סוכות בראי הקבלה- איך הספרה 7 קשורה לחג על פי הנומרולוגיה?

אתם וודאי כבר מרגישים את זה, הבריזה הקרירה בערב, הריח שנישא באוויר שמבשר על בוא הסתיו. איזה כיף להתחדש בשנה חדשה ובעונה חדשה, שמתחילה עם חגי תשרי ובסופם חג הסוכות האהוב. אז מה משמעות חג הסוכות לפי המיסטיקה היהודית? בואו נחכים קצת.

 

אסיף וסוכה

חג סוכות ידוע גם בשמו "חג האסיף", כאחד משלושת הרגלים הקדושים ביהדות. לפי החוכמה היהודית חג זה מבטא את המהות הנפלאה בחיים שמדגישה שמחה גדולה ונתינה של שפע. סוכות מגיע לאחר יום הכיפורים. מן הזדככות מלאת אושר שלאחר תענית קשה ועתירת סבל נפשי ופיזי. לכן חשיבות החג הזה היא בעלת משמעות עמוקה כל כך, של היטהרות והיתמלאות באנרגיה חיובית שתלווה אותנו לשאר חודשי השנה. זוית חשובה שמסמל חג הסוכות נעוצה בעניין ההכרה בכל מה שנצחי ובכל מה שחולף. הספור על בני ישראל שיצאו מבתיהם, הנצחי, אל הסוכות, החולף, מדבר על משמעות חיי האדם עלי אדמות ועל ההבנה שאנחנו ברי חלוף. אך למרות שאנחנו רק עוברי אורח בעולם הזה, אנו עדיין זוכים בשפע אדיר אותו אנו יכולים לאסוף לאורך הדרך.

 

נומרולוגיה בראי הסוכה

הידעתם שבניית הסוכה מבחינת תקנית צריכה לעמוד על 7 טפחים אורך, ורוחב של 7 טפחים גם כן. הספרה 7 היא כידוע ספרה מלאת משמעות וקדושה ביהדות, ולכן גם 7 הימים בהם אנו מצווים לשכון בסוכה מחצינים את הסמליות העוצמתית הזו. מה גם, שמבחינת אורחי הסוכה, האושפיזין, ספרה זו מסמל את 7 האבות הרוחניים במסורת היהודית, הלוא הם אברהם, יצחק, יעקב, יוסף, משה, אהרון ודוד, כאשר לכל אחד מאורחים אלו מקום של כבוד במהות היהדות. לא רק 7 היא ספרה סמלית בחג זה אלא גם 4, עבור ארבעת המינים הידועים. ארבעת המינים מסמלים 4 קבוצות עליהן מתבסס עם ישראל לדורותיו. הראשון, אתרוג, מסמל טעם וריח, תורה וידע. השני, לולב, מסמל טעם של פירות מתוקים אך נטולי ריח. הכוונה כאן היא לאדם שיודע את דברי התורה אך אינו מיישם אותה בחייו כמעשים טובים לזולת. השלישי, הדס, ריחני אך נטול טעם, מסמל אדם שאינו מכיר את הלכי התורה אך כן מיישם מעשים טובים שבין אדם לאדם.הרביעית כמובן היא הערבה הבוכיה, מסמלת חוסר טעם וריח, כסמל לאדם שאינו יודע דרכי תורה ואינו מיישם מעשים טובים כדרך חיים.

 

shutterstock_685665832.jpg©shutterstock

 

זמן של שמחה גדולה

סוכות הוא חג שמדגיש יותר מכל את עקרון השמחה בחיים, שמחה ענקית בלבבות כל אחד מאתנו. כל יהודי שמבין את העקרון הזה לצד עקרונות התורה יזכה באושר צרוף שימלא את ליבו בטוב וברוחניות שתתווה את השנה הבאה עם המון שמחה. סוכות מדגיש את עניין התרוממות הרוח כעקרון עוצמתי בחיי האדם, ולכן גם סמל הסוכה, כמבנה ארעי ושאינו מפואר המדגיש את הרצון והשאיפה שלנו להתרומם אל על, מעבר לסכך, לכיוון שמיים.

 

חג סוכות שמח חברים!