ביטקוין: הכל על המטבע שמסחרר את העולם

עצרו הכל! טבעונות וקרוספיט כבר לא שני הנושאים המטרחנים ביותר שיכולים לעלות בשיחה בין חברים. עכשיו הצטרף אליהם נושא לוהט נוסף – הביטקוין. הביטקוינרים יודעים לספר לכם על כל תנודה הכי קטנה של המטבע החדש, לתת לכם מיליון טיפים בנושא וכמובן להשוויץ ברווחים שלהם. הברירה שיש לכם – להמשיך להקשיב להם או לגלות בעצמכם את כל מה שרציתם לדעת על ביטקוין ובפעם הבאה להפציץ אותם בידע שלכם בחזרה.

הכנו לכם רשימה של כל הדברים שצריך לדעת על ביטקוין. אחרי שתקראו את הכתבה, תוכלו לנהל בקלות בכל סמול טוק בנושא וגם אם תרצו להשקיע ולהרוויח. תזכרו – לא מדובר כאן בייעוץ פיננסי אלא בהעשרת ידע בלבד. לכן נצפה מכם שתפעילו שיקול דעת ולא תפעלו בפזיזות. בהצלחה!

bitcoin
מהו ביטקוין?

מטבע דיגיטלי (אחד מתוך 800 סוגים שקיימים בעולם) שלא נמצא בפיקוח של בנק או ממשלה. השימוש בביטקוין אפשרי ע"י מחשב וחומרה מיוחדת. אנשי הביטקוין טוענים שזה מאפשר העברות בטוחות יותר של המטבע ברשת. אחת הסיבות לכאן היא טכנולוגיית הבלוקצ'יין (blockchain) שמתעדת את הטרנזרקציות באופן כרונולוגי ביומן דיגיטלי פומבי. הכוונה היא למשתמשים שמוכנים לאפשר השימוש במעבד המחשב שלהם כדי להריץ תוכנה מסוימת וכך ליצור את המטבע הדיגיטלי. בז'רגון הביטקוין קוראים להם "כורים" (miners).

bitcoin
מתי הוא נוצר?

לפני שמונה וחצי שנים. נכון להיום זהו המטבע הדיגיטלי המוכר והמוערך ביותר. אבל אפילו בזמן כל כך קצר הוא עבר לא מעט מהמורות וצבר לעצמו תומכים רבים וגם לא פחות מתנגדים. לראשונה הוא הוזכר ע"י מישהו בשם סאטושי נקמוטו (שם בדוי) שפרסם ברשת את התיאוריה על ביטקוין. בהמשך נקמוטו עזב את הפרויקט בשנת 2010 ונעלם כלעומת שבא, אבל מפתחים אחרים המשיכו את עבודתו. 3 לינואר נחשב ליום הולדתו של ביטקוין ומסמל את 50 הביטקוין הראשונים ש"כרה" נקמוטו.

התשלום הראשון בביטקוין דווח במאי 2010, כאשר מתכנת לזלו הניץ' טען שקנה פיצה תמורת 10,000 ביטקוין. נכון להיום מדובר בפיצה יקרה מאד, כי 10,000 ביטקוין שווים היום בערך 99 מיליון דולר.

איפה מקבלים ביטקוין?

  • אפשר לשלם בביטקוין. עדיין לא בכל מקום ואולי לא בישראל, אבל תוכלו למצוא אתרים ברשת שמקבלים ביטקוין. זה רק עניין של זמן עד שנוכל להרים טלפון למסעדת סושי השכונתית ולשלם בביטקוין.
  • נכון שאמרנו שביטקוין לא נשלט ע"י אף ממשלה או בנק? אז מסתבר שבנקודת זמן מסוימת, בשנת 2013, ממשלת ארה"ב הייתה אחת המחזיקות הגדולות של ביטקוין. אחרי שהשביתו אתר סחר בסמים בדארקנט, הם השתלטו על ארנקי הביטקוין של האתר. באחד הארנקים אותרו 144,000 ביטקוין.

איך קונים ביטקוין?

היום ישנן 3 דרכים לרכוש ביטקוין.

1. חברות חלפנות ישראליות- ממש כמו חלפן כספים של דולרים או אירו, קיימות בארץ חברות חלפנות לביטקוין. נכון לכתיבת פוסט זה קיימות 3 חברות חלפנות עיקריות בישראל.

2. במרץ 2014 הוצב כספומט הביטקויון הראשון בשגרירות הביטקוין בתל אביב. הכספומט מאפשר הזנה של מזומנים וקבלת ביטקוין.

3. חלפנות בין אנשים- ניתן לקנות ביטקוין גם מאנשים פרטיים אם כי מומלץ להיזהר ולוודא מי האיש ממנו אתם קונים. ישנם קבוצות פייסבוק רבות המתעסקות בקנייה ומכירה של ביטקוין.

bitcoin

כמה עובדות על ביטקוין

  • בשנת 2014 נגנב ביטקוין בערך של כ-460 מיליון דולר (נכון לאותו זמן) אחרי הפריצה לבורסת ניירות ערך ביפן. עד היום זה היה האובדן הגדול ביותר של ביטקוין והעניין כמובן עורר דאגות – כמה בטוח השימוש במטבע הדיגיטלי?
  • ווארן באפט, אולי המשקיע המפורסם ביותר בעולם, סולד מביטקוין. הוא טוען שצריך להתרחק ממנו כי לדעתו מדובר באשלייה שטנית ממש. עמיתו, משקיע ג'יימי דימון, מנכ"ל ג'יי. פי מורגן צ'ייס מוסיף: "אי אפשר לנהל עסקים עם אנשים שממציאים מטבע מהאוויר. מישהו בסוף ימות או הממשלה תסגור את השאלטר".
  •  מכירים את התאומים קמרון וטיילר וינקלוס? הם תבעו את מרק צוקרברג על כך שביסס את פייסבוק על הרעיון שהם פיתחו. את התביעה הם אולי הפסידו, אבל ב-2013 הם קנו ביטקוין ב-11 מיליון דולר, עכשיו הם דורשים להקים בורסה למסחר בביטקוין, אך נענים פעם אחרי פעם בשלילה. עוד משקיע בר מזל הוא אריק פינמן שהשקיע 1000 דולר ביטקוין בגיל 14. היום הוא מיליונר.
  • מפורסמים אוהבים ביטקוין: ביניהם גווינת' פלטרו, אשטון קוצ'ר, הראפר סנופ דוג ועוד רבים שמושקעים במטבע המפורסם.

bitcoin

  • בנקים מתחילים לאהוב ביטקוין גם. הם מאפשרים ללקוחות שלהם לצפות דרך האתרים שלהם בנכסי ביטקוין שלהם. המטרה היא ללמוד להתנהל עם נכסים דיגיטליים. זה רק מדגיש שבעתיד ביטקוין יהפוך למטבע מן המניין והמסחר בו יהפוך לפשוט ונגיש יותר.

11. מה צפוי לביטקוין בשנת 2018? למרות הטענות שבועת הביטקוין הולכת להתפוצץ כל רגע, מיטב המומחים בתחום ההשקעות לצד המומחים בתחום הדיגיטל בטוחים שהמטבע רק ימשיך להתחזק ולשבור שיאים חדשים בשוק הפיננסים. בגדול, ביטקוין הולך גם לשנות את השוק, לא רק לשבור אותו. אבל כמובן, כמו כל מטבע, גם יותר מסורתי – לא ניתן לחזות מפלות פתאומיות.

אם עזרנו לכם במידע או גרמנו לכם להשתכנע להשקיע בביטקוין – שיהיה לכם בהצלחה!