מגע גופני – למה הוא כל כך חשוב לנו?

כבני אדם, אנו משתוקקים ליצור מגע פיזי, כאשר למעשה, קיום המין שלנו מחייב מגע כזה! בנוסף, הקשרים שאנחנו יוצרים, נעשים באמצעות מגע פיזי אשר מהווה בסיס ביצירת התרבות האנושית כפי שאנו מכירים אותה.

לרוע המזל, ככל שהחברה שלנו התקדמה, השכיחות של מגע פיזי פחתה, וכעת מגע פיזי בין מבוגרים הולך ונעלם, כאשר ישנה ירידה חדה במגע המיני בין אנשים.

מגע גופני הוא דרך חשובה ליצור קשר ולתקשר - אז מדוע התרבות שלנו שוכחת את צורת החיבור הזאת? ומדוע החיבור והמגע כה חשובים?
הנה ארבע סיבות שיגרמו לנו להבין מדוע מגע פיזי הינו הכרחי!

1. מגע פיזי תכוף טוב לבריאות

 חיבוק לא רק מרגיש טוב, הוא גם בריא לגוף. חיבוקים יכולים להוריד את קצב הלב ואת לחץ הדם, כאשר חיבוק אוהב יכול לחזק את המערכת החיסונית, להפחית מתח, ולהפחית חרדה. "חיבוק של אדם אוהב עשוי לשמש אמצעי יעיל להבראת הגוף, כאשר הגברת תדירות החיבוקים עשויה להיות אמצעי יעיל להפחתת ההשפעות המזיקות של לחץ", אומר שלדון כהן, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת קרנגי מלון. "באמצעות ההשפעה המגנה לכאורה של חיבוקים, ניתן לייחס את הקשר הפיזי עצמו כאינדיקטור התנהגותי של תמיכה ואינטימיות". הוא מסכם.  

 

2. מגע פיזי מחזק דינמיקה בין אנשים

 כאשר אנחנו נוגעים במישהו בצורה הולמת  כמו על ידי לחיצת יד, 'היי פייב', או טפיחה על הגב, אנחנו שולחים להם מסר לא מילולי של שיתוף פעולה כאשר ההשפעות של המגע הן גם אישיות וגם כלליות.  פרופסור דניאל קלטנר, המנהל המייסד של המרכז למדע ולפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, בחן את תפקיד המגע בהקשר של קבוצות הכדורסל של ה - NBA המחקר מצא כי קבוצות בהן השחקנים נוגעים זה בזה לעתים קרובות יותר זוכות יותר. אז אולי זה יכול להיות רלוונטי גם בקרב צוות הנהלת חשבונות במקום העבודה שלכם? או באספות הורים בבתי הספר של הילדים? 

 

3. מגע פיזי מקדם אמון וביטחון 

 כבני אדם, אנו מותנים להיקשר אחד לשני באמצעות מגע פיזי, וזאת אחת הסיבות שאנשים נוטים לקבוע מהימנות של מישהו על ידי איכות לחיצת היד שלהם. הפסיכולוג ריי ויליאמס בחן את העובדה הזאת במאמר שלו בנושא "הפסיכולוגיה היום" שכותרתו: "מדוע איבדנו את המגע הפיזי?" כפי שהוא מסביר, "חוקר המוח אדמונד רוס מצא כי מגע פיזי מפעיל את הקורטקס האורביטופטרוני של המוח, אשר קשור לתחושות של גמול וחמלה." עוד הוא הסביר כי דניאל קלטנר טען כי "מחקרים מראים כי מגע שנותן בטחון ואמון מרגיע את הגוף כאשר אינטימיות מקושרת עם תגובות של חמלה ומגע אשר מעוררים את האוקסיטוצין בגוף, שהוא הורמון האהבה. "
 

צפו: מחקרים הראו כי נשים זקוקות לחיבוקים, וכמה שיותר:

4. אנשים שחווים הרבה מגע פיזי הם פחות אלימים 

אחד הדברים שהוכחו מדעית הוא העובדה שילדים שאינם חווים מספיק חיבה פיזית אוהבת, נוטים יותר לאלימות ברגע שהם מגיעים לבגרות. הפסיכולוג הנוירופסיכולוג ג'יימס וו. פרסקוט קבע כי אלימות בחברה מתואמת לעתים קרובות עם חוסר הדגשה תרבותית וחיבה אימהית. כאשר ילדים חווים מגע אוהב הם לומדים להעניק אהבה ומגע בצורה בריאה, ובכך שהם גדלים, הם נוטים פחות להשתמש במגע בצורה פוגעת או תוקפנית.
 

החוסר שלנו במגע פיזי היא בעיה תרבותית, בזמן שמארק גרין בחן את התופעה הזאת בצורה מעולה כאשר הוא הסביר במאמרו כיצד הומופוביה גם היא קשורה בהעדר מגע: "מגע זה הוא כה חיוני, " כתב גרין "אני מנשק ומחבק את בני כל הזמן. הוא יושב איתי ועליי. אני מקפיד להתחבר אליו פיזית בכל פעם שאני מדבר עמו. החיבור הגופני שיש לי אתו הוא טרנספורמטיבי והוא לימד אותי על הערך שלי כאדם וכאבא ".

צפו: מה מחסור ביחסים יכול לעשות לנו?