מאכילת גזר ועד קריאה בשכיבה: 12 מיתוסים על הראיה שלנו

כל ההורים בעולם מכירים אותם ומעבירים בכבוד גדול מדור לדור. למשל: "אל תסתכלו על עבודות ריתוך – אפשר להתעוור", "אל תרכיב משקפיים של מישהו אחר – תתעוור", "אל תשב קרוב לטלוויזיה – תתעוור". בואו נבדוק, האם באמת כולנו בסכנה להתעוור?

 

אסור לפתוח עיניים במים

בואו נבדוק 4 מקרים:

- עדיף לא לצלול באמבטיה. במי ברז שלנו יש כלור ואם הצנרת ישנה, במים יכולים גם להיות חיידקים שעלולים לגרום לדלקת.

- אם צוללים בבריכה, עדיף לעשות זאת במסכה. זה כי כמות הכלור במי בריכה גבוה פי כמה מאשר במי ברז.

- מים מתוקים (נהר או אגם) – באזורים נקיים ושמורות טבע אפשר לפתוח עיניים חופשי, אבל אם מדובר במאגר מים בתוך העיר או קרוב לכביש – עדיף שלא. באזורים כאלה בדרך כלל יש לא מעט חיידקים שיכולים לגרום לכם לחלות.

- במי ים אפשר לפתוח את העיניים, אבל רצוי לדעת מה ריכוז המלח במים של אותו ים. אם ניקח את הים התיכון או הים האדום – די קשה לפתוח שם עיניים בגלל כמות מלח גבוהה. מצד שני, בים השחור ובים הבלטי זה הרבה יותר קל, כי המים שם פחות מלוחים. מיותר לציין שבים המלח – עדיף לא לצלול עם הראש בכלל.

 

אם מסתכלים על עבודת מכשיר ריתוך בפעולה, אפשר להתעוור

אחד המיתוסים המוכרים. למען האמת, לא תוכלו להתעוור, אבל בהחלט לקבל כוויה בעין. הרתכים שמים מסכת מגן על הפנים כדי להגן על העיניים מהגיצים וגם מקרינה אולטרה-סגולה.

 

מסכי מחשב ומסכי טלוויזיה מזיקים לעיניים

ראיתם פעם גיימרים? הם ממצמצים בערך פעם בשתי דקות, כאשר הנורמה היא 15-20 שניות. כאשר אנחנו יושבים מול המסך, אנחנו גם מתנהגים דומה, בלי לשים לב. כאשר אנחנו ממצמצים לעתים רחוקות מדי, העיניים מתייבשות ואנחנו מתלוננים על עייפות, מתח בעיניים, כאב ראש וטשטוש ראיה. וזה אולי הנזק היחיד עד עכשיו שמופיע כתוצאה בחשיפה ארוכה למסכים.

אם אתם סובלים מבעיה כזאת, פשוט השתמשו בטיפות שמוסיפות לחות לעיניים, עשו התעמלות לעיניים, העמידו מוניטורים ומסכים בזווית נכונה וכמובן מדי כמה זמן עשו הפסקות יזומות.

 

ראייה לא טובה עוברת בירושה

לא נכונה גם הקביעה שראייה לא טובה עוברת בירושה. נכון, תיתכן נטייה למחלה, אבל זה לא אומר שהמחלה עצמה תפרוץ. זה כבר תלוי באורח החיים שלכם, מקצוע, הרגלים רעים ועומס ראייה. ובכלל אם להורים שלכם יש בעיות ראייה ואתם חוששים שיופיעו גם אצלכם – פנו לרופא עיניים, כדי למנוע זאת.

via GIPHY

 

משקפיים רק גורמים להידרדרות הראייה

רבים בטוחים שמשקפיים – סימן לקרב אבוד נגד ראייה לא טובה וכניעה לגורל. בפועל, משקפיים רק עוזרים לסדר את חדות הראייה. משקפיים – זה לא מכשיר או תרופה, אלא כלי כדי לעזור לכם לראות תוך התחשבות בליקוי ראייה שיש לכם עכשיו. אנשים רגילים לתמונה חדה במשקפיים ולא רגילים לראות בלעדיהם, לכן אחרים חושבים שהמשקפיים רק מחמירים את המצב, מה שבפועל בכלל לא נכון.

 

גזר משפר ראייה

מיתוס, שהומצא על ידי המודיעין הבריטי, כדי להסתיר את העובדה שטייסי המלכה משתמשים בזמן הפצצות במכשירי ראיית לילה. כדי לא לגלות לאחרים על קיומה של טכנולוגיה חדשה, בחרו לשחרר מידע כוזב על כך שלקצינים יש ראייה חדה בזכות אכילת כמויות של גזר.

 

אסור לפזול "בכוח"

הטענה של ההורים והסבתות – אם תפזלו, העיניים בסופו של דבר ייתקעו ככה. מסתבר שאין שום דבר מסוכן בלקרב את העיניים לאף, חוץ מאולי לעייף אותן. מה שבטוח, הם לא ייתקעו שם ככה.

 

אסור לראות טלוויזיה בלי אור

לפני זמן קצר מגזין רפואי פרסם מקרה מעניין. שתי נשים התלוננו על פגיעה זמנית בראייה בעין אחת. התברר, שלפני שינה שתיהן שוכבות בחושך עם טלפון או טאבלט כך, שעין אחת כבר בתוך הכרית והשנייה מסתכלת על המסך. עין אחת התרגלה יותר לאור והעין השנייה הייתה צריכה להתרגל לשינויי תאורה. אבל זה לא ישפיע על הבריאות.

מסקנה: לא מדובר בהרגל רע, אבל כדי למנוע מתח עיניים מיותר, עדיף לשבת מול מסך לפחות עם תאורה מינימלית.

 

אסור לקרוא בשכיבה

מותר. מחקר אחד אפילו הוכיח שאצל אנשים עם נטייה לקוצר ראייה המחלה מתקדמת לאט יותר, אם הם קוראים בשכיבה על הגב.

 

אסור להרכיב משקפיים של אחרים

ממדידה בודדת כמובן הראייה לא תידרדר, אבל אם תסתובבו כל הזמן במשקפיים של בן אדם זר – זה יכול לגרום לבעיות ראייה, החל מעייפות ועד קוצר ראייה.

via GIPHY

 

אפשר להתעוור אם מסתכלים על השמש

לא, לא תתעוורו אבל תחטפו כוויה של רשתית העין. לא צריך אפילו להסתכל על השמש עצמו, מספיק להסתכל על המשטחים שמחזירים את אור השמש – שלג, חול או מים – בן אדם מקבל מכה נוספת של קרינה אולטרה-סגולה.

 

חשוב מאד!

אם אתם סובלים ממשהו חריג הקשור לעיניים, עדיף לצאת לחוץ מדי ולפנות לרופא. מצבים רפואיים או מחלות כמו סכרת או גידולי מוח לרוב מתגלים קודם כל אצל רופאי עיניים.