למה אנחנו מתקרחים? ואיך אפשר לעצור את ההתקרחות?

ההתקרחות עלולה לפגוע בכולם: במבוגרים ובצעירים, בגברים ובנשים. חשוב לזכור שבחלק מהמקרים אין סיבה לדאוג. אובדן עד 100 שערות ביום נחשב לתקין, וזהו חלק מהתפקוד השוטף של הגוף. ידוע גם שבסתיו ובאביב יש נשירה מוגברת של שיער, וגם זו לא סיבה לדאגה. אך נשירה עקבית ומוגברת של השיער זו כבר סיבה להתחיל לחשוש ולפנות למומחה.

הסיבות להתקרחות מתחלקות לשתי קבוצות: גנטיות וסביבתיות. סיבות גנטיות קשות מאוד לטיפול, אך במקרים האלה קל מאוד לזהות את מקור הבעיה, מספיק להביט על ההורים. כשמדובר בסיבות סביבתיות חשוב מאוד לזהות את המקור לבעיה ולעצור את תהליך ההתקרחות.

 

via GIPHY

 

פגיעה באיזון הורמונלי

לפגיעה באיזון הורמונלי השלכות רבות, וההתקרחות היא רק אחת מהן. טיפול הורמונלי מתאים בהוראת רופא אנדוקרינולוג יכול לאזן את הגוף, להחזיר את הבריאות ובין היתר, להחזיר גם את השיער. בעיה הורמונלית נפוצה שגורמת לנשירת שיער היא תת תפקוד של בלוטת התריס. גם תפקוד יתר של הבלוטה הזאת יכול לבוא לידי ביטוי בצורת התקרחות.

 

לחץ נפשי

לחץ נפשי יכול לגרום ליצור מוגבר של הורמונים שגורם להתקרחות וגם לפגוע בעור הקרקפת שבתורו יגרום לנשירה מוגברת של השיער. כמו כן, בתקופה של לחץ נפשי אנחנו לא מקפידים על תזונה נכונה, מה שמפעיל שרשרת של פגיעות שונות וביניהן גם ההתקרחות.

 

אנמיה

ברזל הוא מינרל חיוני לבריאות השיער. אך השיער אינו איבר חיוני לגופינו. לכן במצב של העדר ויטמינים ומינרלים חיוניים, כמו גם במצב של תת-משקל או דיאטה קיצונית, הגוף נכנס למצב חירום שדורש ממנו לשמור על איברים חיוניים על חשבון פחות חשובים. השיער סופג את המכה בין הראשונים.

 

מחסור בוויטמין 12 B

מחסור בוויטמין חשוב זה גורם לעייפות כרונית ומגביר את נשירת השיער. הבעיה נפוצה במיוחד בקרב צמחונים וטבעונים, היות והמקור הטבעי לוויטמין הזה הוא חלבון מן החי.