20 הדברים שאנשים מצטערים עליהם לפני המוות

אחות אוסטרלית, ברוני וור עבדה מספר שנים עם אנשים גוססים ושוחחה איתם בחודשים האחרונים של חייהם. בשיחות עם המטופלים שלה היא גילתה על ההחמצות הגדולות ביותר בחיים שלהם – מסתבר שרובם הצטערו שעבדו יותר מדי ובילו מעט מדי זמן עם קרוביהם.

חוץ מזה, רבים כעסו על עצמם שלא היו מספיק אמיצים להיות הם עצמם ולהביע את הרגשות שלהם.

האם חשבתם פעם על מה תצטערו בסוף חייכם?

הרכבנו רשימה של הדברים הנפוצים ביותר שאנשים מצטערים עליהם בגיל מבוגר – אולי זה יגרום לכם לעשות משה שלא העזתם לעשות עד עכשיו.

(למחקרים נוספים וכתבות נוספות ניתן להציץ באתר הלימון)

1. לא דאגתם מספיק לגבי המראה שלכם

יפה

רבים מאיתנו מאד אוהבים לחפש מגרעות במראה של עצמנו, במיוחד בגיל צעיר. זכרו שהנעורים יפים בפני עצמם, אבל הם נעלמים במהרה.

2. לא למדתם שפות זרות

בגיל צעיר מאד קל ללמוד שפות. לכן, אם לא השקעתם בשיעורי אנגלית או שפה אחרת, תתחילו ללמוד אותה עכשיו.

3. לא הקשבתם להורים

בגיל צעיר נראה לנו שההורים לא מבינים כלום בחיים האלה. כאשר אנחנו מתבגרים, אנחנו מתחילים להבין שככל הנראה, הידע שלהם היה, איך לומר, אוניברסלי.

4. לא שמרתם על עור הפנים

קמטים, כתמי פיגמנטציה ואפילו סרטן עור – כל אלה תוצאות החשיפה לקרינה אולטרה-סגולה, קרינת השמש. יש להגן על העור מקרינה זו והוא יישאר צעיר ויפה לאורך זמן. חוץ מזה, אסור לשכוח שכל מיני הרגלים רעים, כמו עישון, גורמים להזדקנות מהירה והורסים את צבע עור הפנים.

ניתן לקרוא כיצד לטפל בכתמי פגמנטציה בכתבה זו באתר הלימון.

5. פספסתם הזדמנות לעשות משהו בזמן

אם יש לכם הזדמנות לעשות משהו שחלמתם עליו, עכשיו ומיד, אל תפספסו את ההזדמנות הזאת. אף אחד לא יודע, האם יתמזל מזלכם בפעם הבאה.

6.  לא דאגתם לבריאותכם

כאשר תהיו בני 60, תצטערו על כך שהשקעתם מעט מדי זמן בבריאות שלכם. הקפידו להיבדק פעם בכמה זמן.

7. כעסתם לשווא והתרחקתם מאנשים

אי אפשר למצוא חברים או את החצי השני אם כל הזמן יושבים בבית ומפחדים לצאת מהקליפה החוצה. רוב האנשים לא רוצים לפגוע בכם, תפסיקו להתגונן מאויבים דמיוניים.

angry

8. לא ידעתם לעמוד על שלכם

בהתחלה פחדתם מהילדים הבריונים בבית הספר, בהמשך פחדתם מהמנהל המלחיץ. אל תפחדו לתת קונטרה, אחרת לעולם לא תתמודדו עם הפחד שלכם.

9. עצרתם בחצי דרך

"תמיד חלמתי ללמוד לנגן על גיטרה ואפילו קניתי אחת, אבל...", "הגשתי בקשה לתחרות שירה והוזמנתי לאודישן, אבל נבהלתי ולא באתי..." תסיימו את מה שהתחלתם.

10. לא למדתם לעשות משהו ברמה הכי גבוהה

ללמוד לנגן על פסנתר בלי לדעת אף תו, לרוץ מרתון, ללמוד לבשל משהו מאד טעים או לזכור מה ההבדל בין מאנה למונה. תפתחו לפחות אחד הכישרונות שלכם לרמה של שלמות.

11. הייתם מודאגים מדי מדעתם של אחרים

דודות, דודים, חברים לעבודה, אמהות בגינה – לכל אחד יש דעה איך צריך לחיות. הקשיבו רק לעצמכם.

aher

12.  בזבזתם יותר מדי כסף

האם אתם בטוח צריכים עוד טלפון נייד, אבל בצבע ורוד? בזבזו את הכסף שלכם על כרטיסים לתיאטרון, מסעדה או חסכו כדי לטוס לחופשה. אספו חוויות, לא חפצים.

13.  לא סלחתם לחברים

יש אנשים שאחרי ריב אחד מפסיקים להיות בקשר עם חברים וקרובים, לכל החיים. השלימו איתם, החיים קצרים מדי כדי לבזבז אותם על כעסים ועלבונות.

14. לא הקפדתם על בריאות השיניים

מברשת שיניים וחוט דנטלי יעלו לכם הרבה יותר זול מטיפולי שיניים. גם הפרטוזות זה לא הדבר הכי כיפי.

15. לא יכולתם לעצור וליהנות מהרגע

אנשים צעירים לרוב חיים בקצב מטורף. זה לא רע, אבל לא כדאי לפעמים לעצור וליהנות מהרגע?

16. דאגתם בנוגע למשהו שעוד לא קרה

אתם דואגים לגבי דברים רבים ביום-יום וביניהם גם כאלה שלעולם לא יקרו. האם כדאי לנו לבזבז זמן על דאגות מומצאות?

17.  אף פעם לא הופעתם מול קהל

רוב האנשים בעולם חוששים להופיע מול אנשים אחרים. אבל אולי לפחות פעם אחת מומלץ להתגבר על הפחד ולהופיע מול קהל, גם אם מדובר במועדון קריוקי. גם אם לא ניחנתם בחוש שמיעה.

18.  לא הלכתם לאירועים רשמיים

נכון זה נשמע קצת מחושב, אבל הניסיון מראה שהיכרויות עם אנשים חשובים מאד קריטיים להתקדמות בקריירה. חוץ מזה, אף פעם אי אפשר לדעת במי תיתקלו במפגש כזה או אחר – אולי דווקא אותו בן אדם יעזור לכם להתחיל לעבוד בעבודת חלומותיכם.

19.  לא יכולתם לצחוק על עצמכם

אל תיקחו את עצמכם ברצינות. לפעמים, היכולת לצחוק על עצמנו נותנת לנו הזדמנות מדהימה להסתכל על אירועים מסוימים בצורה מפוכחת ולא לעשות טעויות בעתיד.

20.  פחדתם להביע את הרגשות שלכם

אנחנו מפחדים להודות ברגשות שלנו לאנשים אחרים, שומרים על הכעס בפנים, לא מספרים למישהו שאוהבים כי מפחדים מדחייה ולא מגלים לקרובים שלנו שהם פגעו בנו. פשוט תפסיקו לפחד ופשוט תעשו את זה. ספרו למישהו שאתם אוהבים אותה או אותו, גם אם אתם חוששים לקבל סירוב.

sirov