מה אתם יכולים לפתח בעצמכם אם צפיתם במשחקי הכס

עונה 7 של "משחקי הכס" שברה את כל השיאים בעולם במספר צפיות. רק בפרק הראשון צפו 16.1 מילון אנשים. בכל פרק דמויות הסדרה נלחמות על השלטון ובוחרות איזה סוג מנהיג מתאים להן להיות. ניסיון הצפייה יוכל לסייע גם לכם כדי להבין איזה תכונות מנהיגות חסרות לכם ומאיזה תכונות כדאי להיפטר.

f1.jpeg©psychologies
 

האם "כבשה שחורה" יכולה להפוך למנהיג?

שני הגיבורים הכי פופולריים של הסדרה – אאוטסיידרים: הממזר ג'ון סנו (אף על פי שגילינו עליו דברים חדשים בסוף העונה) והגמד טיריון. הם נאלצים לרוץ מהר יותר מכולם כדי להגיע לאותם הישגים. לעלות בסולם הקריירה והחברה – עבודה קשה מאד: המכשולים בדרך להצלחה משנים את האופי ואת האישיות.

אצל ג'ון יש תחושת צדק מוגברת ומוכנות לפעול, טיריון מלא חמלה. תודות לכך, לשניהם יש כל הסיכויים להפוך למנהיגים להוביל אחריהם את העם. לפני שהגיעו לשלטון שניהם היו אאוטסיידרים ולכן הם מבינים את הבעיות של פשוטי העם.

מנהל חברה שהחל את הקריירה שלו כקופאי פשוט מעורר אצלנו יותר אמינות מבן אדם שקיבל את התפקיד או את הדרגה שלו בירושה. אבל יש גם צד שני של המטבע. אם בן אדם מאד שונה מהסביבה שלו, יכולים לא לקבל אותו ברצינות.

f2.jpeg©psychologies

 

האם חייבים לאהוב את המנהיג?

ב"משחקי הכס" האנשים הטובים בדרך כלל נשלחים החוצה, והאכזריים ביותר נשארים בשלטון – טייווין לאניסטר, סטניס, האצבעון. אפילו ג'ופרי, גם אם לזמן קצר, הצליח לשעבד אנשים. לכל אלה יש שלוש תכונות אופי משותפות: נרקיסיזם, בוגדנות ופסיכופתיה. מי שרוצה להפוך למנהיג אמיתי – לא כדאי לו לקחת אותם בתור דוגמא.

כן, על המנהיג לקבל החלטות קשות, אבל אם הוא פועל באמצעות השלטת פחד ואיומים, אין מה לצפות משם לתוצאה ארוכת טווח. אנשים יכולים לשמור על הכללים, אבל לא יתנו לך את הנשמה. לא תוכלו גם לסמוך עליהם, כי הם יעשו כל דבר, כדי להערים עליכם.

f3.jpeg©psychologies

 

האם על המנהיג לדעת להסתגל?

בממלכה הדמיונית של ווסטרוז כל הזמן משתנים בריתות ומאזני כוחות. אם לא יודעים להסתגל, מאד קשה לשרוד במקום כזה. לדוגמא – אריה. בכל מקום אליו היא מגיעה היא מצליחה להסתגל למצב ולשרוד. גם ג'ון סנו די גמיש. בחור שגדל בבית סטארק, הוא מהר מאד מקבל על עצמו הרגלים של משמר לילה וכשצריך גם משתלב בתור שגרת הפראים.

גמישות עבור מנהיג – אחת התכונות החשובות ביותר, היא מאפשרת לו ולמקורבים שלו לשרוד בכל תנאי.

נשים מנהיגות – להיות או לא להיות

כל הדמויות הנשיות בסדרה – סטריאוטיפיות. סרסיי משליטה סדר באמצעות גברים: בעלה, אחיה, בניה ואביה. במצב קשה היא לא תמצא פתרון לבד, אבל תצליח בצורה וירטואוזית להפיל את האחריות על הגברים, בהם שהיא שולטת כאילו הם המריונטות שלה.

דיינריס, לעומתה, משתדלת לשלוט לבד. אבל גם היא משתמשת ביופי שלה כדי להשפיע על הסובבים אותה. בעולם האמיתי נכון להיום רק 5% מ-1000 הדירקטורים המוצלחים ביותר בעולם הן נשים – זה מעט מדי ולכן הן חייבות להתאים את עצמן לגברים.