חוקרים בתחום האושר טוענים: חברים טובים עושים אותנו מאושרים ובריאים יותר!

לפעמים אנחנו רבים עם החברים שלנו, מקנאים בהם, או אפילו מרכלים עליהם. אז למה בעצם אנחנו טורחים להשקיע בחברויות?

כי החברים שלנו יכולים לגרום לנו לפרוץ בצחוק גם כשאנחנו בתקופה לא הכי טובה, כי הם שם לפרגן לנו ולהרים לנו כשיש לנו חדשות טובות, ומפני שיש להם תפקיד ראשי בכמה מהזיכרונות היקרים לנו ביותר. זה נכון שלפעמים גם מערכות היחסים האפלטוניות שלך יכולות להיות מסובכות, ועם זאת החברויות האלה מעשירות את החיים בדרכים משמעותיות מאוד.

בעוד שאת היתרונות האמיתיים של חברויות לא ניתן למדוד אי פעם (איך אפשר לחשב כמה שמחה החבר הכי טוב שלך הביא לך לאורך השנים?), מחקר אחרי המחקר מוכיחים כי לחברויות יש את הכוח לשפר משמעותית את האושר שלנו ואפילו את הבריאות. 

הנה כמה מהסיבות המועדפות עלינו שמראות למה אנשים זקוקים לאנשים:

האנשים המאושרים ביותר הם החברתיים ביותר

עדויות משכנעות לתופעה זו מגיעות מאד דינר ומרטין זליגמן, שני מומחים מובילים בתחום מחקרי האושר. כאשר הם השוו את האנשים המאושרים לאנשים הכי פחות מאושרים, הם מצאו שהקבוצה הראשונה הייתה חברתית מאוד והיו לה הקשרים החזקים ביותר. למעשה, יחסים חברתיים טובים היו הכרח לאנשים כדי להרגיש מאושרים. באופן דומה, פסיכולוגים אחרים כתבו כי הצורך להשתייך הוא "בסיסי".

אושר הוא מדבק

אם חבר שלנו מאושר, אנחנו גם נוטים להיות יותר מאושרים. מחקר של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, שחקר כ- 5,000 אנשים מעל ל- 20 שנה, מצא כי אושרו של אדם אחד מתפשט דרך הקבוצה החברתית שלהם, וכי האפקט יכול להימשך כשנה. מצד שני, עצב הוא לא מדבק: בעוד חבר מאושר יכול לשפר את הסבירות שלך להיות מאושר בכ- 15 אחוזים, חבר אומלל מוריד את הסיכויים שלך לאושר רק בכ- 7 אחוזים. מקסים!

friends

חברים עושים שיחות נפש - וזה עושה אותנו מאושרים

ברור, כשזה מגיע לשיחות חולין אפשר לדבר עם כולם, אבל כאשר יש משהו רציני שאתה רוצה לדבר עליו, תמיד יהיה חבר שהוא איש הסוד שלנו, שאליו אנו יכולים לפנות. זה חשוב כי לאנשים מאושרים יש יותר שיחות "מהותיות" מאשר שיחות חולין, על פי מחקר שנעשה ב- 2010 במדעי הפסיכולוגיה. מתי היתה הפעם האחרונה שהייתה לך שיחה משמעותית עם חבר? אם אתה לא זוכר, זה הזמן לקבוע עם החבר הכי טוב לשיחת נפש! 

אנחנו פונים לחברים כשאנחנו מתוחים

זה נכון במיוחד עבור נשים, על פי חוקרים באוניברסיטת קליפורניה. לפי המחקר, נשים מחפשות יותר תמיכה חברתית מאשר גברים כאשר הן מודאגות או לחוצות, וזה עשוי להסביר מדוע ללחץ יש השפעה גדולה יותר על בריאותם של גברים. 

החברים שלנו עוזרים לנו להרגיש אופטימיים

לדברי החוקרים, תמיכה חברתית יומית היא גורם מפתח בהרגשת אופטימיות. אופטימיות מגבירה את שביעות רצוננו מהחיים ומפחיתה את הסיכון לדיכאון. מחקר נוסף הראה כי כאשר אנו חשים שיש לנו תמיכה חברתית, תפיסת האתגרים החזותית שלנו משתנה בפועל, ומה שהיה נראה כמו פיל עלול להראות לנו כעכבר.

via GIPHY

חברויות משפרות את הבריאות שלנו

תן לנו לספור עבורכם למה!

1. אלה מאיתנו שיש להם תמיכה חברתית נוטים להתמיד בפעילות גופנית מעל לשנה.

2. אנשים שאינם "משולבים מבחינה חברתית" חווים ירידה בזיכרון במהירות כפולה מזו של אלה המשולבים חברתית יותר.

3. תמיכה חברתית מונעת דיכאון והתאבדות.

4. אנשים בודדים נוטים להיות בעלי לחץ דם גבוה יותר ובסיכון גבוה יותר למחלות לב, והם נוטים "לוותר" או "להפסיק לנסות" להתמודד עם לחץ.

החברים שלנו עוזרים לנו לחיות יותר זמן

זוכרים כשאמרנו שנשים מבקשות עזרה מחברותיהן יותר מגברים? מחקר שוודי מצא שכאשר גברים מקבלים תמיכה חברתית מספקת בזמן מלחיץ, הם נוטים לחיות זמן רב יותר מאלו שלא היה להם מישהו להישען עליו. יש עדויות רבות כי חברויות לא רק הופכות את החיים שלנו לטובים יותר, הם עושים אותם ארוכים יותר. סקירה של 148 מחקרים גילתה כי לאנשים עם קשרים חברתיים חזקים יש סיכון נמוך ב -50% לתמותה.

עכשיו כשאתה מרגיש אסיר תודה על החברים שלך, נצל את ההזדמנות כדי לנסות כמה פעילויות כיפיות על מנת לחזק את החברויות. תאמינו לנו, כולכם תקצרו את הפירות!