מחקר חדש: נשים חכמות ומשכילות יותר מגברים

האם נשים באמת זכו בקרב בין המינים ? 

מחקר שנערך לאחרונה מראה כי לנשים יש יתרון גדול הרבה יותר במערכת ההשכלה הגבוהה. הפירוש לכך הוא שנשים נוטות להצטיין יותר מאשר "המתחרים שלהן" - הגברים. 

מחקר חדש שהופק ע"י ד"ר ניק ספאול וד"ר הנריק ואן ברוקאיזן מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטת סטלנבוש, הצהיר כי :

“ בהשוואה לגברים, אנו מוצאים כי 27 אחוז יותר נשים מתאימות ללימודים באוניברסיטאות, 34 אחוז יותר נשים נרשמות לאוניברסיטאות, 56 אחוז יותר משלימות את ההסמכה לתואר הראשון, ו-66 אחוז יותר נשים משיגות תואר ראשון. וזאת למרות שבתחילת הלימודים יש פחות או יותר אותו מספר של גברים ונשים". 

via GIPHY

השפעת שוק העבודה

ד"ר ספואל הבחין במשהו מוזר : בעוד שבבית הספר ובאוניברסיטאות לנשים יש ביצועים טובים יותר, בשוק העבודה המצב עדיין גרוע. הדבר הזה מצביע על הצורך להבין מדוע הדינמיקה במקומות העבודה עדיין חסרת איזון. נשים עדיין מרוויחות ב-15-17 אחוז פחות מגברים עבור אותה העבודה בדיוק. 

החוקרים כינו את התופעה הזאת כ"אפקט מארתה" , בדומה ל"מת'יו אפקט", שבו העשירים מתעשרים והעניים נעשים עניים יותר. במקרה זה, הנשים מקבלות את התואר "חכמות" ו...טוב, אתם כבר יכולים לנחש איך מסתיים המשפט מהכיוון השני. בעוד שמחקר זה מצביע באופן ספציפי על מערכת החינוך בדרום אפריקה, הוא תקף וניתן ליישום בכל מקום אחר בעולם. 

via GIPHY

שוב נדגיש כי המצב לא מוגבל רק לדרום אפריקה. המחקר מדגיש כי מדינות מתקדמות ומדינות בינוניות ברחבי העולם חוות את אותו התרחיש. נראה שאתה לא צריך להיות עשיר יותר כדי להיות חכם יותר. 

בין אם זו הוכחה לכך שנשים הן חכמות יותר מאשר גברים, הדיון על החכמה ימשיך תמיד. המחקר הספציפי הזה מתמקד רק בהשכלה הגבוהה.
.