האם בית הספר נועד ללמד? לחנך?

החופש הגדול מתחיל ממש עכשיו, נגמרה עוד שנת לימודים. חוץ מתעסוקה לשעות הבוקר - מה בעצם קיבלו הילדים שלנו? רבים מההורים חושבים שבית הספר קיים כדי להקנות ידע לילדים. האמנם? שבו רגע עם הילדים שלכם ושאלו אותם מה למדו השנה. בחרו נושא אחד מכל מה שיגידו, ושאלו אותם כמה שאלות. האם הם יודעים? הם הם זוכרים? מבינים מה שלמדו? הלוואי. יש סיכוי שתגלו שרוב מה שנדחס למוח פרח ממנו דקה אחרי הבחינה, ובטח לא ישאר איתם לשנה הבאה.

יש הורים שמקווים שבית הספר יקנה לילדים חינוך, הרגלים, ערכים. החופש הוא הזדמנות מעולה לבחון את זה. הסתכלו על הילדים שלכם במהלך החופשה - איך הם מנהלים את זמנם? איזה בילויים הם מעדיפים? איך הם מתנהגים? האם כל אלו עולים בקנה אחד עם מה שלימדו אותם בבית הספר? בואו נחשוב על כמה דוגמאות:
האם הילדים קוראים ספרים? בית הספר מלמד אותם להוציא מידע מספר, ואף מלמד ספרות. האם הילדים התרגלו לקרוא? האם, לחילופין, למדו לחפש מידע באינטרנט, או שהם עדיין מבקשים מכם תשובות לשאלות כמו "עד מתי פתוחה הבריכה?" או "איך אני מגיעה מהקניון הביתה?"

השאלה הערכית רגישה עוד יותר. מערכת החינוך "מטיפה" לערכים בין אישיים רבים ונאצלים: ואהבת לרעך כמוך, אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך, כבד את אביך ואת אמך... נו? זה קיים בחיים שלהם? הם לא גומרים את המים החמים במקלחת בלי לאמר מילה? הם מרוקנים את המדיח כדי שלהורים יהיה יותר קל?

אז מה בעצם קרה להם בשנה שחלפה?

הם גדלו. פיזית. הם צריכים למצוא את מקומם בעולם עם הגודל החדש שלהם, בגיל החדש שלהם, במערכת החברתית המתאימה למצב החדש הזה של "גדולים בשנה". ולכל שנה, מכיתה א' ועד כיתה י"ב, יש משמעות.

החברים שלהם השתנו. יתכן שהם עם אותם חברים עוד מהגן, או שהכירו השנה חברים חדשים לגמרי. יתכן שהגרעין הקרוב נשאר אבל בוודאי נוספו או נשרו ילדים מהחבורה. שימו לב לזה, ההשתנות הזו היא השתקפות של משהו בילדים שלכם. חישבו מה זה שהשתנה, והאם השינוי הזה מבורך או לא כל כך.

תחומי הענין שלהם השתנו. הבילויים, צריכת הכסף, זוללי הזמן - הם לא בדיוק כמו בקיץ הקודם. ההבדלים האלו, קטנים או גדולים, מראים לכם מה חשוב לילדים שלכם עכשיו. העדיפויות שלהם, הדגשים שלהם - הם מראים לכם מה ספגו בשנה שחלפה בבית הספר, ואיך זה התעכל אצלם.

כל הדברים האלו לא קשורים לבית הספר, הם קשורים בעיקר למעגלים שסביבם - החברים, החברים של החברים, המורים וההורים. אתם. גם האחים. את זה מקנה בית הספר - את היכולת להיות במעגלים האלו, תחת השגחה, חלק מהיום. המעגלים האלו מפרים את הילדים, מזינים אותם, והילדים מתפתחים ומשתנים. החופש הוא הזדמנות פז לראות מה יצא מהם אחרי שנה בבית הספר, ואם צריך - לעשות כיול ודיוק של מסרים. בכל זאת - הם ילדים שלנו, לא של המורה.