מיתוסים על בריאות שהאמנו להם כל החיים והגיע הזמן להפריך!

יש כל כך הרבה מידע מגוון הקשור לתחום הבריאות שדי קשה להחליט – האם לאמץ או להפריך. למשל  שקריאה באור חלש פוגעת בראיה או שאם יושבים על האסלה בשירותים ציבוריים, אפשר להידבק במשהו. אגב, שתי העובדות האלה הן מיתוסים.

בואו נראה, למה כן אפשר להמשיך להאמין ומה צריך להפריך ומיד.

1. אוכל טרי תמיד בריא יותר מאוכל קפוא

מיתוס זה ידוע לכולם. מצד אחד אין מה להתווכח איתו, אבל המחקרים טוענים אחרת. בפועל, פירות וירקות קפואים בעלי אותם ערכים תזונתיים כמו הטריים. הרי כאשר מקפיאים אותם כל התכונות נשמרות, בתנאי כמובן שמקפיאים אותם נכון ובצורה מוקפדת.

pic111

2. אם אוכלים לפני שתיית אלכוהול, זה ימנע את ההשתכרות

רבים מכם היו בטוחים שאם אוכלים משהו לפני ערב שתייה, זה יציל אותנו מהשתכרות. בפועל זה הפוך. האוכל מסייע לגוף שלנו לספוג אלכוהול. נכון, הוא מאט את מהירות הספיגה בדם, אבל לא עוצר את תהליך ההשתכרות.

 

3. לוקחים משככי כאבים רק אם כואב מאד

לא ברור מאיפה הרעיון שמשככי כאבים נוטלים רק כשהכאב כבר בלתי נסבל, בכל מקרה זו הטעיה ויש ליטול משככי כאבים ברגע שהכאב מתחיל, ואפילו לפני אם אתם סובלים ממחלות כרוניות.

4. חילוף החומרים אצל אנשים מלאים איטי יותר מזה של אנשים רזים

רבים בטוחים שאם לבן אדם יש משקל עודף, חילוף החומרים שלו איטי. החוקרים טוענים הפוך. מתברר שחילוף החומרים אצל אנשים מלאים אפילו טוב יותר מאשר אצל הרזים.

pic222

5. קריאה באור חלש פוגעת בראיה

נכון, זה קצת מבאס לקרוא באור חלש, אבל זה לא אומר שאם אנחנו נקרא באור כזה אנחנו נפגע בראייה שלנו. מדובר במיתוס. תאורה חלשה מפריעה למקד את העיניים, אבל לא פוגעת בראייה.

 

6.  אור המסכים פוגע בעיניים

מאד קשה לדמיין את עצמנו ללא מסכים היום. אבל מה עושים עם המיתוס שטוען שאור המסכים מאד פוגע בעיניים ובבריאות בכלל. למרבה המזל, במציאות, המסכים מפרישים ממש מעט קרינה וזה לא מסוכן לבריאות. כמו כן, זה גם לא פוגע בראייה.

 

7. שמפו ומרכך יכולים להציל שיער מפוצל

אף שמפו או מרכך הכי יקר לא מסוגל להציל שיער שקצוותיו מפוצלים. הם יכולים רק להפוך אותם לחלקים באופן זמני. הפתרון היחיד – לגזור.

8.  גברים חושבים על יחסי מין כל 7 שניות

אם גברים באמת היו חושבים על יחסי מין כל 7 שניות, איך הם היו יכולים לעבוד, לעסוק בספורט, לפתור בעיות שונות ובכלל לחיות? ברור, מדובר במיתוס. בפועל, גברים חושבים על יחסי מין הרבה יותר מנשים אבל כל 7 שניות? ממש לא.

9. בן אדם יכול לפתח עמידות לאנטיביוטיקה

עמידות לאנטיביוטיקה יכולים לפתח חיידקים אבל לא אדם עצמו. זו הסיבה שהתרופה מפסיקה לעבוד, אם נטלתם אותה במשך הרבה זמן ולעתים קרובות.

10.  ויטמין C מגן מצינון

בתקופה של שפעת רבים ממליצים לאכול לימונים כי הם עשירים בויטמין C, מה שישמור מהמחלה. בפועל, ויטמין C מחזק את המערכת החיסונית, אבל הוא לא יציל אתכם מצינון ולא יקל על התסמינים שלו.

