מקבלים עור ברווז מהאזנה למוזיקה? כנראה שיש לכם מוח מיוחד!

קרה לכם שהאזנתם לשיר שאתם ממש אוהבים והתרגשתם עד כדי כך שהרגשתם צמרמורת וקיבלתם עור ברווז?

מת'יו שץ מאוניברסיטת הארוורד החליט לבדוק את הנושא ולהבין מה בעצם גורם לאנשים לחוש צמרמורת עד כדי מצב של שערות סומרות כתוצאה מהאזנה למוזיקה אהובה.  

המחקר בדק 20 סטודנטים. מתוך הנבדקים, עשרה דיווחו שהם מכירים את תחושת עור הברווז כתוצאה מהאזנה למוזיקה, ועשרה אחרים לא חוו אותה. כל הנבדקים עברו סקירת מוח.  

istock-502324324.jpg©independent

 

מהממצאים עלה, שבקרב אלה שהתחברו למוזיקה במישור הרגשי והפיזי, ולכן חוו צמרמורת, נצפו הבדלים ממשים במבנים בתוך המוח לעומת אלה שלא חוו את המוזיקה באותו אופן.

המחקר הראה שהמוח של המצומררים נוטה להיות בעל סיבים צפופים יותר בין האזור האחראים על השמיעה לזה המופקד על הרגשות, ולכן התקשורת בין שני אזורים אלה היא טובה יותר.  

לפי דבריו של שץ: "הרעיון של ריבוי בסיבים ותקשורת יעילה יותר בין אזורים במוח, משמעותו שהתהליכים שקורים במוח הם יעילים יותר".

מכאן עולה, שאם אתם אכן מקבלים עור ברווז ממוזיקה, כנראה שיש לכם רגשות עזים ועוצמתיים יותר. מעבר לכך, תחושה כזו נקשרת כנראה לזיכרונות שמעלה בכם שיר מסוים.

v1_0.jpg©iflscience

 

למרות שמדובר במחקר בהיקף קטן, שץ כבר עובד על מחקר-המשך שיבחן את הפעילות שמתרחשת במוח בעת האזנה למוזיקה ומתקשרת לתגובות מסוימות. שץ מקווה ללמוד מה המקור הנוירולוגי של תגובות כאלה ואיך ניתן לעשות במידע זה שימוש כדי לטפל בהפרעות פסיכולוגיות.

שץ מוסיף: "כשאנחנו בדיכאון, אנחנו לא יכולים לחוות הנאה מהדברים הקטנים בחיים. המוזיקה יכולה לתמוך בטיפול פסיכולוגי בדרך לחיים רגשיים טובים ומהנים".

 

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: