מחקרים מוכיחים: 10 בעיות שיש רק לאנשים חכמים

אם היינו מציעים למישהו גלולה שבאופן מיידי תוכל להעלות לו את ה-IQ, רוב הסיכויים שהוא היה לוקח את הגלולה בשמחה. זו הסיבה שהאינטרנט מלא במאמרים וקורסים על איך להיות חכם יותר, ללמוד מהר יותר, לחקות גאונים ועוד. אבל בעוד אנשים חכמים אולי נחשבים למושכים יותר, בחיי היומיום לאדם אינטליגנטי מאוד יש כמה אתגרים אמיתיים. 

לא בטוחים שאתם מאמינים לנו? רמית' סת'י הוא פרופסור מאוניברסיטת סטנפורד, שלמד ועבד ביחד עם כמה אנשים מבריקים במיוחד, ושם לב לדפוסים חוזרים בחסרונות של אנשים עם אינטליגנציה גבוהה במיוחד. הוא כתב על חמישה חסרונות עיקריים בבלוג שלו:

shutterstock_284225681.png

  • הם מסבכים דברים : "מכיוון שאנשים חכמים יכולים לראות הרבה זוויות (ואף מוערכים על כך), לעתים קרובות הם לא יכולים לקבל את מה שנמצא מולם", מזהיר סת'י. "זה יכול להיות אידיאלי כאשר הם שוקלים אסטרטגיות מורכבות או החלטות בחיים", כך כתב, אבל כאשר צריך לעצור ולנקוט פעולה שנדרשת, אנשים חכמים יכולים להיאבק.
  • הם פרפקציוניסטים : פרפקציוניזם הוא "הגרסה של אדם חכם לפחד מכישלון", על פי סת'י.
  • הם מפחדים להיראות טיפשים : זה יכול לפגוע במיוחד בילדים שתוייגו כילדים חכמים במיוחד או מחוננים. אחרי שמסיימים ללמוד, אותו פחד יכול למנוע ממבוגר חכם לשאול שאלות או ללמוד משהו חדש, שכן הם עשויים לחשוף את בורותם.
  • הם שוכחים איך זה להיות מתחילים : "ככל שאתה יותר ויותר מתקדם בקריירה שלך (או מערכת יחסים או עסק או כמעט כל דבר), זה הופך להיות קשה יותר ויותר להתייחס למתחילים נכון", מזהיר סת'י.
  • הם רוצים לדלג על היסודות : "יותר מדי אנשים חושבים שהם מתקדמים מדי כדי להשלים את היסודות", הוא כותב.

shutterstock_570894925.png

אבל אם אתה מחפש אישור שלאנשים חכמים יש לא פחות חסרונות, אתה לא צריך להסתמך על תצפיות אישיות כמו של סת'י. יש גם הרבה הוכחות מדעיות שמראות כי בעוד מוח גדול יכול ליצור דברים נפלאים עבור העולם, הוא גם לעתים קרובות יכול ליצור מאבקים אמיתיים. 

אנשים חכמים מבלים הרבה לבד

מחקר מרתק שנערך לאחרונה מצא כי לעומת אנשים פחות מוכשרים, אנשים חכמים נוטים לבלות יותר זמן לבד. למה? "אלה עם אינטליגנציה גבוהה יותר והיכולת להשתמש בו ... נוטים פחות להשקיע כל כך הרבה זמן בחיי החברה, משום שהם מתמקדים במטרה אחרת לטווח ארוך", אומרת קרול גרהם, חוקרת מכון ברוקינגס, שחקרה את כלכלת האושר.

אם אתה חכם במיוחד יש פה גם פן חיובי. בעוד המדע גורס כי אנשים חכמים במיוחד עשויים להיות פחות מחוברים חברתית מאחרים, הוא גם מראה כי חוסר של מגע אנושי משפיע על האושר שלהם פחות. אז אם אתה אינטליגנטי מאוד אבל לא מרגיש כל כך בודד כמו שאתה אמור להרגיש, זה כנראה בגלל שאתה עסוק מידיי בבניית עסק רציני שיעזור לאנושות או בריפוי מחלה, ולא ממש מודאג מזה שלא יצאת הרבה בזמן האחרון. 

הם יודעים כמה הם לא יודעים

שמעתם פעם על אפקט הדאנינג-קרוגר? אם אתם לא מכירים את המונח, עדיין בהחלט תבינו את העיקרון. החוק הפסיכולוגי הזה קובע כי אלה חסרי הכישורים דווקא בטוחים יותר בעצמם, ואלה האינטיליגנטים יותר דווקא נוטים לפקפק ביכולות שלהם. למה? בקיצור, אנשים מטומטמים מטומטמים מכדי להבין עד כמה הם מטומטמים. אנשים חכמים חכמים מספיק כדי לדעת כמה הם לא יודעים.

shutterstock_307011779.png

הם נוטים ליפול לסטריאוטיפים 

אנו נוטים לחשוב על אלה שנופלים לסטריאוטיפים והטיות כבורים, טיפשים. אולם מחקר אחד הציע את ההיפך. צוות חוקרים מצא כי מכיוון שאנשים חכמים מאוד טובים באיסוף מהיר של דפוסים עדינים, הם נוטים יותר להצמיד מאפיינים מסוימים לקבוצות מסוימות על סמך עדויות קלושות. או, כפי שנכתב במחקר, "התוצאות המדכאות האלה מצביעות על חיסרון להיות חכם - זה גורם לך להסתכן בקריאה מוגזמת מדי של המצב והסקת מסקנות בלתי הולמות".

הם מוסחים בקלות רבה יותר

אם קשה לך להישאר בריכוז כשיש המולה מחוץ למשרד שלך, יש לנו חדשות טובות בשבילך - זה רק עשוי להיות סימן לאינטליגנציה הגבוהה שלך וליצירתיות על הממוצע. "אנשים חכמים יותר עשויים להיות יותר רגישים להפרעות בעבודה כי הם מתקשים לתת עדיפות לכל הרעיונות הגדולים שעוברים להם בראש".

shutterstock_580679443.png

הציפיות מהסביבה מלחיצות אותם

להיות חכם מאוד זה נהדר, אבל להתמודד עם הציפיות של כולם על הדברים הנפלאים שתעשה עם המוח שלך? אולי לא כל כך נהדר. מחקר אחד שעקב אחרי 1500 ילדים חכמים במשך עשרות שנים מצא כי רבים נאבקו להגשים את תקוותיהם, או את התקוות של הסביבה שלהם.
כאשר משתתפי המחקר היו בשנות השמונים לחייהם, החוקרים ביקשו מהם להביט אחורה על חייהם. "במקום ליהנות מההצלחות שלהם, רבים דיווחו כי הם סבלו מן התחושה שהם איכשהו לא הצליחו לעמוד בציפיות הנעורים שלהם", מדווח ה- BBC. "תחושת העול הזאת - במיוחד בשילוב עם הציפיות של אחרים - היא מוטיב חוזר של ילדים מחוננים רבים."

shutterstock_736624609.png