פסיכולוגים טוענים: אלו הן 8 הסיבות שבגללן אנשים בוגדים

אנחנו שומעים המון סיפורי בגידה – בסרטים, סדרות או מהשכנה. יש בהם משהו משותף: אנחנו תמיד מנסים להבין מה גרם לאותו אדם להחליט לבגוד? מה היה חסר לו? מי אשם? שאלות אלה אנחנו שואלים את עצמנו בכל פעם.

אספנו דעות של פסיכולוגים ומסקנות של מחקרים מדעיים רבים, כדי לנסות להבין מה מגביר את הסיכוי לבגוד. תראו בעצמכם.

 

1. היעדר קרבה רגשית

היעדר יכולת לדבר עם בן או בת הזוג בפתיחות ולקבל ממנו או ממנה תמיכה גורם לבגוד גם לגברים וגם לנשים. הטענה שגברים בוגדים רק בשביל סקס היא רווחת מאד, אבל למשל מומחה לזוגיות, הארי ניומן בספרו "כל האמת על בגידה" כותב שבין הלקוחות שלו יש 47% גברים שבגדו בנשים שלהם בגלל היעדר קרבה רגשית.

המצב מחמיר כי המין החזק לא כל כך נוטה לבטא את הרגשות שלו, לכן קשה מאד לשים לב שגבר לא מקבל מספיק תמיכה רגשית.

r1.jpg©adme

 

2. השפעה של ניסיון והסביבה

אם לבן אדם כבר יש ניסיון בבגידות, רוב הסיכויים שהוא יבגוד שוב, גם עם בן או בת הזוג הנוכחיים. מעניין לסביבה הקרובה גם יש השפעה על הנטייה לבגוד. סקר אנונימי הראה ש-75% גברים שיזמו בגידה, ציינו שגם החברים שלהם בוגדים בנשותיהם.

r2.jpg©adme

 

3. חיים אינטימיים משעממים

היעדר חוויות חדשות בחיי זוגיות – סיבה בגללה 70% מגברים ו-49% מנשים מקבלים החלטה על בגידה. יש צליין שרבים מאלה שנתנו את התשובה הזו הדגישו שבסה"כ הזוגיות שלהם זוגיות מאושרת, ללא ריבים גדולים או בעיות.

r3.jpg©adme

 

4. פגיעות בגלל משבר גיל

בחיי כל אחד מאיתנו יש רגע, בו אנחנו מתחילים לסכם את השנים שעברו. חלק מהאנשים מגיעים למסקנה שהכל טוב, אחרים נכנסים משבר. באותו זמן בן אדם הופך לפגיע בפני הפיתוי לנסות לטעום את הפרי האסור. מחקרים מראים שלרוב זה קורה בגילאים 29,39,49, כלומר רגע לפני העשור החדש.

אין זה אומר שבן אדם שהיה נאמן ובן זוג למופת יחליט פתאום לבגוד ברגע שיגיע לגיל 39. גיל זה רק גורם נוסף שיכול להתווסף לעוד נסיבות שגורמות לאנשים לבגוד.

r4.jpg©adme

 

5. התמכרות לרשתות החברתיות

בזוגיות בה אחד מבני הזוג משקיע יותר מדי זמן בפייסבוק או רשת חברתית אחרת, הסכנה לבגידה רק עולה. הרי בשביל אנשים שמכורים לרשתות זה נוהל ברור להתעורר מוקדם יותר או ללכת לישון מאוחר יותר תוך כדי דפדוף בפיד והתעלמות מוחלטת מהחצי השני.

מעורבות ביחסים וירטואליים גורמת לריבים וקשרים ברשת לעתים קרובות עוברים לחיים אמיתיים. שני הגורמים האלה יוצרים.

r5.jpg©adme

 

6. עבודה ונסיעות עסקים

אחד הסקרים הרחבים ביותר בנושא גילה שיותר משליש מהגברים הבוגדים אלה אנשי עסקים שניהלו או מנהלים רומן בעבודה, לרוב בנסיעות. אצל נשים רק 13% מחליטות על בגידה במקום עבודה. אפשרות בגידה במקום עבודה עולה בשנים 6-9 של הזוגיות, כי בתקופה זו מערכות היחסים הן שבירות במיוחד ודורשות הרבה עבודה.

r6.jpg©adme

 

7. חוסר אוקסיטוצין

תפקיד חשוב בבניית היחסים משחק אוקסיטוצין, שנקרא גם הורמון החיבוקים, כי רמתו עולה ככל שאתם נוגעים אחד בשני, מתחבקים או מתנשקים. כפי שטוענים המדענים, חוסר בהורמון זה יכול להוות טריגר לבגידה.

בניסוי אחד גברים נשואים שקיבלו זריקת אוקסיטוצין הכירו אישה מושכת והתבקשו להתקרב אליה כמה שהם רוצים. משתתפים שקיבלו זריקת הורמון דרשו מרחק גדול יותר בינם לבין האישה, מאשר אלה שקיבלו זריקת פלסיבו.

r7.jpg©adme

 

8. אני פשוט לא יכול/ה אחרת

בין אלה שמחליטים לבגוד בבן זוג, יש אנשים שפשוט לא רואים את חייהם בלי "זריקות אדרנלין" שמתלוות לבגידה. בלי קשר לגיל, ניסיון וקריטריונים אחרים, הם בוגדים תוך כדי שהם מצדיקים את זה שפשוט לא יכולים אחרת.

סיבות אמיתיות של התנהגות זו מוסתרות מאד עמוק אצל כל אחד בתת-מודע והתוצאה הנראית לעין היא כזאת: יש אנשים שקשה להם, פשוט בלתי אפשרי להיות מונוגמיים.

ועוד כמה מילים:

מומחים טוענים שהסיבה לבגידה בדרך כלל זה שילוב בין כמה גורמים ולא רק אחד מהם. לעתים קרובות הזוגות ממשיכים לשמור על מערכת היחסים גם אחרי שהתגלתה הבגידה וחלק מהם אף מצליח לחזק את מערכת היחסים. האם אתם גם חושבים שקיימים מצבים בהם אפשר לסלוח לבגידה?

r8.jpg©adme

 

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: