13 דברים שלא היה לכם מושג מה המקור שלהם

למה לנעלי "אול סטאר" יש קצה לבן מגומי ומדוע ללחם יש חתכים למעלה? כל אחד מאיתנו שאל את השאלות האלה לפחות פעם אחת בחייו. גילינו עוד כמה דברים על כל מיני חפצים ומנהגים של יום-יום. היה מרתק לגלות שחלקם נושאים איתם מטען מתקופות קודמות ואחרים נוצרו בגלל בלבול, כמו לדוגמא הסעיף האחרון ברשימה:

 

"טלאים" על המרפקים?

מקור "האופנה" הגיע מחיילים. בצבא הם זוחלים הרבה על הבטן ועל המרפקים והבד היה נקרע מהר מאד. זאת הסיבה שעל שרוולי המדים תפרו שכבת בד נוספת.

בהמשך, את אותו הרעיון אמצו גם הציידים, שלעתים קרובות גם מוצאים את עצמם שוכבים פרקי זמן ארוכים שעונים על המרפקים. בהמשך, בשנות ה-50 סטודנטים באוניברסיטאות אמריקאיות אימצו את הטרנד.

e1_0.jpg©adme

 

למה מוכרים גלידה בגביע וופל?

בסוף המאה ה-19 מכרו גלידה ברחוב בכוסות זכוכית רב פעמיות, שבמקרה הטוב שטפו קצת במים בין לקוח ללקוח. אבל בשנת 1904 הצליחו למצוא פתרון גאוני: היה חם מאד ובגלל התור הארוך כוסות הזכוכית נגמרו לפני שכולם קיבלו גלידה. ליד דוכן גלידה היה דוכן וופל ריק. המוכר גלגל את הוופל לגביע והכניס לתוכו את הגלידה. כולם היו מרוצים מהוצאה ובמיוחד הרופאים, כי השימוש בכוסות זכוכית גרם להתפשטות מחלת שחפת.

e2_0.jpg©adme

 

למה לנעלי "אול סטארס" יש מגן גומי מקדימה?

פעם נעלים אלה היו נעלי כדורסל והחלק מגומי הגן על האצבעות, כי במהלך המשחק יכלו פשוט למחוץ אותן. למען האמת, בנעליים ההן הגומי היה מאד קשיח להבדיל מהיום.

דרך אגב, המגן הזה לא תמיד היה לבן – עשו אותו כזה רק בשביל היופי.

e3_0.jpg©adme

 

מדוע יש בליטות בחלק התחתון של הבקבוק?                                                                      

יש שחושבים שמדובר בסימון לעיוורים ולקויי ראייה, אבל הכל הרבה יותר פשוט. נקודות אלה הן סוג של קידוד במפעל מה שמאפשר למיין בקבוקים פגומים.

e4_0.jpg©adme

 

מדוע למעיל יש חלק תחתון מפוצל?

מעילים כאלה – פריט לבוש אהוב על כל היפסטר, ורבים מהם שאלו – מדוע המעיל הזה ארוך מאחור והקצה שלה מפוצל עם שני שרוכים? מתברר שמעילים אלה הם צאצאיהם של מעילים צבאיים של חיילים אמריקאים שנלחמו בקוריאה בשנות ה-50. הפיצול במעילים שלהם היה ארוך עוד יותר, אפשר היה לקשור אותו סביב המותניים וכך לשמור על חום. הפריט הזה נשאר עד היום בשינוי צורה מסוים.

e5_0.jpg©adme

 

למה יש פסים על לחם?

כאן הדעות מתחלקות אפילו אצל האופים. חלקם אומרים שכיכר לחם ללא חתכים יכולה להתפוצץ במהלך האפייה, אחרים בטוחים שחתכים נעשים ליופי בלבד וגם כדי שנוכל בקלות להבדיל בין סוגי לחם שונים.

הגרסה השנייה נראית לנו הגיונית יותר, כי גם הלחמים האחרים ללא חתכים לא מתפוצצים.

e6_0.jpg©adme

 

למה יש "פומפונים" קטנים על מוקסינים?

באמצע המאה ה-20 סנדלר נילס טוורנגר קיבל השראה מנעליהם של דייגים נורבגיים, שהחזיקו על הרגל בעזרת שרוך שאפשר היה למתוח. טוורנגר עשה מיקס וחיבר ביניהם.

e7_0.jpg©adme

 

מדוע מסטיק "טורבו" נראה אחרת ממסטיקים אחרים?

זוכרים את המעדן הזה של שנות ה-80 וה-90? מסתבר שהצורה שלו חוזרת על צורת צמיג האוטו.

e8_0.jpg©adme

 

מדוע לפרעצל יש צורה מוזרה?

מקורות סיפור זה מגיעים על ימי הביניים, אבל ככל שידוע, הצורה הומצאה ע"י כומר שהחליט לאפות לחמנייה בצורה של ידיים מוצלבות בתפילה.

"זה לא ממש דומה", תגידו, אבל אם תקחו בחשבון שמדובר בכומר פרנציסקני. אצלם, כידוע התפילה מתבצעת עם הידיים המוצלבות על הכתפיים.

e9_0.jpg©adme

 

מדוע עושים קופות חיסכון בצורה של חזירונים?

באנגליה של ימי הביניים שמרו על הכסף בכלים מחימר שנקראו pygg jars, מהמילה pygg שמשמעותה חימר כתום. עם הזמן השימוש בכלים הופסק, אבל צירוף המילים נשאר, והמילה הלא מובנת pygg הפכה ל-pig  (חזיר). כך החלו ליצור קופות חסכון כפי שאנחנו מכירים היום.

האם יש עוד חפצים שמקור שמם לא ברור להם? או מדוע הם נראים כפי שהם נראים? כתבו לנו בתגובות!

e90_0.jpg©adme

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים: