15 סימנים מוקדמים למחלת הסרטן שאסור להתעלם מהם

לרוב, אם גילית משהו חריג במישוש השד – זה לא סרטן. ועדיין, כדאי לפנות לרופא אם שמת לב לאחד הדברים הבאים:

1. שינויים של העור באזור החזה והשדיים

אם שמת לב לקפלים או אזורים קעורים על השד, פטמות קעורות, הפרשות מהפטמה, אדמומיות או קשקשים על עור הפטמה או השד, כדאי לבדוק במה מדובר, רוב הסיכויים שהרופא ישלח אותך לבדיקת ממוגרפיה או ביופסיית רקמות.

2. נפיחות בבטן

אם היא לא עוברת תקופה ארוכה, מלווה באיבוד משקל או דימום, חובה לפנות לרופא. נפיחות קבועה יכולה להיות תסמין של סרטן השד, המעי הגס, מערכת העיכול, השחלות, הלבלב או הרחם. בהתאם לתסמינים אחרים קובעים בדיקה גינקולוגית, בדיקות דם, ממוגרפיה, קולונוסקופיה, CT או אולטרסאונד.

nefihot

3. דימום לא בזמן הווסת

לדימומים שמתרחשים לא בתקופת המחזור החודשי יכולות להיות סיבות שונות ומגוונות. עם זאת, חובה לבדוק אם לא מדובר בסרטן הרחם. אם הדימום מופיע אחרי שעברת את גיל הבלות, יש מיד לגשת לרופא.

4. נקודות חן

אם נקודת חן שינתה גודל, צורה, צבע או שהופיעו נקודות חן חדשות, יש לפנות לרופא מיד. אל תזניחי, מדובר בחשש לסרטן העור. יש לעבור בדיקה מדוקדקת.

5. דם בשתן או בצואה

אם תסמין זה ממשיך יותר מיומיים, חשוב להגיע לרופא לבדיקה. ברוב המקרים דם בצואה – סימן לטחורים. אך מעבר לכך זה יכול להיות סרטן המעי הגס. דם בשתן – סימן לסרטן שלפוחית השתן או הכליות. אבל אל תמהרי להיכנס לפאניקה, ייתכן ומדובר בדלקת של שלפוחית השתן או דרכי השתן.

6. שינויים בגודל של בלוטות הלימפה

בלוטות הלימפה נמצאות בכל האזורים בגוף, בדרך כלל הן בצורה עגולה או סגלגלה. דרכן עובר נוזל הלימפה המגיע מאיברי הגוף השונים. בדרך כלל בלוטות הלימפה גדלות כאשר יש דלקת בגוף, אבל הן יכולות להתנפח והופכות לרגישות בסוגים מסוימים של סרטן, למשל, במקרה של לוקמיה (סרטן הדם) או לימפומה. אם הנפיחות לא עוברת יותר מחודש, חובה לגשת לרופא.

7. בעיות בליעה

לא נורא אם זה קורה לפעמים. אבל אם זה קורה לעתים קרובות וזה מלווה בהקאה או איבוד במשקל, כדאי לעשות בדיקות כדי לשלול סרטן גרון, ושת או קיבה.
בדרך כלל כדי לבדוק זאת קובעים אנדוסקופיה, CT צוואר, בית החזה וחלל הבטן. ייתכן ותצטרכי לעבור צילום רנטגן תוך בליעה חומר ניגודי, כדי להדגיש את האיברים החשודים בצילום.

8. אובדן משקל

רוב הנשים חולמות להיפטר מהקילוגרמים העודפים. אבל אם לא שינית תזונה או תוכנית אימונים, ירידה במשקל יכולה להעיד על בעיות בריאות. במיוחד אם רזית ביותר מ-5 קילוגרמים.
ברוב המקרים זה לא קשור לסרטן. הסיבות האפשריות – לחץ או מחלות בלוטת התריס. אבל אסור לשלול גם סרטן הלבלב, המעי הגס או הריאות.

9. צרבת

לרוב הסיבה לכך היא אכילת יתר, שתיית אלכוהול מופרזת ולחץ. לפעמים כל שלושת הסיבות יחד. שנו את התזונה וחכו שבוע-שבועיים. אם הצרבת לא עוברת, יש לפנות לרופא.
צרבת ארוכה לעתים קרובות – תסמין של סרטן קיבה וגרון. גם אם הצרבת שלך לא נגרמה מסרטן, היא עלולה לפגוע ברירית הושת ולגרום להופעת תאים טרום סרטניים.

10. כתמים בפה

שימי לב שלא הופיעו לך בפה או על השפתיים נקודות צהובות, אפורות, לבנות או אדומות-בוהקות. במיוחד אם את מעשנת. כל אלה יכולים להעיד על סרטן של חלל הפה. פנו לרופא משפחה או רופא שיניים, כדי לעבור אבחון.

11. חום גבוה

אם החום עלה ולא עובר תקופה ארוכה ללא שום הסבר או מחלה אחרת, זה יכול להיות תסמין של לוקמיה או מחלה המטולוגית אחרת. אל תזניחו ביקור אצל רופא. לאחר בירור, הוא יפנה אותך לבדיקות רלוונטיות.

12. עייפות

ברור, שברוב המקרים היא מוסברת על ידי לחץ בעבודה או אורח חיים תובעני. אבל אם העייפות לא נעלמת, זו בעיה. יש לפנות לרופא, קודם כל אנדוקרינולוג, אם העייפות לא נעלמת גם אחרי מנוחה או נלווים אליה תסמינים נוספים, למשל דם בצואה. הרופאה יפנה אותך לבדיקות רלוונטיות.

ayef

13. שיעול

בדרך כלל השיעול עובר מעצמו אחרי שלושה-ארבעה שבועות. אם הוא נמשך יותר זמן, גשי לרופא. במיוחד אם את מעשנת או סובלת מקוצר נשימה. אם את משתעלת עם דם, יש דחוף לפנות לרופא.

14. כאבים

הסיבה לכאבים יכולה להיות קשורה למחלות שונות, בין היתר סרטן עצמות, מוח ואיברים אחרים בגוף. אם הגידול התפשט, הכאב יכול להיות בלתי פוסק. אם כאבים לא ברורים נמשכים יותר מחודש, יש לפנות לרופא.

15. כאב בטן ודיכאון

כאבי בטן יחד עם דיכאון יכולים להעיד על סרטן הלבלב. זה קורה לעתים רחוקות מאד, כך שאין צורך להילחץ. יש לחשוש מסרטן רק אם סרטן הלבלב הוא מחלה תורשתית במשפחה שלכם. אם כך, יש דחוף לגשת לרופא.