תשכחו מקונדום: 10 אמצעי המניעה ההזויים ביותר

ברוב הזמן, התחושה היא שגלולות וקונדומים קיימים מאז ומעולם. התרגלנו לקלות שבבחירה באמצעי המניעה המתאים לנו ביותר.

 אבל מהר מאד שכחנו איך זה היה פעם, כאשר הרפואה לא הייתה כל כך מתקדמת ועדיין היה צריך להישמר מהריון לא רצוי.

פרוסת לימון

שימוש במיץ לימון – אחת מהשיטות העתיקות ביותר להגנה מהריון בלתי רצוי והיא מוזכרת אפילו בתלמוד. נשים היו מספיגות ספוג במיץ לימון ומחדירות אותו לתוך הנרתיק כדי ליצור מחיצה בין נוזל הזרע לצוואר הרחם. יש גרסה שאומרת שזו הייתה השיטה העדיפה על המאהב המפורסם, ג'יאקומו קזנובה (חבל, כי בטח הוא לא ידע שצריך גם להתגונן בפני מחלות מין שונות).
הטענה הרווחת היא שחומצת לימון משמידה את הזרע. בפועל, לא רק שהשיטה הזו לא בטוחה, היא גם פוגעת ברובד החיידקים בנרתיק.

לימון

קוקה-קולה

שיטה מאד פופולרית בארה"ב בשנות ה-50 של המאה ה-20. החומצה הפחמנית בתוך המשקה הייתה מחסלת את נוזל הזרע ובבקבוק עצמו השתמשו כדי להחדיר את הנוזל פנימה – פשוט ניערו אותו ופתחו. אף אחד לא הצליח להוכיח את יעילות השיטה.

קולה

כספית

נשים סיניות היו מפסיקות הריון בלתי רצוי באמצעות שתיית כספית מותכת. אגב, באותן שנים הכספית הייתה אחת התרופות הפופולריות ביותר שטיפלה  גם באקנה וגם במחלות מין. מצד אחד – אחלה תרופה, יעילה מאד, מצד שני – יש פגיעה בכליות ובמערכת העצבים. בקיצור, מי שבאמת ניסה לטפל בעצמו בצורה הזו, היה מת במהרה.

מעיים של בעלי חיים

הקונדומים ראשונים נכנסו לשימוש במאה ה-17, הם נעשו מחומרים לא הכי כיפיים לשימוש. פופולריים במיוחד היו אלה העשויים ממעיים של בעלי חיים: חזיר או טלה. כדי שהם יהיו רכים יותר, הם בושלו בחלב. עד המאה ה-19 הקונדומים נחשבו למותרות והיו בשימוש במעמד העליון בלבד. פשוטי העם לא היו מודעים לקיומם וגם חשוב לציין שהם היו יקרים מאד. למשל, כדי להרשות לעצמה לקנות קונדום, יצאנית הייתה צריכה לעבוד מספר חודשים. וגם אז, הם נועדו לשימוש רב פעמי.

קונדום

צואת התנינים

טוענים שהראשונים שהחלו להשתמש במניעת הריון היו המצרים העתיקים. הם ערבבו צואת תנינים יבשה עם דבש והחדירו את התערובת לתוך הנרתיק כדי שנוזל הזרע לא יעבור לאזור הרחם. ההסבר לכך מופיע במסמך פפירוס משנת 1850 לפני הספירה.
גם במאה הראשונה לספירה בהודו נשים השתמשו בצואת בעלי חיים. רק במקום התנינים היו פילים ובמקום דבש – מלח גס.

התעטשות

ביוון העתיקה האמינו שכדי לא להיכנס להריון, האישה צריכה לעצור נשימה (לא מסופר לכמה זמן). בסיום האקט חובה להתעטש מאד חזק ומכל הלב. אגב, אותו רופא בשם סוראנוס טען שאסור לקיים יחסי מין בזמן המחזור החודשי, אם הזוג לא מעוניין להביא ילדים לעולם מאחר והיה בטוח שמדובר בתקופה שהסיכוי להיכנס להריון אז הוא הגבוה ביותר.

אפצי

אבנים חמות

עוד שיטת אקסטרים למניעת הריון לא רצוי במצרים העתיקה הציעה לנשים להתיישב מיד אחרי יחסי מין על אבנים חמות. באירופה של ימי הביניים שיטה זו שודרגה לחליטת צמחים רותחת. את האדים היה צריך לכוון לאזור הנרתיק באמצעות צינור מיוחד. במקרים רבים נשים חטפו כוויות קשות.

פעילות גופנית מאומצת

בברית המועצות אחת השיטות הפופולריות למניעת הריון הייתה הפלה טבעית שעודדו ע"י פעילות גופנית. נשים קפצו עם שק תפוחי אדמה על הכתפיים, עשו אמבטיות עם מים רותחים ונתנו לעצמן מכות לבטן כדי שיתחיל הדימום.

תמצית אשכי בונה

שיטה מקובלת בקנדה. את אשכי הבונה ייבשו ולאחר מכן עירבבו ביחס מסוים עם אלכוהול. טענו שאם שותים את התמצית, בטוח לא יהיו ילדים (אבל כנראה יהיה אולקוס).

בונה

נראה שבעולם המודרני כל אישה יודעת איך להגן על עצמה מהריון לא רצוי וממחלות מין. בפועל, בערך לשליש מהנשים במדינות העולם השלישי בכלל אין גישה לאמצעי מניעת הריון עכשוויים.