מחקר שכולנו חיכינו לו: אלכוהול מאריך חיים יותר מאימוני כושר

בדרך כלל אין כל כך הרבה אסוציאציות חיוביות עם המילה "אלכוהול". למשל המשפט המוכר "אם שותים לא נוהגים". אבל מה אם נספר לכם שאחד המחקרים גילה לאחרונה קשר חיובי בין צריכת אלכוהול מתונה ואורח חיים?

המחקר הוצג בכנס שנתי של אגודת המדענים האמריקאים על קלאודיה קאווס, נוירולוגית מומחית. קאווס טוענת ששתיית שתי כוסות יין או בירה ביום יכולה להאריך חיים. הסטטיסטיקה טובה יותר אפילו מאשר אצל אלה שמתאמנים באופן קבוע.

אלכוהול

קאווס והקולגות שלה ניתחו מידע שהתקבל במחקר ארוך טווח במכון לבעיות זיכרון והפרעות נוירולוגיות. המחקר בחן מעל 90 אנשים בני יותר מ-90 מאז שנת 2003. הם בדקו את סגנון החיים שלהם והרגלים שהיו קשורים לתוחלת החיים שלהם.
לפי ממצאי המחקר, אנשים שצרכו 2 כוסות יין או בירה ביום, צמצמו את הסיכון למוות מוקדם ב-18%. אלה שהתאמנו בין 15 ל-45 דקות ביום צמצמו את הסיכון רק ב-11%.

בירה

רוצים עוד הוכחה לכך שצריכת אלכוהול מתונה היא סוד לחיים ארוכים? בשנת 2017 התפרסם מחקר שגילה שמי שצורך אלכוהול בכמויות קטנות מוריד את הסיכון למות ממחלת לב, בהשוואה לאלה שלא שותים בכלל. במחקר זה נבדקו יותר מ-333,000 אנשים. הם נשאלו על הרגלי צריכת אלכוהול שלהם ואורח חייהם. נבדקים אלה היו במעקב במשך 8 שנים. הסתבר שצריכת אלכוהול קלה עד מתונה צמצמה את הסיכון שלהם למות ממחלת לב ב-25-30%.

בניגוד לכך, מחקרים אחרים מראים כי אלכוהול עשוי להגביר סיכון למחלת הסרטן ולמשקל עודף. לסיכום, כדאי לבצע מחקרים נוספים ומעמיקים  כדי להבין באמת עד כמה הגנים ואורח החיים שלנו משפיע על תוחלת החיים. ובכל מה שקשור לאלכוהול, חשוב לזכור כי היתרונות שנצפו במחקר לא באים לידי ביטוי אם צורכים כמות מוגזמת של אלכוהול.

בכל מקרה, המחקרים שלקלאודיה קאווס מוכיחים כמה שצריכת אלכוהול מתונה יכולה להוסיף לנו שנים לחיים. אבל עדיין, חשוב שלא לשכוח דברים נוספים כמו שאלכוהול מכיל הרבה קלוריות "ריקות". אז אם אתם רוצים להוריד במשקל, כדאי להפחית בצריכתו. וכמובן לשתות בבטחה ולא לנהוג אם שותים!