12 מזונות שתמיד חשבתם שלא בריאים לכם ומסתבר שהם לא כאלה נוראים

ליהנות מארוחה טובה זה משהו שכולנו מאוד אוהבים לעשות, אבל עם זאת, לרוב לארוחה מושחתת מתלווים רגשות אשם ושאלות אם זה באמת טוב עבורנו. ישנם לא מעט מזונות שכולנו יודעים שהם לא בריאים לנו, אבל מסתבר שהם לא באמת כאלה נוראיים.

ההתעסקות התקשורתית סביב המזונות הללו ואינטרסים אחרים, גורמים לנו לחשוב שהם באמת לא בריאים לנו, אבל זה לא באמת נכון.

 

1. מזונות שומניים

מזונות שומניים לא באמת לא בריאים לנו, למרות מה שכולנו חושבים. הם בעצם מספקים לנו אנרגיה שמאוד חשובה לנו, הכל תלוי איזה סוג של שומן אנחנו צורכים. מחקרים הוכיחו כי דיאטת המבוססת על שומנים, הרבה יותר בריאה לנו מדיאטה המבוססת על פחמימות לדוגמה. לכן צריך להבין שישנם שומנים טובים וחשובים וכמובן שהכל צריך להיעשות במידה.

 

2. גלוטן

היום זה נהיה מאוד אופנתי לא לצרוך גלוטן, אבל בניגוד למה שרובנו חושבים הגלוטן לא באמת לא בריא עבורנו. רק אחוז אחד מאוכלוסיית העולם סובל ממחלת הצליאק ולו גלוטן אכן לא בריא, אך עבור 99 האחוזים הנותרים, הוא לא כל כך נורא. שוב פעם, הכל תלוי בסוג הגלוטן שאנחנו צורכים וכמובן בכמות שאנחנו צורכים ממנו.

 

3. ביצים

הורגלנו לחשוב שביצים מכילות כמויות גדולות מאוד של כולסטרול, דבר שמשפיע על רמת הכולסטרול בדם שלנו. אך בעצם כמות הכולסטרול בביצה, ממש לא מהווה השפעה גדולה על רמת הכולסטרול שלנו, כי בכל ביצה יש 185 מ"ג כולסטרול ולאחר שהיא מתעכלת עוד נשאר הרבה פחות.

d2.jpg©webmd

4. קפאין

התדמית של מוצרים המכילים קפאין, כבר הרבה מאוד זמן  שלילית. ישנן טענות שהוא משפיע על הגדילה ושהוא באופן כללי לא מאוד בריא. אבל המציאות היא שאדם בוגר יכול לצרוך בבטחה עד 400 מ"ג של קפאין ביום ועדיין להישאר לגמרי בריא.

 

5. מים מוגזים

ישנן לא מעט טענות כי שתייה של מים מוגזים, יכולה לגרום לאבנים בכליות. אבל האמת היא שמים מוגזים, כל עוד הם לא מכילים חומרים נוספים, הם כמו מים רגילים שהוסיפו להם פחמן דו חמצני והם ממש לא סופחים שום סידן מהעצמות כמו שנהוג לחשוב. תהליך ההגזה של המים, בסך הכל מוסיף להם בועות ולא סוכרים קלוריות או קפאין כמו שישנם כאלה שחושבים. כמובן שישנם מותגים המוסיפים למים המוגזים גם סוכרים, נתרן או ויטמינים שונים, לכן מומלץ שתקראו את התווית לפני שאתם שותים.

 

6. גבינה

השנים האחרונות עשו לא מעט אבל לגבינות ולמוצרי החלב באופן כללי. ישנם אפילו טענות שנשמעות על כך שגבינה יכולה להיות ממכרת בדומה לסמים קשים. אבל כל האמירות האלה ממש לא נכונות והן מתבססות על מחקרים מזויפים שאינם נסמכים על תגליות ועובדות.

d3.jpg©webmd

 

7. ממתיקים מלאכותיים

ישנן טענות כי צריכה של ממתיקים מלאכותיים מסוימים, יכולה לגרום לסרטן. אבל מחקרים בתחום המזון שנעשו על ממתיקים מלאכותיים, הוכיחו שהם לא כאלה נוראיים עבורנו כל עוד צורכים אותם במידה.

 

8. מלח         

הסברה הנפוצה ביותר היא שמלח ממש לא בריא עבורנו וצריך לצרוך ממנו כמה שפחות. אבל מסתבר שצריכה של מלח בכמויות מדודות, יכולה להיות בריאה דווקא עבורנו. ניתוח שנעשה בשנת 2011, הכלל שבעה מחקרים שכללו יותר מ- 6,000 נבדקים, לא הצליחו להוכיח את הקשר שבין הפחתה של שימוש במלח לבין הסיכון של אנשים לחטוף התקף לב, שבץ או חלילה מוות, בקרב אנשים שסבלו מלחץ דם גבוה.

 

9. פחמימות

הרבה אנשים מתייחסים לפחמימות כמזון שממש לא בריא עבורנו, אבל זה גם לא ממש מדויק. אולי תזונה המתבססת על פחמימות ריקות בלבד לא כל כך טובה לנו, אבל ישנם לא מעט פחמימות כמו אורז, תפוחי אדמה, בטטה ועוד שלגמרי חיוניים עבורנו וגם מספקים לנו לא מעט אנרגיה.

 

10. דגים

ישנם אולי סוגים מסוימים של דגים שיכולים להכיל כמות גבוהה של כספית, אבל מדובר לרוב על דגים טורפים כמו דגי טונה או דג חרב או כרישים. רוב ארגוני המזון הבינלאומיים דווקא מאוד ממליצים על צריכה קבועה של דגים ומאכלי ים אחרים.

 

11. בשר אדום

רבים טועים לחשוב שבשר אדום לא בריא עבורנו, כי הוא בעל שומניות רבה ומכיל שומן רוויי היכול לגרום לסתימת עורקים. אבל צריכה מבוקרת של בשר אדום בקרב אנשים בריאים, דווקא מאוד חיונית עבורנו ומהווה מקור טוב של חלבון, ויטמינים ומינרלים.

d1.jpg©webmd

 

12. לחם לבן

טוענים כי לחם לבן הוא חסר כל ערך תזונתי ובעצם נחשב למעדן ולא למזון בריא. אז אומנם ללחם לבן יש פחות ערכים מלחם מלא או מלחמים מקמחים אחרים, אבל זה ממש טעות לחשוב שהוא נטול ערכים תזונתיים. ההבדל הוא ביכולת של הגוף שלנו לפרק את הקלוריות שמצטברות כתוצאה מהאכילה.

מסתבר שיש לא מעט מאכלים שחשבנו שממש לא טובים לנו, אבל זה ממש לא אסון אם נאכל אותם. אז אולי כדאי להפסיק להקשיב רק לטרנדים ולהקשיב יותר למה שהגוף שלנו דורש וצריך.

 

צפו: 12 טריקים פסיכולוגיים פשוטים שיעזרו לכם בחיי היום יום

צפו: סרטון המוטיבציה שישנה לכם את החיים

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים:

צפו: האשליה האופטית שתשגע לכם את המוח