11 תכונות מפתיעות שלא ידעתם שיכולות לעבור בתורשה

את הגובה, את המשקל, צבע העיניים והשיער ירשנו מההורים שלנו, מהסבים והסבתות. אבל ישנן עוד הרבה מאד תכונות ומחלות, לא כל כך ברורות, אבל חשובות שאותן אנחנו גם מקבלים בתורשה. אז על מה כדאי לנו להודות להורים או להיפך – לכעוס עליהם?

1. בריאות השן תלויה בתורשה ולא בטיפוח

tor1.jpg©eastnews

אם אתם מצחצחים שיניים פעמיים ביום ועדיין סובלים מעששת, אל תאשימו את עצמכם. כנראה הבעיה היא גנטית. כך לפחות טוענים המדענים. אבל אולי התמזל מזלכם וההורים הורישו לכם אף יפה או גוף חטוב.

2. בריאות הילד תלויה יותר באב ולא באם

tor2.jpg©depositphotos

התרגלנו לחשוב שבריאות הילד תלויה בהרבה בבריאות האם. אבל המדענים מאוניברסיטת דרום קרוליינה הגיעו למסקנה שיש בנו יותר מאב, מאשר מאם. ואם קיבלנו גן לא טוב מאימא הוא ישפיע פחות לו היינו מקבלים אותו מאבא.

3. ילד יורש את החוכמה שלו דווקא מאמא

tor3.jpg©depositphotos

מהילדות אמרו לנו שבנים צריכים להיות חכמים ובנות צריכות להיות יפות. אם הילד או הילדה מוכשרים, תמיד טוענים שהוא ירש את זה מאבא. אבל מחקרים אחרים טוענים הפוך. רוב האינטלקט שלנו תלוי בכרומוזום X. ולנשים יש שניים כאלה. לכן אימהות מעבירות לנו פי 2 חוכמה מאבות.

4. מיגרנה – עניין תורשתי.

tor4.jpg©depositphotos

חוקרים רבים טוענים שמיגרנה היא דבר תורשתי. לפעמים משפחות שלמות סובלות ממנה למשך דורות.

5. יכולת לישון הרבה או מעט זו נטייה גנטית

tor5.jpg©depositphotos

בדרך כלל טוענים שאנשים ישנים מעט חזקים נפשית ואילו אנשים שישנים הרבה בדרך כלל זוכים לכינוי "עצלן". בפועל, זה הכל בגלל גן בשם DEC2 שהתגלה ע"י החוקרים באוניברסיטת קליפורניה. מי שיש לו את הגן יכול לישון פחות, אבל להרגיש מעולה. מישהו יודע איפה אנחנו יכולים להשיג גן כזה?

6. אתה נולד ספורטאי מצטיין

tor6.jpg©depositphotos

הזכיות של הספורטאים – תוצאה של עבודה קשה ומפרכת. אבל מסתבר שקיימים גנים ACE ו-ACTN3 האחראיים על הסיבולת והכוח. ואנחנו מקבלים אותם מההורים. אם גנים אלה חסרים לילד, לא צריך להחליט שהוא כבר לא יוכל להיות ספורטאי. פשוט הוא יצטרך להשקיע קצת יותר מאלה שניחנו בגנים מתאימים.

7. החלטיות תלויה בגנים

tor7.jpg©depositphotos

החלטיות – עוד יכולת שאנחנו יורשים, אבל לא כולנו. זו מסקנה אליה הגיעו המדענים ממכון ההתפחות האנושית בברלין. בזכות הגן COMT-Val אנשים מסוגלים לקבל החלטות בצורה פשוטה וגמישה יותר. שימו לב, אם ההורים לא החלטיים, לרוב גם ילדיהם יהיו קשיי החלטה.

8. ישנה נטייה גנטית לדיכאון

tor8.jpg©depositphotos

כן, גם דיכאון הוא תוצאה של תורשה. חוקרי מכון הגנום האנושי במיאמי בטוחים שמי שאשם בכך הוא – ה-DNA התורשתי שלנו.

9. התקפי התעטשות

tor9.jpg©depositphotos

אם שמתם לב שאתם מתעטשים בשמש או באור בוהק דעו שזו עוד תורשה שקיבלתם ממישהו מקרובי המשפחה. בדרך כלל אם לאחד הילדים יש את ההרגל הזה, ב-50% מהמקרים גם הילד יורש אותה.

10. הורים אופטימיים – ילדים אופטימיים

tor10.jpg©depositphotos

אופטימיות וגישה חיובית לחיים אנחנו גם מקבלים מההורים. מדענים מאוניברסיטת Essex הוכיחו שאנשים עם הגרסה הארוכה של הגן 5-HTT מתרכזים יותר בדברים החיוביים בחיים וסובלים פחות מדכאונות.

11. יכולת לכתוב עם יד שמאל – גנטית

tor11.jpg©eastnews

לא תאמינו אבל העובדה שאנחנו כותבים ועושים דברים ביד שמאל או ביד ימין תלויה בגן LRRTM1. זהו גן היוצר אסימטריה במוח של אדם.

ומה אתם ירשתם מההורים שלכם? ספרו לנו בתגובות.  

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: