10 אמיתות על החיים מאת הגורו אושו

אושו הוא אחד מגדולי המורים הרוחניים של המאה האחרונה. הוא ידוע בעיקר כמי שפיתח את המדיטציות האקטיביות וכאחד המורים הרוחניים השנויים במחלוקת בעולם כולו, ובהודו עצמה.

לאחרונה חזר אושו לתודעה בעקבות הסדרה הדוקומנטרית "ארץ פראית מאוד" המשודרת בנטפליקס. אז אחריי ששמענו קצת "אמיתות אושו" מאלי פיניש בארץ נהדרת, אפשר לקבל טעימה קטנה גם מהדבר האמיתי.

 

1. התנסות

"תתנסו בחיים בכל דרך אפשרית – בטוב וברע, במר ובמתוק, בחשוך ובמואר, בקיץ ובחורף. אל תפחדו לחוות ולהתנסות, כי ככל שתתנסו יותר, כך תהפכו לבוגרים יותר."

2. אהבה

"בהתאהבות אתה נשאר ילד; באהבה אתה מתבגר. עם הזמן אהבה היא כבר לא מערכת יחסים, היא הופכת להיות מי שאתה, חלק מההוויה שלך. זה לא שאתה מאוהב – עכשיו אתה אהבה."

3. כאב

"הכאב הוא לא זה שעושה אותך עצוב, זכור זאת. כאן הטעות הנפוצה של רוב האנשים. הכאב בא כדי להתריא אותך, כי רק מתוך כאב אנשים הופכים להיות ערים יותר, כאשר הכאב חודר פנימה ופוצע אותם."

4. החיים ברגע ההווה

"העבר כבר לא קיים והעתיד עוד לא קיים: שניהם נעים לכיוונים שלא קיימים. אחד היה קיים, אך איננו קיים עוד, והשני עדיין לא התחיל להתקיים. האדם שחי באמת, הוא מי שחי מרגע לרגע."

5. יופי

"כאשר תתחיל לראות את היופי של החיים, הכיעור יתחיל להיעלם. אם אתה מתחיל להסתכל על החיים בשמחה, עצב מתחיל להיעלם. אתה לא יכול לחוות גן עדן וגיהינום ביחד, אתה יכול לחוות רק אחד מהם. זו הבחירה שלך."

6. הורות

"אם אתם הורים, פתחו את דלתות החיים עבור הילד שלכם, כך שיוכל לחקור את הלא נודע. אל תפחיד אותו מהלא נודע ואל תגרום לו לפחד מזה, תתמוך בו."

7. תחרות

"אין צורך בשום תחרות עם אף אחד. אתה עצמך, וכמו שאתה זה משולם. פשוט קבל את עצמך כפי שאתה."

8. אמת

"אמת היא לא משהו מחוץ לך שאתה צריך למצוא, זה משהו בתוכך שיש לגלות אותו."

9. טירוף

"החיים חוזרים על עצמם בהיסח דעת – עד שלא תהפוך להיות מודע, הכל יחזור על עצמו כמו גלגל."
 

10. גורל

"כל אדם מגיע לעולם הזה עם גורל ספציפי – יש לו משהו שהוא צריך להגשים בחיים האלה, להעביר מסר כלשהו, לסיים עבודה כלשהי. אתה לא נמצא כאן בטעות – אתה נמצא כאן מתוך משמעות. יש מטרה מאחוריך. השלם רוצה לעשות משהו דרכך."

לציטוטים מאת הדלאי לאמה אפשר לקרוא באתר הלימון