11 תכונות ומחלות מפתיעות שעלולות לעבור אליכם בתורשה

את הגובה, את המשקל, צבע העיניים והשיער ירשנו מההורים שלנו, מהסבים והסבתות. אבל ישנן עוד הרבה מאד תכונות ומחלות, לא כל כך ברורות, אבל חשובות שאותן אנחנו גם מקבלים בתורשה. אז על מה כדאי לנו להודות להורים או להיפך – לכעוס עליהם?

 

1. בריאות השן תלויה בתורשה ולא בטיפוח

אם אתם מצחצחים שיניים פעמיים ביום ועדיין סובלים מעששת, אל תאשימו את עצמכם. כנראה הבעיה היא גנטית. כך לפחות טוענים המדענים. אבל אולי התמזל מזלכם וההורים הורישו לכם אף יפה או גוף חטוב.

c1.jpg©adme
 

2. בריאות הילד תלויה יותר באב ולא באם

התרגלנו לחשוב שבריאות הילד תלויה בהרבה בבריאות האם. אבל המדענים מאוניברסיטת דרום קרוליינה הגיעו למסקנה שיש בנו יותר מאב, מאשר מאם. ואם קיבלנו גן לא טוב מאימא הוא ישפיע פחות לו היינו מקבלים אותו מאבא.

c2.jpg©adme

 

3. ילד יורש את החוכמה שלו מאימא

מהילדות אמרו לנו שבנים צריכים להיות חכמים ובנות צריכואינטלקטת להיות יפות. אם הילד או הילדה מוכשרים, תמיד טוענים שהוא ירש את זה מאבא. אבל מחקרים אחרים טוענים הפוך. רוב האינטלקט שלנו תלוי בכרומוזום X. ולנשים יש שניים כאלה. לכן אימהות מעבירות לנו פי 2 חוכמה מאבות.

c3.jpg©adme

 

4. מיגרנה – עניין תורשתי. אין לה קשר למזג האוויר

טוענים שאפילו מיגרנה זה תורשתי. לפעמים משפחות שלמות סובלות ממנה.

c4.jpg©adme

 

5. יכולת לישון הרבה או מעט זו נטייה גנטית

בדרך כלל טוענים שאנשים ישנים מעט חזקים נפשית ואילו אנשים שישנים הרבה בדרך כלל זוכים לכינוי "עצלן". בפועל, זה הכל בגלל הגן DEC2 שהתגלה ע"י החוקרים באוניברסיטת קליפורניה. מי שיש לו את הגן יכול לישון פחות, אבל להרגיש מעולה.

c5.jpg©adme

 

6. אתה נולד ספורטאי מצטיין

הזכיות של הספורטאים – תוצאה של עבודה קשה ומפרכת. אבל מסתבר שקיימים גנים ACE ו-ACTN3 האחראיים על הסיבולת והכוח. ואנחנו מקבלים אותם מההורים. אם גנים אלה חסרים לילד, לא צריך להחליט שהוא כבר לא יוכל להיות ספורטאי. פשוט הוא יצטרך להשקיע קצת יותר מאלה שניחנו בגנים מתאימים.

c6.jpg©adme

 

7. החלטיות תלויה בגנים

החלטיות – עוד יכולת שאנחנו יורשים, אבל לא כולנו. זו מסקנה אליה הגיעו המדענים ממכון ההתפחות האנושית בברלין. בזכות הגן COMT-Val אנשים מסוגלים מהר יותר ובגמישות רבה יותר לקבל החלטות.

c7.jpg©adme

 

8. ישנה נטייה גנטית לדיכאון

כן, גם דיכאון הוא תוצאה של תורשה. חוקרי מכון הגנום האנושי במיאמי בטוחים שמי שאשם בכך – DNA ותורשה.

c8.jpg©adme

 

9. התקפי התעטשות

אם שמתם לב שאתם מתעטשים בשמש או באור בוהק דעו שזו עוד תורשה שקיבלתם ממישהו מקרובי המשפחה. בדרך כלל אם לאחד הילדים יש את ההרגל הזה, ב-50% מהמקרים גם הילד יורש אותה.

c9.jpg©adme

 

10. הורים אופטימיים – ילדים אופטימיים

אופטימיות וגישה חיובית לחיים אנחנו גם מקבלים מההורים. מדענים מאוניברסיטת אסקס הוכיחו שאנשים עם הגרסה הארוכה של הגן 5-HTT הרבה יותר מתרכזים בדברים חיוביים בחיים ופחות מדוכאים.

c90.jpg©adme

 

11. יכולת לכתוב עם יד שמאל – גנטית

לא תאמינו אבל העובדה שאנחנו כותבים ועושים דברים ביד שמאל או ביד ימין תלויה בגן LRRTM1. זהו גן היוצר אסימטריה במוח של אדם.

c91.jpg©adme

 

ומה אתם ירשתם מההורים שלכם? ספרו לנו בתגובות.

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: