איך מתמודדים עם בגידה?

בגידה היא אחת החוויות האנושיות הכואבות ביותר. הגילוי שאדם שסמכנו עליו בגד בנו, יכול לגרום לנו לכאב יוצא דופן ולעיתים גם חסר פרופורציה. מה עושים במצב כזה? איך אפשר להתמודד עם בגידה ולהבריא? האם אפשר  לסלוח אחרי דבר כזה? בין אם מדובר בבגידה של בן משפחה, חבר טוב, בן זוג או מישהו אחר לחלוטין, הצעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להתגבר על הפגיעה שנגרמה הם דיי זהים.

להלן 5 דרכים בריאות שיעזרו לכם להתמודד עם בגידה:

תתעצבנו

אנחנו מרגישים הרבה רגשות כאשר אנחנו מגלים שבגדו בנו. הרגשות נעים בין כעס לדיכאון, פגיעות ורצון לנקום. כנראה שאחד הרגשות הבולטים שתרגישו יהיה כעס. כעס כי אהבתם את אותו אדם. כעס כי סמכתם עליהם. כעס מכיוון שעכשיו יש לכם בעיה נוספת להתמודד איתה בחיים. לכעוס על בגידה זה אנושי, זה הכרחי, וזה עובר… 

קחו את הזמן

כאשר עוברים בגידה, הפיתרון הטוב ביותר לטווח הקצר הוא להימנע מאותו אדם ככל שניתן, פיזית - ואלקטרונית. כדאי לקחת קצת זמן ולנתק קשרים עם אותו אדם. כעת, אם הם ינסו ליצור אתכם קשר (וכנראה שהם ינסו), אתם תוכלו פשוט לומר להם בצורה רגועה שאתם זקוקים לזמן ומרחב כדי להתמודד עם מה שהם עשו. בקשו מהם לכבד את הרצונות שלכם. הרגשות שלכם בסופו של דבר יתחילו לדעוך. בשלב הזה אתם תהיו במצב הרבה יותר טוב לחשוב בצורה ברורה ולעבד את האירועים ולהחליט מה לעשות הלאה.

shutterstock_1007250361_0.jpg©shutterstock

בקשו עזרה

אל תזלזלו בכוחה של מערכת תמיכה טובה. היא יכולה להיות מורכבת מאדם אחד או עשרה. כשאתם זקוקים לעזרה, בין אם רגשית, פיזית או חברתית, אתם צריכים לבקש אותה. פירוש הדבר, ליידע מישהו שאתם זקוקים לעזרה. הרבה פעמים במצבים כאלה, אנשים נוטים להיות אדישים ולא להראות את העצב גם אם הוא שם. איש לא ידע שאתם צריכים עזרה, אם לא תבקשו אותה. 

בחנו את מערכת היחסים

אם מישהו שאכפת לכם ממנו פגע בכם, כמה כאב רגשי תרגישו? הכל תלוי בקרבה של מערכת היחסים ההיא. אחרי בגידה, סביר להניח שתמצאו את עצמכם שואלים מה המשמעות של אותו אדם עבורכם. בגידה מצד חבר שאתם רואים לא יותר מפעם או פעמיים בשנה, תרגיש שונה מאוד מהבגידה של בן / בת זוג או הורה שהם חלק חשוב מאוד מחייכם. כמה אתם מעריכים את מערכת היחסים תקבע אם תבחרו לשמור על אותו אדם בחייכם או לנתק קשר לתמיד.

אל תתנו לזה לקרות שוב

אם נדמה לכם שזה אומר לחתוך מחייכם לנצח את אותו אדם או לחיות חיים פרנואידים ולא לאפשר לעצמכם להיפגע על ידי אף אחד, אתם טועים. זה לא אפשרי. הכוונה היא לא לאפשר לעצמכם להתכלות על ידי הרגשות הקשורים לבגידה. זה אומר להתמודד איתם בצורה טובה יותר בכל פעם שזה קורה. עצוב לומר, בגידה תמשיך להיות חלק מהעולם שלנו, כל עוד אנחנו לא מושלמים.

shutterstock_1388237297_0.jpg©shutterstock

בסופו של דבר, תוכלו לשים את הבגידה בעבר... לפחות ברוב המקרים. יתכן שלעולם לא תצליחו לשחרר את זה לחלוטין, אבל זה כבר לא ישפיע על חייכם בשום דרך.