ממה סובלים אנשים יפים?

יופי אמיתי – מזל גדול. אבל לעתים קרובות משהו שנראה לנו כמתת אל, גורם לבעליו סבל רב. ממה סובלים אנשים יפים?

הגוף שלהם נראה כמו יצירת אומנות: תווי פנים מדויקים, עור נקי וחלק וכד'. גברים נופלים לרגלי נשים כאלה, נשים מאבדות הכרה כשגבר יפה שם לב אליהן. הם לעולם לא נשארים לבד ותמיד זוכים לקבל את הדברים הטובים ביותר. נראה שבחיי האנשים היפים אין בעיות וכל דרמה נראית מוגזמת. ועדיין – כמה שקשה להאמין בכך – יופי יכול להיות משא מאד כבד.

 

via GIPHY

 

פריווילגיות עם עוקץ

גוף יפה לא רק משמח את העין, אנחנו מסמנים אנשים יפים אצלנו בראש כבעלי מעמד גבוה. במיוחד זה נוגע לנשים, שבזכות המראה שלהן הופכות לפרס בתחרות בין גברים. בבית הספר כולם נלחמים על הזכות לשבת לידה או לסחוב לה את התיק, באוניברסיטה נותנים סיכומים או עוזרים בלימודים. בהמשך הם גם מתקבלים לעבודה שווה יותר, סולחים להם על הטעויות והאיחורים.

לפריווילגיות אלה יש גם את הצד האפל. אם התרגלנו לכך שמספיק לחייך והבעיה תיעלם, אנחנו לא לומדים להתנגד לסטרס. המשאבים הפנימיים שלנו נשארים רדומים.

 

יופי כהון

לנשים יפות, בדרך כלל, קל יותר להתגבר על המכשולים שעוצרים אחרים. לשכנע שוטר תנועה לא לרשום דו"ח, לעבור סלקציה בכניסה למועדון, לקבל שולחן במסעדה חדשה – רק כמה דוגמאות בהן יופי משפיע עלינו בדרך מאגית ממש.

אל תחשבו שנשים כאלה לא מודעות לכך מדוע זה קורה. זה גם פוגע בה: היא מפסיקה להאמין לאנשים ולהבין כמה אמיתיים הם איתה.

היופי שלה בו זמנית הופך גם להון האישי שלה (שפותח כל דלת), הנשק (בעזרתו היא יכולה לגרום לאחרים להקשיב לה ולנחמה.

אבל ככל שהאוצר הזה יקר יותר, כך הלחץ לאבד אותו גדול יותר. מכאן משברים נפשיים בגלל שיער שיבה וקמטים, התמכרות לקוסמטיקה וניתוחים פלסטיים. כמובן, זה לא קורה לכולן, ועדיין אם אנחנו רגילים שכל השאר מגיבים רק למראה שלנו, אנחנו מוזילים את האישיות שלנו.

 

צעצוע עם רגשות

נשים יפות לא תמיד בעלות הערכה עצמית גבוהה. תשומת לב תמידית והטרדות יכולות לגרום להן לשנוא את עצמן. זה מוביל לירידה בערך עצמי: אם העולם כל הזמן מגיב למראה החיצוני שלי, במוקדם או במאוחר אנחנו יכולים להחליט שמאחורי העטיפה היפה אין שום דבר מעניין.

בעיה זו לעתים קרובות משפיעה על מערכות היחסים: אישה יפה, אך מצולקת מבפנים לא תסמוך על מי שיגיד לה שאוהב אותה באמת. היא תהיה בטוחה שבן זוגה רוצה לנצל אותה. ייתכן והיא עצמה לא זכתה לעולם ליחס כזה, אבל בסביבתה היה מישהו שהחדיר לה את התובנה הזו. גם סרטים, סדרות ופרסומות יכולים לחזק את הסטיגמה.

 

איום מבית

זה שיש כאלה שמקנאים באנשים יפים, זה לא חדש. אבל לרוב אנחנו אפילו לא מודעים לכך מאיפה מגיעה תחושה זו. אנחנו מקרינים על האחרים את הפחדים ואת הציפיות שלנו, באופן לא מודע, אם אנחנו לא בטוחים במראה שלנו או מפקפקים בנאמנות של בן הזוג, נראה שהאיומים מגיעים מבחוץ. במקרה זה תמיד נמצא מישהו להאשים. לרוב אלה אנשים שנראים לנו יפים יותר, מוצלחים יותר, בעלי שמחת חיים גדולה יותר – גם אם אותו אדם לא נותן סיבה לחשוד בו.

לפעמים הסטריאוטיפים מדברים במקומנו: אנחנו משייכים לבעלי מראה חיצוני מושך תכונות שבעינינו גורמים להם להיות חסרי ערך. כמובן, לא תמיד ניתן לשים לב למחשבות האלה, אבל המילים הלא זהירות שלנו וההתנהגות עלולים לפגוע באחרים וזה משהו שחשוב תמיד לזכור.