אם בחרתם באחד המקצועות האלה האופי שלכם הולך להשתנות...

בהתאם למחקרים סוציולוגיים, בן אדם מבלה בעבודה יותר משליש חייו, כאשר עובד לפחות 40 שעות בשבוע. כמובן, כל מה שאנחנו עושים לאורך כל כך הרבה זמן, משפיע עלינו ועל האופי שלנו.

נכון שהמקצוע שלנו משפיע עלינו לחיוב, אבל גם לשלילה – עיוות מקצועי של אישיות. למשל, איש עסקים לא מפסיק לבדוק מייל גם בחוף הים ואיש צבא ממשיך להתייחס לקרובי משפחתו כאל הפקודים שלו.

איש/ת צבא

להיות איש צבא משפיע לא רק על האדם עצמו, אלא על כל משפחתו. כל המשפחה שלו חיה בתנאי משמעת קשוחה. אי אפשר לבלבל בין ילד שגדל במשפחה של איש צבא לבין ילד של אדריכל או עיתונאי. כבוד, ערך עצמי ומצב גופני מצוין, הם יתרונות גדולים של המקצוע, אבל עם הזמן אצל אנשי צבא מתפתחות קשיחות וציניות ונעלמת היכולת לחוש חמלה. אנשי צבא חייבים להיות אובייקטיביים ולנתח מצבים מסוימים באמצעות ההיגיון בלבד ולא בעזרת חמלה ואהבה לזולת. לכן מאד קשה להם להישאר רכים וטובי לב גם עבור המשפחה שלהם.

איש צבא

איש/ת רפואה

מקצוע בתחום הרפואה בדרך כלל לוקח בחשבון שכל יום אותו בן אדם נתקל בסבל, כאב ומוות, מה שמפתח תגובת נגד בצורה של סגירות, קרירות וציניות. הומור רפואי כידוע מאד שחור והוא מגננה פסיכולוגית ששומרת עליהם מסטרס ופחד. ההרגל לא להראות את הרגשות ולהתייחס לכל דבר בהיגיון גורמים לסגירות וחוסר רצון לחלוק את הבעיות האישיות שלהם. רופאים תמיד רגילים להיות מוכנים, גם פיזית וגם פסיכולוגית, כדי להיות מסוגלים לעזור.

מורה

מורה מקצוע יודע לנהל ביד רמה קבוצה של ילדים. עם השנים, מתפתחת אצלו קשיחות, שתלטנות, שמרנות, נטייה למונולוגים וחשיבות של ערכים פורמליים. כאשר הוא עובד כל היום עם ילדים, הוא מתחיל להתייחס באותה צורה גם למבוגרים: לסייע, להכין הכל מראש, להסביר 10 פעמים, להגיש הכל, ללעוס ולהכניס לפה.

מורה

איש/אשת עסקים

נתחיל מזה שבמקרה הספציפי לא מדובר במקצוע אלא באורח חיים וחשיבה. לעתים קרובות המקצוע של איש עסקים לא מאפשר לו להתפשר. כדי להגיע להצלחה בעסק, העבודה צריכה לתפוס את המקום המרכזי בחיים. זו הסיבה שאיש עסקים עובד בלי הפסקה כל הזמן, תוך שהוא חושב על העסק. מדובר בהתפתחות אינסופית ללא מטרה מוגדרת ולכן גם האיש עצמו נמצא בתהליך חיפוש עצמי מתמיד ודורש את אותו הדבר מהסובבים אותו. בגלל שהוא נמצא בחיפוש מתמיד, איש עסקים לא תמיד יודע למה הוא עצמו זקוק ולא העסק שלו.

עורך/ת דין

מקצוע זה מתאים רק לאנשים יציבים מוסרית, כי במקרים רבים מופעל עליהם לחץ פסיכולוגי. כמו כן, מאד נפוצה כאן תרבות ההשתקה. לא מדברים על בעיות ולכן אם עורך הדין עצמו זקוק לעזרה, נדיר שהוא יפנה לבקש אותה. זה מוביל לסיכון היווצרות של דיכאון וחרדה. ואילו הקריירה המוצלחת דורשת לחשוב כמו בן אדם פסימי, כלומר לדעת לנבא את כל הכישלונות האפשריים. לעתים קרובות מאד עורכי דין פשוט נשחקים בעבודה שלהם.

עורכת דין

רואה חשבון

רואי חשבון מתקשים לעשות "סוויץ'" מעבודה לחיים אישיים: הם כל כך רגילים לעבודה מרוכזת עם מספרים, שאפילו יש בדיחה כי רואה חשבון זו אבחנה. יש להם אהבה לפרוטוקול, דקדקנות, שנים של עבודה מונוטונית לא עוברות סתם, הם הופכים לאנשים מאד פדנטיים ואפילו נודניקים. רואי חשבון מאד מסודרים ורגילים לעשות הכל לפי לו"ז מפורט. הם מתכננים מאד בקפידה את התקציב המשפחתי וכמובן גם הבית שלהם מתוקתק.

רואה חשבון

עיתונאי/ת

עיתונאים תמיד נמצאים במרכז העניינים, לעתים קרובות הם רואים דברים לא נעימים ואף מפחידים אשר יכולים להשפיע על מצבם הנפשי. חוץ מזה, הם לא יכולים להתנתק ממה שקורה כי כל מידע חדש מתקבל כנושא אפשרי לכתבה או תחקיר. עבודת עיתונאי כוללת קשרים עם אנשים שונים, לא תמיד הם נעימים ומעניינים. לפעמים העיתונאי לא יכול גם להביע את דעתו בחופשיות. העבודה בסופי שבוע, לילות גורמים לחוסר שינה ושוחקים מאד מהר.

פסיכולוג

לעתים קרובות אנשים הולכים ללמוד פסיכולוגיה כדי ללמוד להתמודד עם עצמם. פסיכולוגים רבים חוקרים ומנתחים בעיות של אחרים כדי למצוא שורשים של הבעיות של עצמם. כאשר הם בוחרים להעביר דרכם סבל ובעיות של אחרים בעבודה, הם מסתכנים בשחיקה אמוציונלית. מקצוען מבין שרווחתם ומצבם הנפשי של המטופלים שלו תלויים בתפקודו. אחריות כזאת עלולה לגרום לחרדות ופחד לעשות טעויות.

פסיכולוג

פרילנסר

בדרך כלל זה בן אדם תקשורתי מאד עם משמעת עצמית מברזל. אבל הכנסות לא יציבות והיעדר זכויות סוציאליות יוצרים מצב קבוע של חוסר בטחון. לרוב הפרילנסרים עובדים מהבית וזה לא מאפשר להם להתנתק ולעבור ממצב בית למצב עבודה, הם עובדים שעות נוספות וכל הזמן חושבים על הפרויקטים. לכן, דווקא הם חייבים ללמוד לשנות מיקום ואווירה כדי לסייע לעצמם להירגע נפשית.

אדריכל

מדובר במקצוע של מכורים לעבודה. הם ממש עובדים מסביב לשעון ומעגל החברים שלהם מורכב מאדריכלים כמוהם, כי עם אנשים אחרים הם לא תמיד מוצאים שפה משותפת. עומס רגשי, תחושת אחריות מופרזת, ויכוחים עם לקוחות ומשברים יצירתיים בשילוב עם קצת מאניה לעתים קרובות מובילים לדיכאונות.

אדריכל