11.  אחרי אמבטיה ארוכה מופיעים על אצבעות הידיים קמטים בגלל שהמים נספגים בעור

בטח רבים מכם שאלו – מדוע עור כריות האצבעות לאחר אמבטיה הופך למקומט? אם מישהו מכם חשב שזה קורה בגלל המים שנספגים בעור, זה לא כך. העור מתקמט בגלל היווצרות של כלי הדם, כתוצאה מתגובת מערכת העצבים הווגטטיבית.

pic333

 

12. אנטיביוטיקה מרפאת צינון

אף פעם, ותזכרו זאת, אתם לא תצליחו לרפא צינון עם אנטיביוטיקה. זה שקר. צינון זו מחלה ויראלית, אנטיביוטיקה מטפלת רק במחלות חיידקיות.

13. אם בן אדם בלע רעל, צריך לגרום לו להקיא

אנחנו רגילים לחשוב שבכל הרעלה חשוב לגרום לאדם להקיא וזה יקל עליו. אבל אם בלעתם רעל, אל תעשו זאת ללא קבלת הוראות מרופאה. רעלים רבים בעלי הרכב חומצי או בסיסי. לקיבה שיש בה הרבה חומצה יהיה קל יותר להתמודד איתם מאשר לגרון או לוע.

14. אין ללקק פצעים

אם נחתכתם ומיד באופן אינסטינקטיבי ליקקתם את הפצע, אל תעשו זאת שוב. כאשר אתם נוגעים בפצע עם הפה והלשון, אתם מעבירים אליו חיידקים מחלל הפה.

pic444

15.  שלשול בצבע ירוק – משמעות הדבר שלבן אדם יש זיהום במעיים

רוב הסיכויים שהתובנה הזאת מגיעה אלינו מסרטי אימה (למשל זומבי), כי במציאות צבע השלשול לא מצביע על זיהום אלא תלוי בכמות החלבון בדם.

16.  מקלחת קרה עוזרת להתפכח

יש לא מעט שיטות להתרענן אחרי ערב שתייה, אבל לא כולם יעילים. למשל, העצה המוכרת "לעשות מקלחת קרה כדי להתפכח" בפועל לא עובדת. אלכוהול מוריד עוד יותר את חום הגוף, אף על פי שהתחושה הפוכה. חוץ מזה, מקלחת קרה יכולה להיות סיבה להיפותרמיה ועילפון.

17.  בן אדם מרגיש כאב חד בזמן התקף לב

רבים בטוחים שבזמן התקף לב בן אדם חש כאב חזק. בפועל, את רוב התקפי הלב לא ניתן להרגיש בכלל ואם יש כאב, הוא מזכיר יותר כאב שיניים או צרבת.

18.  אנחנו מצטננים בגלל קור

לעתים קרובות אפשר לשמוע שמישהו הצטנן כי היה לו קר מאד. בפועל אף אחד לא מצטנן בגלל קור. כל העניין קשור למערכת החיסונית שנחלשת ולא עומדת במתקפת הוירוסים. הקור רק מזרז את המחלה.

19. קפה מסוגל לעצור את גדילת העצמות אצל ילדים

אין הוכחה לכך בכלל. לכן צריך להפסיק להאמין לזה. אולי המציאו אותה כדי שהילדים לא ישתו הרבה קפה?

20.  אוכל אורגני לא מכיל חומרי הדברה

היום אוכל אורגני באופנה, אבל רבים מגזימים ומניחים שאין בו בכלל חומרי הדברה והוא מזין יותר מאוכל אחר. בפועל, אוכל אורגני יכול להכיל חומרי הדברה שלפעמים מזיקים אפילו יותר מהתחליפים הסינטטיים שלהם.

pic55

21.  הריון גורם לנשים להיות טיפשות יותר

בזמן ההריון מוח האישה עובד אפילו טוב יותר. לא ברור מאיפה הגיע המיתוס המוזר שההריוניות מאבדות מחוכמתן.

22.  יוגורט משפר את תפקוד מערכת העיכול

אם מתחילות בעיות עם מערכת העיכול, כולם ממליצים לאכול יוגורטים. האם היוגורטים כל כך יעילים וטובים לנו? כן, יש בהם חיידקים בריאים, אבל לרוב השמועה על יעילות שלהם מוגזמת. בגוף שלנו פועלים מיליוני חיידקים אחרים ויוגורט מכיל הרבה סוכר.

23.  באוכל משומר יש פחות ויטמינים

משום מה נוטים לחשוב שבשימורים כמעט ואין ויטמינים. בפועל, השימורים שומרים גם על נוטריינטים ולכן הם טובים לנו.

pic666