אחת ולתמיד: מה גורם לאנשים לבגוד בבני הזוג שלהם

יש אינסוף סיפורים על זוגות שבגדו – בסרטים, ספרים, סדרות ואצל השכנים. אבל מה גורם לאנשים להתנהג כך? את מי להאשים? השאלות האלה עולות בכל פעם אחרי שאנחנו שומעים על בגידה נוספת.

קבלו דיון שיכול לשפוך אור על הסיבות לתופעה.

1. היעדר קרבה אמוציונלית

חוסר יכולת לנהל שיחות לב-אל-לב עם בן או בת הזוג או היעדר תמיכה שולחים גם גברים וגם נשים לבגוד. ישנו סטריאוטיפ שהמוטיב העיקרי בשביל זה הוא חוסר בסיפוק מיני. אבל מסתבר ש-47% מהגברים, למשל, בגדו כי הייתה חסרה להם אינטימיות רגשית. המצב הופך לקשה יותר כי גברים לא אוהבים להראות את הרגשות שלהם ונשים לא יכולות לפספס את העובדה שהיקרים להם זקוקים לתמיכה. וכשהן שמות לב זה כבר מאוחר.

2. השפעה של התנסויות וחברה

אם בן אדם כבר בגד במערכות יחסים קודמות, יש סיכוי גדול שהוא יפעל בצורה דומה גם עם בן או בת הזוג החדשים. גם הסביבה משפיעה על הנטייה של מישהו לבגוד. למשל, 75% מהגברים מודים שהם בגדו כי גם החברים שלהם בגדו בנשים שלהן.

3.  מערכת יחסים אינטימית משעממת

חוסר גיוון והתרגשות ביחסי מין זו הסיבה מדוע 70% מהגברים ו-49% מהנשים מחליטים לבגוד. חשוב לציין שאנשים שענו על הסקר הנ"ל, טענו שמערכות היחסים שלהם היו מאושרות באופן כללי, ללא ריבים גדולים ודברים מאכזבים אחרים.

via GIPHY

4. פגיעות בגלל משבר אמצע החיים

לכל אחד יש בחייו רגע כאשר אנחנו מתחילים לסכם את מה שעשינו בחיים אלה. אנשים רבים מגיעים למסקנה שהכל בסדר ואחרים מתחילים להיות פגיעים לפיתוי. מחקרים מראים, שזה בדרך כלל קורה בגילאים 29,39 או 49, רגע לפני שמחליפים קידומת.
כמובן, זה לא אומר שכל איש משפחה או בעל אוהב יתחיל לבגוד ברגע שהוא הופך לבן 39. הגיל פשוט גורם נלווה שיכול להחמיר נסיבות אחרות שגורמות לאנשים לבגוד.

5. התעניינות מוגזמת ברשתות החברתיות

כאשר אחד מבני הזוג מביע התעניינות מוגזמת ברשתות החברתיות, הסיכון לבגידה עולה באופן משמעותי. מכורים לרשתות החברתיות קמים מוקדם יותר והולכים לישון מאוחר יותר ומשאירים את האהובים שלהם לבד.
גם מערכות יחסים וירטואליות יכולות לגרום לריבים וכמובן, תקשורת וירטואלית יכולה להפוך לאמיתית. שני הגורמים האלה יוצרים סביבה נוחה לבגידה.

via GIPHY

 

6. עבודה ונסיעות עבודה

בהתאם לסקרים שנערכו, יותר משליש מהגברים שבוגדים הם אנשי עסקים שנוטים לבגוד בנשים אהובות שלהן במהלך נסיעות עבודה. 13% מנשים מנהלות רומנים בעבודה. האפשרות של גידה בעבודה עולה בשנים 6-9 של זוגיות. שנים אלה הכי בעייתיות ובדרך כלל דורשות הרבה מאד מאמץ.

7. חוסר באוקסיטוצין

אוקסיטוצין, הורמון החיבוקים (שרמתו עולה כאשר אנחנו מתחבקים או מתנשקים) משחק תפקיד מכריע ביצירה ושמירה על אמון בזוגיות. חוקרים טוענים שחוסר בהורמון זה יכול להפוך לטריגר, ככל שזה נוגע בבגידה.
במחקר אחד, גברים נשואים קיבלו זריקות אוקסיטוצין ולאחר מכן הופגשו עם נשים אטרקטיביות. משתתפי המחקר שקיבלו זריקת אוקסיטוצין נשארו במרחק גדול יותר מהנשים, מאלה שקיבלו פלצבו.

8. הם פשוט לא יכולים אחרת

יש אנשים שפשוט לא מסוגלים לדמיין את החיים שלהם בלי קפיצות אדרנלין והבגידה שנלווית אליהם. בלי קשר לגיל, ניסיון וקריטריונים נוספים, אנשים אלה בוגדים ומצדיקים את עצמם כאשר הם אומרים שהם פשוט לא מסוגלים להתנהג בשום צורה אחרת. סיבות אמיתיות להתנהגות זו שונות ויכולות להיות מוחבאות עמוק מאד מבחינה רגשית. האמת היא שזה מאד קשה וכמעט בלתי אפשרי לאנשים מסוימים להיות מונוגמיים.

עוד כמה מילים לסיכום:

מומחים מזהים שבדרך כלל מדובר במספר גורמים ששולחים בן אדם לבגוד ולא רק אחד. חוץ מזה, זוגות מסוימים לא נפרדים אחרי הבגידה אלא מנסים להציל את הנישואין. ויש זוגות שהקשר ביניהם אפילו מתחשק.
ומה דעתכם? אפשר לסלוח על בגידה?