המחקר שכולנו חיכינו לו: אכילת פיצה יכולה לשפר את בריאותכם!

פיצה נחשבת לאחד המאכלים הנדירים: היא גם טעימה וגם בריאה. בדרך כלל אנחנו אוהבים אוכל שמנוני, מטוגן בשמן עמוק, מלא בסוכר, אבל הפיצה – יוצאת מן הכלל. כמה מרכיבים פשוטים ובריאים, כמות שומן נמוכה... אז מה הבעיה?

לא מזמן פורסם מחקר באיטליה שטוען שאכילת פיצה יכולה לגרום לסרטן. הייתם מאמינים איך הגיבו האיטלקים?

המחקר המקומם 

בהתאם למחקר המקומם, ברגע שאופים פיצה בתנור עם גחלים, יכולה להיווצר פליטה של קרצינוגנים, בנזואפירן ובנזואנרצן. שניהם יכולים להיווצר על החלקים השרופים של בסיס הפיצה או שהמקור שלהם יכול להיות העשן השחור שנוצר בתנור לא נקי. בהתאם למחקר זה, בפיצות שנדגמו, האחוזים של הקרצינוגנים היו גבוהים מאד ולכן, צריכה קבועה של פיצה יכולה לגרום לסרטן. מעבר לכך, שימוש בקרטוני פיצה העשויים מנייר ממוחזר יכול להיות מסוכן גם הוא: אם לפני המחזור כתבו על הנייר עם דיו מסרטן, הוא עדיין יכול להיות נוכח בקרטון גם אחרי המיחזור ועלול להשתחרר ברגע שהפיצה החמה באה איתו במגע.
כמובן, כולם נבהלו מאד.

המחקר האופטימי

כמה ימים אחרי ההכרזה על תוצאות המחקר, חברה אחרת בדרום איטליה עשתה בדיקות רנדומליות לפיצה בכמה מהפיצריות המקומיות וגילתה תוצאות שונות לחלוטין. אחוז החומרים המסרטנים היה ממש נמוך, הרבה פחות מהדיווח של המחקר הקודם ומתחת לכל הסטנדרטים הקיימים.

via GIPHY

האם ייתכן שמישהו עשה עלינו מניפולציה כדי להגן על כבודה של מלכת האוכל האיטלקי?

בגדול – אי אפשר לדעת מי צודק ומי טועה. ככל הנראה שני המחקרים צודקים. ברור שלאכול פיצה שרופה זה לא בריא כל כך, אבל אם הפיצה נאפת בתנור עצים נקי ואיכותי – פיצה עדיין נחשבת למזון בריא.

פיצה מפחיתה את הסיכוי לחלות בסרטן

בשנת 2003 עוד מחקר מדעי טען שאכילת הפיצה "מפחיתה את הסיכוי לחלות בסרטן". ההסבר – הליקופן, החומר שנמצא בעגבניות הוא אחד מאנטיאוקסידנטים החזקים והמפורסמים ביותר, הוא זה שמעניק לעגבנייה את צבעה האדום.

via GIPHY

בקיצור, תאכלו את הפיצה שלכם, אם אתם מודאגים, כדאי שתסירו את החלקים השרופים. ואם אתם עדיין מודאגים, הנה תכירו את לואיג'י קונדורו מנאפולי, שמספר שהוא כבר בן 93 ואוכל פיצה כל ימי חייו. אפילו הגיבורה של ג'וליה רוברטס אומרת בסרט "לאכול, להתפלל, לאהוב" שהיא מאוהבת בפיצה ונמצאת במערכת יחסים איתה.