון, כך צבע העיניים כהה יותר. אצל תינוקות בהירי עור יש מעט מאד מהפיגמנט הזה אבל גם אצלם צבע העיניים יכול להשתנות.

c6.jpg©adme

 

עובר מרפא את אמו

חוקרים שמו לב של-50% מהנשים הסובלות מקרדיומיופתיה (מחלת לב כרונית) המחלה נעלמה במהלך ההריון. ההסבר לכך הוא שתאי הגזע של העובר מסוגלים לחדש ולשקם את הרקמות הפגועות של האם.

c7.jpg©adme

 

נשים ממצמצות פי 2 מגברים

הטענה היא שההבדל תלוי בהבדלים במערת הורמונלית: רמת האסטרוגן אצל נשים גבוהה יותר. הורמון זה בנוסף לכל מעודד ייצור של חומרי סיכה טבעיים בריריות הגוף, ובין היתר בעיניים.

 

העיניים נעצמות בזמן התעטשות כדי שהבקטריות לא ייכנסו פנימה

רבים מאמינים שלהתעטש עם עיניים פקוחות זה בלתי אפשרי, כי העיניים "יעופו" מערובותיהם. בגדול זה לא ככה – זה מסובך להתעטש עם עיניים פקוחות, אבל אפשרי ושום דבר לא יקרה לעיניים שלכם. ועדיין, בן אדם שמתעטש עוצם עיניים לא במקרה – ככה הגוף שלנו מגן על העיניים מפגיעת חיידקים אפשרית.

c9.jpg©adme

 

בבוקר בן אדם גבוה בערך בסנטימטר אחד מאשר בערב

במשך היום, בזמן שאנחנו נמצאים במצב אנכי, הדיסקים הבין-חולייתיים הופכים לדקים וצפופים יותר בגלל המשקל הלוחץ עליהם. בזמן שינה הם שוב מקבלים את הגודל הרגיל שלהם ולכן בבוקר בן אדם שוב הופך להיות קצת יותר גבוה

 

אוזן אנושית מסוגלת "לשמוע" מולקולות

כדי לוודא זאת עשו תרגיל פשוט: עצמו עיניים ובקשו ממישהו לשפוך לכוס אחת מים קרים ולכוס שניה – מים רותחים. שמעתם את ההבדל בין שני הצלילים? בשני המקרים מדובר במים וההבדל הוא רק במהירות תנועת המולקולות.

c91.jpg©adme

 

תרגילי בטן לא מבטיחים קוביות

במקרים רבים אנשים מתאמנים מאד חזק ועושים אינסוף תרגילי בטן, אבל הקוביות המיוחלות לא מופיעות. מסתבר שזה תלוי גם באחוז שומן בגוף. אחוז שומן בו הגוף נראה מפוסל שונה בהתאם למגדר – אצל הגברים הוא 3-6%, אצל נשים 8-12%.

c92.jpg©adme